sveika.lt
Sveikata

Kirmėlės ir kiti parazitai. Kaip apsisaugot?

Pasaulis kupinas gyvybės. Tai ne tik žmonės, gyvūnai ar augalai, pasaulyje esti daug plika akimi nematomų, bet apie savo egzistavimą primenančių parazitų. Parazito sąvoka apima išties ilgą organizmų sąrašą, pradedant virusais, bakterijomis bei paprasčiausiais pirmuonimis, ir baigiant vabzdžiais kraujasiurbiais. Juk jie visi – helmintai, kirmėlės, askaridės, liamblijos, katinės siurbikės, toksoplazmos, bakterijos ir erkės – visi be išimties parazituoja kitoje gyvybės formoje, gyvena ir klesti svetimos sveikatos sąskaita.

Kaspinuočiai

Kaspinuočiai, tai plokščios kirmėlės, kuriomis dažnai apsikrečia kai kurie gyvūnai.  Žmonės dažniausiai šiomis kirmėlėmis užsikrečia per nepakankamai termiškai apdorotą mėsą. Tačiau, tikimybė užsikrėsti yra ir jau užsikrėtusį kitą žmogų, per nešvarias rankas, pavyzdžiui jomis gaminant maistą. Laiku aptikti kaspinuočiai gali būti nesunkiai pašalinti iš organizmo, tačiau nepastebėjus, tai gali sukelti pavojų gyvybei.

Yra 6 kaspinuočių rūšys, kuria rūšimi žmogus užsikrečia, priklauso nuo mėsos, per kurią užsikrėtė (jautienos, kiaulienos, žuvies). Pirmiausia į organizmą patenka kiaušinėliai, iš kurių išsirita lerva, o po to užauga kirmėlė – kaspinuotis. Užaugę kaspinuočiai gali padėti daugiau kiaušinių ir padaryti organizmui dar daugiau žalos.

Kaspinuočiai dažniausiai sukelia šiuos simptomus: pykinimą, viduriavimą, pilvo skausmus, pernelyg didelis alkis arba priešingai – sumažėjęs apetitas, nuovargis,  kūno svorio praradimas, maistinių medžiagų trūkumas. Tačiau dažnai simptomai gali ir nepasireikšti, tokiu atveju vienintelis dalykas, kuris gali juos išduoti, tai jei šios kirmėlės pasirodo išmatose.

Laiku neaptikti kaspinuočiai gali sukelti ir rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui išplisti į kitus organus: kepenis, akis, širdį ar net smegenis. Tokiu atveju gyvybei gali kilti pavojus.

Įtariant kaspinuočius savo organizme, būtina kreiptis į gydytoją. Pirmiausia turbūt bus padaryti išmatų tyrimai, jei tai nepadės to nustatyti, gali prireikti kraujo tyrimo ar kompiuterinės tomografijos ar panašiai.

Siekiant išvengti apsikrėtimo kaspinuočiais, visada prieš valgant plaukite rankas su muilu, nešvariomis rankomis nelieskite veido. Venkite žalios mėsos ar žuvies. Keliaujant prasčiau išsivysčiusiose šalyjse, daržoves, vaisius ir vandenį pakaitinkite (mažiausiai iki 60 -70°C). Mėsą šaldykite -4 laipsnių temperatūroje mažiausiai vieną parą, tuomet kaspinuočių kiaušinėliai žus.

Helmintai

Tai parazitinės kirmėlės, kurios patekusios į organizmą, naudoja jo maisto medžiagas, toksiškai veikia nervų sistemą, nuodija vidaus organus, todėl gali sukelti įvairius organizmo pakitimus. Helmintų gyvenimas susideda iš dviejų etapų – pirmajame, kitaip tarpiniame, periode vystosi kirmėlės lerva, o antrajame, kitaip galutiniame, kirmėlė lytiškai subręsta. Žmogaus organizmas dažniausiai yra tarpinis periodas, todėl kirmėlės neauga ir nebręsta, tačiau migruodamos po organizmą gali sukelti įvairių audinių uždegimus. Užsikrečiama nuo kačių ir šunų.

Askaridės

Apvaliosios kirmėlės. Užsikrečiama askaridžių kiaušiniais per dirvožemiu suterštas rankas, valgant žalias daržoves, vaisius, geriant nevirintą vandenį. Užsikrėtus per inkubacinį periodą, kuris gali trukti net iki kelių mėnesių, iš kiaušinėlių išsiritusios lervutės su krauju nukeliauja į plaučius ir tik tuomet atsiranda pirmi požymiai, kurie dažniausiai priskiriami kitoms ligoms. Iš plaučių lervutės pakyla į trachėją, nosiaryklę ir nuryjamos į skrandį, o iš ten patenka į žarnyną, kur ir subręsta. Negydant yra tikimybė susirgti apendicitu, gali susiformuoti kasos uždegimas, žarnyno nepraeinamumas, vemiant kirmėlės gali pakilti į kvėpavimo takus ir sukelti uždusimo pavojų.

Liamblijos

Tai pirmuonys, dažniausiai aptinkami plonajame žarnyne arba tulžies pūslėje. Užsikrečiama per liamblijų cistomis užterštus maisto produktus, vandenį, nešvarias rankas, daiktus, dažnai per gyvūnus. Sąlygiškai laikoma patogeniniu parazitu, nes užsikrėtus gali nepasireikšti jokių simptomų, o susilpnėjus imuninei sistemai ligos požymiai gali staigiai išryškėti.

Toksoplazmos

Tai parazitinė infekcija, savo simptomais primenanti gripą. Toksoplazmozę sukelia vienas iš labiausiai pasaulyje paplitusių parazitinių mikroorganizmų – Toxoplasma gondii.

Parazitai

Parazito egzistavimui būtinos tam tikros aplinkos sąlygos, o žmogaus organizmas kaip tik yra palanki terpė gyventi ir veistis parazitams – tai pastovi 36,6 °C temperatūra, nuolatinė drėgmė bei nuolatinis maistas.

Daugelis žmonių net nenumano, kad dėl net 80% negalavimų ir ligų yra kalti būtent jie – parazitai. Parazitiniai mikroorganizmai gali sukelti tokius neįtikėtinus simptomus, kaip odos niežėjimas ar bėrimai, pilvo skausmai, sutrūkinėję lūpų kampučiai, nagų lūžinėjimas, galvos skausmas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, miego sutrikimai, dantų griežimas, knarkimas, seilėtekis, plaukų slinkimas ir kt.

Parazitais užsikrėsti galima net per orą. Išdžiūvusias gyvūnų fekalijas išnešioja vėjas, todėl kartu su dulkėmis mes įkvepiame ir parazitų cistų. Gyvūnų fekalijose esamų parazitų kiaušinėliai biologiškai aktyvūs gali išlikti iki 20 metų. Namuose laikant augintinius tikimybė užsikrėsti helmatitais padidėja kone keturis kartus. Tačiau užsikrėsti askaritoze nereikia turėti šuns, užtenka atsidaryti langą ir vėjas įneša dulkių, su parazitais, kurios nusėda ant užuolaidų, grindjuosčių ar baldų. Žinoma, tai pasitaiko retai, tačiau tikimybė visuomet išlieka. Taip pat parazitais galima užsikrėsti per maistą. Prastai nuplautos daržovės ar uogos tiesiai nuo augalo gali būti kelias parazitams patekti į mūsų organizmą. Nereikėtų pamiršti, kad nepilnai termiškai apdorota mėsa ar žuvis yra potencialus parazitinės kilmės organizmų šaltinis. Nešvarios rankos, nešvarūs įrankiai ar lėkštės, durų rankenos, banknotai ir kt. – visa tai gali būti parazitų invazijos organizme priežastis.

Parazitų gyvavimo organizme pasekmes pamatome negreitai. Juodą darbą parazitai dirba ilgą laiką, teršdami organizmą, patys didėdami, sparčiai besidaugindami, jie mažina žmogaus organizmo imuninės sistemos atsparumą. Nuolat alinama imuninė sistema, palaipsniui tampa mažiau jautri ir nepajėgi kovoti su rimtomis infekcijomis ar net vėžiniais susirgimais.

Parazitus išnaikinti nėra paprasta. Visi cheminiai preparatai nėra pajėgūs išnaikinti visų parazitų vystymosi stadijose. Geriausiais būdas užkirsti kelią parazitams yra nuolatinis natūralių priešparazitinių produktų vartojimas, organizmo valymas ir imuninės sistemos stiprinimas.

Požymiai, kad esate užsikrėtę parazitais

  • Dėl neaiškios priežasties jums užkietėję viduriai,  vargina viduriavimas ar jums kaupiasi dujos.
  • Keliavote po užsienį ir staiga pradėjote viduriuoti.
  • Pasireiškė apsinuodijimo maistu požymiai ir sutriko virškinimas.
  • Jums sunku užmigti, o užmigę kelis kartus pabundate dėl neaiškių priežasčių.
  • Neaiškios kilmės odos problemos, išbėrimai, egzema.
  • Miegant griežiate dantimis.
  • Sąnariuose ar raumenyse jaučiate skausmą.
  • Be priežasties jaučiate apatiją, išsekimą, nuovargį ar pasireiškia depresijos požymiai.
  • Niekada nesijaučiate pilnai pavalgęs po valgio.
  • Pasireiškia anemijos simptomai ir jums nustatytas geležies trūkumas.

Patarimai kaip atsikratyti ir apsisaugoti nuo parazitų

  • Nuolat plaukite ar dezinfekuokite rankas, venkite bučiuoti ar kitaip artimai bendrauti su gyvūnais.
  • Atidžiai ir gerai plaukite visas daržoves bei vaisius po tekančiu, vėsiu vandeniu.
  • Visuomet įsitikinkite, kad mėsą ar žuvį pakankamai termiškai apdorojote.
  • Vartokite daugiau česnako. Kaip žinoma česnakas efektyviai kovoja su virusais, grybeliais ir bakterijomis.
  • Kartusis kietis, kitaip pelynas, turi labai stiprų antiparazitinį poveikį. Jį vartoti patariama sumaltą su gvazdikėliais (maždaug 3:1), valgant po trečdalį arbatinio šaukštelio prieš kiekvieną valgį, užgeriant stikline vandens. Nepatartina vartoti ilgiau nei dvi savaites.
  • Bičių pikis stipriausias natūralus antibiotikas, kuris savo ruožtu naikina parazitinius organizmus.
  • Gerkite daug vandens. Vanduo nuolat reikalingas žmogaus organizmui. Geriant vandenį valosi žarnynas, gerėja odos būklė.
  • Būtina nuolat stiprinti organizmo imuninę sistemą – valgyti daug vaisių, uogų ir daržovių arba vartoti tinkamai parinktus maisto papildus.

1 komentaras

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas