sveika.lt
Sveikata

Laisvieji radikalai

Laisvieji radikalai
Laisvieji radikalai

Kas yra laisvieji radikalai?

Žmogaus kūnas sudarytas iš skirtingų tipų ląstelių. Ląstelės yra sudarytos iš daug skirtingų tipų molekulių. Molekulės susideda iš vieno ar daugiau atomų, sujungtų vienu ar daugiau cheminių ryšių. Atomai susideda iš branduolio, neutronų, protonų ir elektronų. Protonų skaičius (teigiamai įkrautų dalelių)  branduolyje lemia elektronų skaičių (neigiamo krūvio dalelių), supantį atomą. Elektronai dalyvauja cheminėse reakcijose ir yra medžiaga, kuri sujungia atomus ir sudaro molekules. Elektronai supa atomo branduolį sudarydami vieną arba daugiau apvalkalų. Vidinis apvalkalas yra pilnas, kai jis turi du elektronus.  Kai pirmasis apvalkalas yra pilnas, elektronai pradeda pildyti antrą apvalkalą iki tol, kol antrasis prisipildo aštuoniais elektronais ir taip toliau.

Svarbiausias struktūrinis atomo bruožas yra elektronų skaičiaus jo išoriniame apvalkale nustatymas chemine reakcija. Medžiaga, kuri užpildo visą išorinį apvalkalą, yra nelinkusi į pokyčius ir chemines reakcijas, nes atomai stengiasi pasiekti maksimalų stabilumą, ir tai daro:

  • Įgyjant ar prarandant elektronus
  • Dalydamiesi savo elektronais, susijungiant su kitais atomais, taip užpildydami savo išorinį apvalkalą
  • Atomai dažnai užbaigia savo išorinio apvalkalo pildymą susijungdami su kitais atomais. Taip dalindamiesi elektronus atomai susijungia ir pasiekia maksimalų stabilumą molekulėje.

Kaip susidaro laisvieji radikalai?

Įprastai, atomų susijungimas nepalieka molekulės su nelyginiu skaičiumi elektronų. Bet, kai atomų susijungimas būna per silpnas, susiformuoja laisvieji radikalai. Laisvieji radikalai yra labai nestabilūs ir greitai reaguoja su kitais junginiais, bandydami sugauti reikiamą elektroną, kad atomas taptų stabilus. Apskritai, laisvieji radikalai puola artimiausią stabilią molekulę ir pavagia iš jos elektroną. Kaip iš stabilios molekulės pavagiamas elektronas, ji praranda stabilumą ir pati pavirsta laisvuoju radikalu, tada prasideda grandininė reakcija. Kai šis procesas prasideda, pakopa po pakopos gyva ląstelė gali būti suardyta.

Kai kurie laisvieji radikalai paprastai atsiranda metabolizmo metu. Kartais imuninės sistemos ląstelės kryptingai kuria juos, kad įveiktų virusus ir bakterijas. Be visa to, aplinkos veiksniai, tokie kaip tarša, radiacija, cigarečių dūmai ir herbicidai gali paskatinti laisvųjų radikalų atsiradimą mūsų organizme.

Įprastai organizmas gali įveikti laisvuosius radikalus, bet jei trūksta antioksidantų arba laisvųjų radikalų gamyba tampa per didelė, jie gali padaryti žalos organizmui. Ypač svarbu žinot, kad laisvųjų radikalų žala didėja su amžiumi.

Daugybės mokslinių darbų rodo, kad laisvieji radikalai daugeliu atvejų yra tokių ligų kaip vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos, Alzheimerio liga ir kt. priežastys.

Kadangi antioksidantai yra geriausia priemonė įveikti laisvuosius radikalus, rekomenduojame perskaityti straipsnį: Antioksidantai, ką reiktų žinoti?

KMI skaičiuotuvas