sveika.lt
Sveikata

Širdis ir kaip ją sustiprinti

Stipri širdis
Stipri širdis

Ar dažnai savęs klausiate, ar stipri mano širdis? Pagal kai kuriuos skaičiavimus sveika širdis gali pagaminti tiek energijos, kad pakeltų 1 tonos svorio automobilį nuo žemės. Tai gana stiprus organas, bet kas nutinka, jei jūsų širdis nėra sveika? Tokia širdis tinkamai nefunkcionuodama neaprūpina organizmo pakankamu deguonies kiekiu. Dar blogiau, jei jūsų arterijos yra pažeistos, tada jūsų širdis negauna pakankamai kraujo, tokiu atveju jūsų širdis gali net nepakelti jūsų kūno nuo ligoninės lovos, nekalbant apie toną sveriantį automobilį.

Bet jūs galite daryti įtaką savo širdies būklei. Tai ką jūs darote, ką valgote ir kaip gyvenate, iš tikrųjų, gali stipriai daryti įtaką jūsų širdies būklei. Keli nedideli įpročių pakeitimai gali turėti didelę įtaką jūsų širdies sveikatai.

Šiais laikais, išaugus mirtingumui nuo širdies ir kraujotakos sutrikimų, yra ypač svarbu skirti dėmesio šiam svarbiam organui. Vien infarkto dažnis 1890 metais JAV 100 tūkstančių gyventojų buvo nulinis, 1970 jis padidėjo iki 370 atvejų tam pačiam kiekui gyventojų. Be visa to, ši problema vis jaunėja ir jau nieko nenustebins ateroskleroze sergantis paauglys.

Sutelkite dėmesį į savo širdį

Šiuolaikinis žmogus yra apsuptas daugybės rūpesčių, todėl dažnai net neįsigilina į savo sveikatą, todėl daug žmonių nežino apie jau egzistuojančius širdies sutrikimus, todėl širdį reikia stebėti. Kalbant apie širdies ligas, dažniausiai turima omenyje išeminę širdies ligą, tai liga, kuria susergama užsikimšus vainikinėmis arterijos, kurios tiekia deguonį į širdį, tada jūsų širdis negauna maistinių medžiagų ir tai gali sukelti širdies smūgį ar net mirtį.

Yra svarbu susipažinti su širdies ligų simptomais, tik ne visi žmonės juos jaučia. Žmonės, netgi turintys aukštą kraujospūdį ar didelį cholesterolio kiekį kraujyje, gali nejausti jokių simptomų ir tai verčia manyti žmones, jeigu jie jaučiasi sveiki, vadinasi ir yra sveiki. Tai ypač galioja moterimis, kurios negali pajausti simptomų taip, kaip vyrai. Pavyzdžiui, moteris negali jausti krūtinės skausmo, bet dažnai jaučia deginimo pojūtį pečių, nugaros, rankų ar žandikaulio srityje. Šie simptomai neatrodo susiję su širdies problemomis, todėl dažnai į juos nekreipia dėmesio, arba kreipia nepakankamai, kas  duoda kelią progresuoti ligai.

Negalima sakyti, kad, jeigu jūs dabar jaučiatės gerai, nesergate širdies liga, jūs iš tikro galite būti sveikas, bet yra rizikos faktorių, kurie gali daryti įtaką širdies ligų atsiradimui ir reiktų skirti daugiau dėmesio kraujotakos sistemai:

  • Antsvoris arba nutukimas
  • Rūkymas
  • Paveldimumas (jeigu kas iš šeimos narių sirgo ar serga širdies ligomis, tai gali būti persidavę ir jums)
  • Stresas
  • Sėdimas darbas
  • Riebus maistas
  • Hipertenzija (aukštas kraujo spaudimas)
  • Depresija
  • Didelis cholesterolio kiekis

Širdies sutrikimų simptomai

  • Bendras silpnumas
  • Kraujospūdžio šokinėjimas
  • Sutrikęs širdies ritmas
  • Skausmas krūtinėje

Miokardo infarkto simtpomai

  • Stiprus skausmas krūtinėje
  • Šaltas prakaitas
  • Pykinimas
  • Kraujospūdžio kritimas
  • Silpnas pulsas

Kaip sumažinti kraujo spaudimą

  • Vartokite mineralus
  • Venkite druskos
  • Vartokite Vitaminą E, moksliniais tyrimais įrodyta, kad jis sumažina infarkto tikimybę 75%
  • Omega 3 (žuvų taukai), jie padės suskystinti kraują, o kartu su vitaminu E, jie veiks dar efektyviau nei po vieną.

Kaip daryti įtaką savo širdies būklei

Jeigu jūs kada nors sportavote, tikrai pajutote tiesioginį mankštos poveikį – jūsų širdis pradėjo plakti greičiau, kadangi organizmas reikalauja daugiau deguonies, jūs pradedate giliau kvėpuoti, o prakaitas padeda atvėsinti kūną. Visi šie pojūčiai sugrįžta į normos ribas, kai tik baigiate sportuoti. Visa tai teigiamai veikia ir treniruoja širdį, todėl rekomenduojame reguliariai mankštintis.

  • Reguliarus sportas sumažina jūsų širdies ritmą ramybės būsenoje, kadangi širdžiai sustiprėjus, jei reikia gerokai mažiau pastangų varinėti kraują po organizmą. Sportuojančių asmenų širdies susitraukimų dažnis ramybėje yra 40 – 50 tvinksnių per minutę. Tai verčia širdį dirbti efektyviau, treniruojant širdį, daugiau krūvio tenka jai, o ne jums, todėl įprasta veikla tampa daug lengvesnė, kai jūsų širdžiai nereikia taip sunkiai dirbti.
  • Širdies stiprinimas tas pats, kaip svorių kilnojimas, gali sustiprinti jūsų svarbiausią raumenį – širdį, ir tam yra skirti cardio pratimai. Kuo stipresnė jūsų širdis, tuo daugiau kraujo ji gali perpumpuoti su kiekvienu susitraukimu, o tai reiškia, kad jūsų organizmas deguonį gauna greičiau ir efektyviau.
  • Stipri širdis padeda greičiau atsistatyti. Kai jūs sportuojate reguliariai, jūsų širdžiai prireikia daug mažiau laiko sugrįžti į savo įprastą būseną. Tas atsistatymo laikas tampa vis greitesnis ir greitesnis, todėl ,stebint širdies susitraukimų dažnį, ekspertai nustato jūsų sportiškumo lygį.
  • Sveika širdis saugo sveikatą. Kai ji tampa stipresnė, tai sumažina širdies smūgio riziką, insulto, diabeto ir didelio cholesterolio kiekio kraujyje tikimybę. Stipri širdis ne tik padidina gerojo cholesterolio kiekį, bet ir sumažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, o tai sumažina arterijų užsikimšimo tikimybę, ir tai leidžia kraujui laisvai patekti į ir iš širdies.

Fizinis aktyvumas duoda didžiulę naudą širdies ir bendrai sveikatos būklei, bet ir tai žinantys žmonės dažnai vengia sporto. Bet, jei ir neturite tam valandos per dieną, net ir nedaug padidinus savo fizinį aktyvumą per dieną, gali duoti teigiamų rezultatų,

Veikla, naudinga jūsų širdžiai

Jeigu apskritai mažai judate, rekomenduojama pradėti nuo pasivaikščiojimų, po to įtraukti važinėjimą dviračiu, bėgiojimą, plaukimą, viską, kas didiną širdies susitraukimų dažnį ir tai daryti nepersistengiant ir palaipsniui didinant apkrovą. Pradžiai užtektų 2 valandų per savaitę vidutinio sunkumo pratimų. Jei nusprendžiate sportuoti sporto klube, viskas dar paprasčiau, kadangi sporto klubų treneriai padės sudaryti  puikią treniruočių programą pagal jūsų fizinį pasirengimą, kas leis pasiekti teigiamų rezultatų dar greičiau.

1 komentaras

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  • Puikus straipsnis, tik reikia nepamirsti, jog ir reikia stiprinti ir kitus raumenis, pvz asmenys su antsvoriu yra linke i nugaros skausmus ir traumas, todel nugaros raumuo, visai kaip ir sirdies, reikalauja ypatingos prieziuros! Saunu, jei yra naudojamas nugaros raumenu treniruoklis ar daromi specialus pratimai stiprinti nugaros raumenims, nes kuo didesnis svoris, tuo sunkiau ji nesti ir tuo labiau nugara kencia (velgi, visai kaip sirdis – kuo labiau apkrauta, tuo greiciau pavargsta)

KMI skaičiuotuvas