sveika.lt
Maistas

Obuoliai

obuoliai
obuoliai

Obuolys tai vienas populiariausių vaisių, augančių mūsų klimato zonoje. Obuolių galima gauti ištisus metus, kadangi jie išsilaiko per žiemą. Tai turbūt ne tik populiariausias, bet ir vienas iš sveikiausių vaisių, kurių rasime beveik kiekviename sode. Obuolys turi daug daugiau naudingų savybių nei anksčiau manė žmonės, jis ne tik ilgina gyvenimą, bet ir saugo nuo vėžinių susirgimų.

Antioksidantų šaltinis

Obuoliuose gausu polifenolių, kurių dauguma turi antioksidantinį poveikį. Obuoliai turi savybę sumažinti ląstelių membranų riebalų oksidaciją, todėl tai ypač svarbu mūsų širdies ir kraujagyslių sistemai, kadangi riebalų oksidacija ląstelių membranose yra pagrindinis rizikos faktorius, kuris gali sukelti arterijų užsikimšimą (aterosklerozę) ir kitas širdies ir kraujagyslių problemas.  Stiprus obuolių antioksidantinis poveikis taip pat saugo nuo plaučių vėžio ir astmos susirgimo rizikos.

Širdies ir kraujagyslių sistemos apsauga

Reguliariai valgant obuolius, juose esantys flavonoidai ir pektinai mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, tam pakanka vieno šviežio obuolio per dieną. Kaip ir minėta anksčiau, gausus stiprių antioksidantų kiekis saugo nuo galimos riebalų oksidacijos (dar vadinamos lipidų peroksidacija), įskaitant riebalus esančius mūsų kraujotakoje – trigliceridus ar riebalus randamus mūsų ląstelių membranose, jungiančius mūsų kraujagysles. Sumažėjusi peroksidacija yra pagrindinis veiksnys mažinant lėtinių širdies ir kraujagyslių susirgimų riziką.

Cukraus kiekio kraujyje reguliavimas

Obuoliuose esantys polifenoliai gali daryti įtaką mūsų virškinimui ir angliavandenių pasisavinimui ir tai teigiamai veikia cukraus kiekio kraujyje reguliaciją, ir tai:

  • Sulėtina angliavandenių virškinimą. Flavonoidai, esantys obuoliuose, slopina angliavandenių virškinimo fermentus, kai šie fermentai slopinami, angliavandeniai sunkiau virsta į cukrų ir mažiau apkrauna mūsų kraujotaką.
  • Mažina gliukozės absorbciją. Polifenoliai mažina gliukozės absorbcijos normą mūsų virškinamam trakte. Visai tai irgi sumažina cukraus kiekį, patenkantį į mūsų kraujotaką.
  • Skatina kasą išskirti daugiau insulino. Insulinas apsaugo nuo cukraus pertekliaus kraujyje, o šis hormonas yra gaminamas kasoje. Tai yra taip pat ypatingai naudingas polifenolių poveikis.

Priešvėžinės savybės

Tyrimai rodo obuolių naudą, siekiant apsisaugoti nuo tam tikrų vėžio formų ( ypač storosios žarnos, krūties vėžio), didžiausia įtaka daroma plaučių vėžiui ir obuoliai yra vienas iš nedaugelio vaisių, kurie tam daro tokią didelę įtaką. Tam didelę įtaką daro antioksidantai ir priešuždegiminis obuolių poveikis, bet tiksliai nėra nustatyta, kas visa tai, obuoliuose, daro įtaką labiausiai.

Mažina tikimybę susirgti astma

Tai yra neseniai atrastas obuolių gebėjimas, be to, tyrimai parodė, kad obuoliai tam turi didesnę įtaką nei vartojant daugelį kitų vaisių ir daržovių kartu. Todėl dabar tai yra veiksmingiausia natūrali profilaktinė priemonė norint apsisaugoti nuo astmos.

Kokius obuolius pasirinkti?

Naudingiausi yra ką tik nuskinti, švieži obuoliai, kadangi ilgai laikant nuskintus, juose mažėja naudingų medžiagų kiekis. Taip pat geriausia obuolius užsiaugint savo sode, kadangi  obuoliai yra vieni iš dažniausiai užterštų pesticidais vaisių, didelė tikimybė, jog taip bus jeigu obuoliai yra ypač išvaizdūs ir dideli. Obuolys turėtų būt pakankamai sunokęs, vidutinio dydžio ir prakandus – aromatingas.

Obuolių nauda sveikatai

  • Gausūs naudingų maistinių medžiagų šaltinių, daug vitaminų ir mineralų
  • Saugo nuo vėžinių susirgimų
  • Saugo nuo astmos
  • Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje
  • Saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų
  • Mažina trombų susidarymo tikimybę
  • Mažina cholesterolio kiekį kraujyje
  • Lėtina senėjimo procesus
  • Gerina virškinimą

Maistinės obuolių savybės

Maistinės medžiagos 100 gramų produkto:

Maistinė medžiaga Kiekis % dienos normos
Kalorijos 50 Kcal 2.5%
Angliavandeniai 13.81 g 11%
Baltymai 0.26 g 0.5%
Viso riebalų 0.17 g 0.5%
Cholesterolis 0 mg 0%
Maistinės skaidulos 2.40 g 6%
Vitaminai
Folio rūgštis 3 µg 1%
Niacinas 0.091 mg 1%
Pantoteno rūgtis 0.061 mg 1%
Vitaminas B6 0.041 mg 3%
Riboflavinas 0.026 mg 2%
Tiaminas 0.017 mg 1%
Vitaminas A 54 IU 2%
Vitaminas C 4.6 mg 8%
Vitaminas E 0.18 mg 1%
Vitaminas K 2.2 µg 2%
Elektrolitai
Natris 1 mg 0%
Kalis 107 mg 2%
Mineralai
Kalcis 6 mg 0.6%
Geležis 0.12 mg 1%
Magnis 5 mg 1%
Fosforas 11 mg 2%
Cinkas 0.04 mg 0%
Augalinės kilmės maistinės medžiagos
Beta karotinas 27 µg
Beta kriptoksantinas 11 µg
Liuteinas – zeaksantinas 29 µg

 

KMI skaičiuotuvas