sveika.lt
Sveikata

Kraujas. Kaip sustiprinti kraują?

kraujas
kraujas

Ar kada susimastėte, kodėl kraujas yra toks gyvybiškai svarbus visam organizmui? Nedideli kraujo sudėties ir būsenos nukrypimai nuo normų gali sukelti didelių sveikatos negalavimų ar netgi mirtį. Kraujas išnešioja maistines medžiagas, deguonį, hormonus ir maitina viso kūno ląsteles. Jis yra svarbi imuninės sistemos dalis ir padeda įveikti virusus ir kitus kenksmingus svetimkūnius, patekusius į mūsų organizmą. Be visa to, jis padeda palaikyti kūną šiltą ir pašalina iš organizmo atliekas. Atlikti visas šias svarbias funkcijas kraujui reikalingos maistinės medžiagos.

Silpno kraujo požymiai

  • Blyški oda
  • Silpnumas
  • Mieguistumas
  • Galvos skausmai (dažniausiai priekinės dalies)
  • Galvos svaigimas
  • Šąlančios rankos ir kojos
  • Sutrikęs širdies ritmas
  • Skausmas krūtinėje

Maistinės medžiagos stiprinančios kraują

Geležis

Kraujui reikalingas daug geležies turintis maistas, tai didžiausią įtaką daranti maistinė medžiaga raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui. Geležies trūkumą galima įtarti, jeigu liežuvis yra pernelyg lygus arba trūkinėja lūpų kampučiai. Geležis padeda susidaryti hemoglobinui, kuris atsakingas už deguonies pernešimą į ląsteles. Geležies trūkumas yra vienas iš labiausiai paplitusių maistinių medžiagų trūkumų pasaulyje, nuo kurio gali kentėt iki 2 mlrd žmonių. Geležies yra gyvulinės (mėsa, kiaušiniai, pieno produktai) ir augalinės kilmės maiste (sojų produktai, migdolai, špinatai, lęšiai, avižos), tačiau gyvulinės kilmės geležis yra lengviau pasisavinama organizmo. Suaugęs žmogus turėtų gauti mažiausiai 8 mg geležies kasdien,tačiau rekomenduojama paros norma yra 14 mg. Moterims menstruacijų metu ir po menopauzės geležies reikia šiek tiek daugiau, nuo 18 mg per dieną. Kad geležis būtų lengviau pasisavinama, kartu vartokite produktus, turinčius vitamino C.

B grupės vitaminai

Kraujui taip pat svarbu gauti pakankamai B grupės vitaminų, o iš šių svarbiausi vitaminas B6, folio rūgštis (vitaminas B9) ir vitaminas B12. Vitaminas B6 palaiko raudonųjų kraujo kūnelių ir baltymų medžiagų apykaitą kraujyje. Vitaminas B9 arba folio rūgštis taip pat padeda baltymų medžiagų apykaitai, ląstelių dalijimuisi, RNR ir DNR ląstelių gamybai. Folio rūgštis svarbi norinti švengti su vitaminais susijusios anemijos, širdies ligų, insulto, nervinio vamzdelio defektų ir tam tikrų vėžio formų. Vitamino B12 trūkumas dažniau pasitaiko tarp vyresnio amžiaus žmonių, veganų ir virškinimo problemų turinčių žmonų. Norėdami daugiau sužinoti apie B grupės vitaminus, rekomenduojamą paros normą ir natūralius jų šaltinius skaitykite: B grupės vitaminai

Baltymai

Baltymai yra svarbūs antikūnių ir kraujo krešulių susidarymui ir kraujo baltymui albuminui, kuris reikalingas palaikyti skysčių balansą organizme ir transportuoti kitas molekules. Hemoglobinas taip pat yra baltyminė molekulė, kuri cirkuliuoja krauju po visą kūną. Geriausi baltymų šaltiniai yra liesa mėsa, žuvis ir pieno produktai. Taip pat baltymų turi ir augalinės kilmės maistas kaip riešutai, pupelės, sojos, ankštinės daržovės, tačiau organizmas juos pasisavina taip pat prasčiau, todėl tokių baltymų reiktų suvartoti daugiau. Kiekvienam kūno kilogramui rekomenduojama per dieną suvartoti bent 0,4 g baltymų.

Kompleksiniai angliavandeniai

Kompleksiniai angliavandeniai nesukelia staigaus cukraus kiekio kraujyje svyravimo. Didelis cukraus kiekis kraujyje gali sukelti oksidaciją, kuri pažeidžia molekules ir skatina galutinai pažengusios glikacijos produktų gamybą, kuris gali sukelti uždegimus ir panašias ląstelių degradacijas kaip vėžys, todėl reiktų vengti cukraus vartojimo. Taip pat, esant dideliam cukraus kiekiui kraujyje, perteklinis cukrus prisijungia prie raudonųjų kraujo kūnelių ir pažeidžia juos, norint nustatyti tokį pažeidimą, reiktų išsitirti glikozilinto hemoglobino koncentraciją kraujyje.

Cholesterolis

Reikėtų valgyti maistą, kuris savyje turi mažai cholesterolio, tai padeda sumažinti blogojo (MTL) cholesterolio kiekį kraujyje, toks maistas padeda išlaikyti kraujotakos sistemą sveiką. Renkantis tokį maistą reiktų atkreipti dėmesį, kad tai būtų neriebūs produktai, pavyzdžiui, liesa mėsa ir liesi pieno produktai. Taip pat reiktų vengti kepto maisto. Prisotintus riebalus pakeiskite neprisotintais, pavyzdžiui, omega-3, kurių gausu alyvuogių aliejuje, avokaduose ir žuvyje. Maisto produktai, kuriuose daug skaidulų, taip pat padės palaikyti cholesterolio kiekį kraujyje.

Kiti patarimai, padėsiantys palaikyti gerą kraujo būklę:

  • Pakankamai judėkite, sportuokite, tai padės prisotinti kraują deguonimi
  • Taisyklingai ir giliai kvėpuokite, tai leis didesniam kiekiui deguonies patekti į kraują
  • Valgykite daug žalumynų. Žalios spalvos daržovėse yra cholorofilo, kuris yra panašus į hemoglobiną, todėl tai puiki priemonė, suteiksianti kraujui reikalingų medžiagų.
  • Gerkite alavijo (aloe vera) sultis, jose gausu vitaminų, mineralų, cholorofilo, amino rūgščių ir kitų maistinių medžiagų, kurios saugo nuo uždegimų, valo arterijas ir pamaitina kraują,
  • Gerkite daug vandens, tai didžiausią kraujo dalį sudaranti medžiaga
  • Naudokite tik natūralias kūno priežiūros priemones, kadangi šios priemones pasisavinamos per odą ir tiesiogiai patenka į kraują, todėl jeigu jų sudėtyje yra nuodingų medžiagų, tai gali turėti neigiamos įtakos jūsų sveikatai
  • Nenaudokite oro gaiviklių, juose yra daug nuodingų medžiagų, kurios per plaučius patenka į kraują. Šios medžiagos gali sukelti vėžį, taip pat gali būti mutagenų, kurie kenkia genetinei informacijai.
  • Valgykite maistą, kuriame daug skaidulų. Maistinės skaidulos padeda išvalyti kraują ir sumažina cholesterolio kiekį.
  • Valgykite kraują šarminančius produktus, kadangi kraujo pH svyruoti gali labai nedideliame intervale, o didesni pokyčiai gali sukelti net mirtį. Daugiau apie tai skaitykite Šarminantys ir rūgštinantys produktai
  • Valgykite granatus. Granatai turi daug kraują gerinančių savybių.

1 komentaras

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  • Aš kraują stiprinu gerdama šviežiai spaustas sultis. O žinant vaisių ir daržovių derinius galima su sultimis ne tik kraują pastiprinti, bet ir numalšinti galvos skausmą, stiprinti imunitetą. Tai taip pat gali būti prevencinė priemonė prieš vėžį!

KMI skaičiuotuvas