Kas yra elektrolitai?
Elektrolitas, tai medžiaga, kurioje yra laisvųjų jonų ir veikia kaip elektrai laidi terpė. Visos aukštesnės formos gyvybės, įsikaitant ir žmogų, negali egzistuoti be elektrolitų. Mūsų kūnuose yra šie elektrolitai:
- Natris (Na+)
- Kalis (K+)
- Kalcis (Ca2+)
- Hidrokarbonatas(HCO3-)
- Magnis (Mg2+)
- Chloras (C1-)
- Vandenilio fosfatas (HPO42-)
- Vandenilio karbonatas (HCO3-)
Koks elektrolitų vaidmuo mūsų organizme?
Elektrolitai reguliuoja mūsų nervų, raumenų funkcijas, organizmo hidrataciją, kraujo pH (rūgščių ir šarmų pusiausvyrą), kraujo spaudimą ir atstato pažeistus audinius. Mūsų organizme egzistuoja įvairūs mechanizmai, kurie išlaiko tinkamą elektrolitų koncentraciją pagal griežtus standartus.
Mūsų raumenys ir neuronai yra tarsi elektriniai kūno audiniai. Jie yra aktyvuojami elektrolitų veiklos tarp tarpląstelinio skysčio ar intersticinio skysčio ir ląstelinio skysčio(skysčio ląstelės viduje, išorėje ir skysčio esančio tarp ląstelių). Raumenų sustraukimams reikalingas kalcis, natris ir kalis. Netinkamas elektrolitų kiekis gali sukelti raumenų silpnumą arba per stiprų raumenų susitraukimą.
Mūsų širdis, raumenys ir nervų ląstelės naudoja elektrolitus palaikyti elektros įtampą visose ląstelių membranose ir perduoti elektros impulsus per save ir į kitas ląsteles. Elektrolitų kiekis organizme gali tapti per mažas ar per didelis. Elektrolitų kiekis linkęs keistis, kai keičiasi vandens kiekis organizme. Pastovų elektrolitų kiekį palaiko inkstai ir atskiri hormonai net ir tada, kai mūsų kūnas sukelia pokyčius. Kai mes sportuojame, prarandame elektrolitus, daugiausiai natrį ir kalį. Kai prarandame elektrolitų, švieži vaisiai ir daržovės yra geras jų šaltinis, o elektrolitų perteklius yra išfiltruojamas per inkstus.
Jeigu mūsų suvartojamų elektrolitų kiekis yra netinkamas, tai gali paveikti sveikatą. Dažniausi elektrolitų išbalansavimai vadinami hipernatremija ir hipornatremija – per didelis ir per mažas natrio kiekis, hiperkalemija ir hipokalemija – per didelis ir per mažas kalio kiekis. Vyresnių žmonių organizme elektrolitų koncentracija gali būti dažnai netinkama, dėl prastesnio inkstų funkcionavimo.
Elektrolitų išbalansavimo požymiai
Elektrolitų išbalansavimas gali pasireikšti keletu požymių. Simptomai priklauso nuo to, kuris elektrolitas išbalansuotas ir ar yra jo trūkumas, ar perteklius. Magnio, natrio, kalio ar kalcio pakitęs lygis, gali pasireikšti šiais požymiais:
- Nereguliarus širdies plakimas
- Silpnumas
- Kaulų problemos
- Dilgčiojimas
- Kraujo spaudimo pokyčiai
- Sumišimas
- Traukuliai
- Nutirpimai
- Nervų sistemos sutrikimai
- Nuovargis, letargija
- Raumenų spazmai
Hiperkalcemija yra dažnas sutrikimas tarp žmonų, sergančių vėžiu, ypač krūties, plaučių vėžiu ir daugine mieloma. Tai dažnai atsitinka dėl kaulų metastazės, sukeltos kaulų destrukcijos. Požymiai ir simptomai gali pasireikšti dažnu šlapinimusi, nereguliariu širdies plakimu, mieguistumu, nuovargiu, bloga nuotaika ir dirglumu, pykinimu, pilvo skausmu, vėmimu, raumenų silpnumu, stipriu troškuliu, sausa burna ir gerkle, apetito netekimu, sumišimu, vidurių užkietėjimu ar koma. Šie simptomai gali lydėti patį vėžį arba jo gydymą, todėl kartais yra sunkus nustatyti hiperkalcemiją iš karto.
Kas sukelia elektrolitų išbalansavimą:
- Inkstų ligos
- Vėmimas ilgą laiką
- Rimta dehidratacija
- Buvimas karštyje
- Rūgščių ir šarmų (pH) disbalansas
- Stazinis širdies nepakankamumas
- Vėžio gydymas
- Kai kurie vaistai, kaip diuretikai ar AKF inhibitoriai
- Bulimija (psichologinis valgymo sutrikimas)
- Dažnas vėmimas neštumo laikotarpiu
Kalcio, Natrio ir Kalio kiekio išbalansavimas
Nepakankamas natrio kiekis (hiponatremija)
Hiponatremija gali atsirasti, dėl nepakankamo maisto produktų valgymo, kuriuose yra natrio. Taip pat dėl per didelio prakaitavimo, šlapinimosi ir per didelio skysčių kiekio suvartojimo. Didelis skysčių vartojimas, kuriuose nėra natrio gali sukelti hipoantremiją. Diuretikai skatina inkstus išskirti ir pašalinti vandenį ir natrį. Kartais natrio išskyrimas yra spartesnis, nei vandens. Kai natrio kiekis organizme tampa nepakankamas, organizmas gali pradėti gaminti per daug antidiuzerinio hormono, kuris daro įtaką mūsų inkstams, kad jie išlaikytų vandenį, tai dažniausiai nutinka žmonėms, kurie serga plaučių uždegimu ir patyrusiems insultą ir vartojantiems tam tikrus vaistus, pavyzdžiui traukuliams mažinti ir SSRI grupės antidepresantus.
Žmonės sergantys diabetu, širdies ar kepenų nepakankamumu ir inkstų sutrikimai, turi didesnę tikimybę, kad natrio kiekis kraujyje sumažės ir taps išbalansuotas. Taip pat hiponatremija gresia sportininkams geriantiems daug skysčių ilgų treniruočių metu,
Hiponatremijos simptomai: galvos skausmas, sumišimas, dirglumas, apetito praradimas, pykinimas, raumenų silpnumas, vėmimas, nuovargis, sutrikusi sąmonė, haliucinacijos ir sunkiais atvejais – koma.
Per didelis natrio kiekis (hipernatremija)
Tai paprastai sukelia dehidratacija (didelio vandens kiekio praradimas) arba diuretikų naudojimas. Pirmas hipernatremijos požymis yra troškulys. Paprastai žmonės kenčiantys dėl natrio kiekio pertekliaus jaučiasi vangūs ir silpni. Taip pat dėl šio sutrikimo žmonės gali patirti sumaištį, traukulius, paralyžių ir komą. Geriausias gydymo būdas, padidinti suvartojamo vandens kiekį.
Nepakankamas kalio kiekis (hipokalemija)
Tai dažniausiai sukelia diuretikai. Jie skatina inkstus per šlapimą išskirti kalį kartu su vandeniu. Taip pat hipokalemiją gali sukelti viduriavimas ir vėmimas. Jei kalio kiekis sumažės nedaug, tai dažniausiai nepasireikš jokiais simptomais, tačiau jei tai užsitęs ilgesnį laiką, gali sumažėti insulino gamyba ir padidės cukraus kiekis kraujyje.
Hipokalemijos simptomai: nuovargis, sumišimas, raumenų silpnumas, mėšlungis. Jei kalio kiekis dar labiau nukris, gali sutrikti širdies plakimas ir ištikti paralyžius.
Esant šiam sutrikimui, jis gydomas maisto papildais per burną. Taip pat kalio kiekis gali būti padidintas pakeičiant savo mitybos įpročius.
Per didelis kalio kiekis (hiperkalemija)
Tai daug rimtesnis sutrikimas, nei hipokalemija. Hiperkalemiją dažnai sukelia inkstų nepakankamumas ar kai kurie vaistais, slopinantys kalio pašalinimą per inkstus. pavyzdžiui diuretikas spironolaktonas ir angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriai, kurie yra naudojami hipertenzijai gydyti. Šių vaistų naudojimas, kartu su maisto papildais ar maisto produktais kuriuose yra daug kalio, sparčiai padidina kalio kiekį organizme, nes inkstai negali jo pertekliaus atsikratyti pakankamai greitai. Tokiu atveju reiktų nustoti vartoti tuos produktus, kuriuose daug kalio
Nepakankamas kalcio kiekis (hipokalcemija)
Tai gali atsitikti dėl kraujo infekcijos ar kitų audinių infekcijos. Jei organizmas gamina nepakankamai parathormono, kalcio kiekis taip pat gali sumažėti – tai gali įvykti po kaklo operacijos metu pašalintos prieskydinės liaukos. Žmonės turintys vitamino D trūkumą yra labiau linkę į hipokalemiją. Kitos hipokalceimijos priežastys gali būti antikonvulsiniai vaistai ar sumažėjęs skydliaukės aktyvumas.
Simptomai: rankų ir/ar kojų tirpimas, sumišimas, traukuliai
Per didelis kalcio kiekis (hiperkalcemija)
Tai gali nutikti jei kaulai yra pažeisti ir kalcis išskiriamas į kraujotaką. Viena iš to priežasčių gali būti vėžio išplitimas į kaulus. Hiperkalcemija labiau tikėtina, jeigu parathormono kiekis yra per didelis. Tai paprastai prieskydinių liaukų auglio rezultatas. Kai kurios vėžo formos gali sukelti prieskydinių hormonų kiekio padidėjimą, o tai gali sukelti kalcio kiekio padidėjimą.
Simptomai: jei kalcio kiekis nežymiai padidėja, tai nepasireiškia jokiais simptomais. Jei kiekis dar labiau padidėja žmogus patiria dehidrataciją, nes inkstai pradeda išskirti daugiau vandens. Kai kalcio lygis labai padidėja, žmogų pradeda pykinti, prarandamas apetitas, vemiama, gali pasireikšti sumišimas. Sunkesniais atvejais atsiranda komos ir mirties rizika. Labai didelis kalcio kiekis turi būti gydomas nedelsiant
Komentuoti