sveika.lt
Maistas

Morkos. Kokia jų nauda sveikatai?

morkos
morkos

Morką – šakninė daržovė, plačiai naudojama visame pasaulyje. Dažniausiai oranžinės spalvos, dėl jose sukaupto gausaus kiekio beta karotino (vitamino A). Dažniausiai valgoma šakninė daržovės dalis, tačiau kartais ir viršutinė, žalia morkos dalis. Šviežios morkos yra traškios ir kietos, o termiškai apdorotos – minkštos. Jos pasižymi švelniu skoniu ir aromatu, dažniausiai naudojamos salotoms, sriuboms ir garnyrams arba valgomos šviežios. Manoma, kad morkos kilę iš Irane ir Afganistane augusių laukinių morkų, o dabar populiari valgomoji morka kilus iš Europos ir Pietvakarių Azijos. Šiuo metu daugiausiai morkų pasaulyje užaugina Kinija.

Morkos išgarsėjo visame pasaulyje, dėl manomo vitamino A teigiamo poveikio akims, tačiau tai tebuvo mitas. Šis mitas atsirado II pasaulinio karo metu, kai Britų kariai, galėjo sėkmingai numušti Vokiečių lėktuvus naktį. Britanijos mūšio metu, Karališkosios oro pajėgos išplatino reklaminę kampaniją, kurioje teigiama kad jų pilotai naudoja daug morkų ir taip pagerina savo gebėjimą matyti tamsoje. Tai padėjo nuslėpti efektyvų radarų technologijų naudojimą numušant lėktuvus. Nors tai buvo tik triukas, padėjęs apgauti vokiečius, dalis tiesos tame yra, vitaminas A tikrai gali pagerinti regėjimą, bet tik jeigu žmogaus organizme yra jo trūkumas.

Geriausia vartoti šviežias morkas, jose yra gausu vitaminų, mineralų, maistinių skaidulų. Jos nekaloringos (100 gramų – 41 kalorija), jose praktiškai nėra riebalų ir visiškai nėra cholesterolio, todėl puikiai tinka laikantis dietos ar turint antsvorį,

Morkų nauda sveikatai

Širdis ir kraujotakos sistema

Morkose esantys karotinoidai sumažina širdies ligų riziką.  Taip pat tyrimai parodė, kad žmonės suvalgantys 6 morkos ir daugiau per savaitę turi mažesnę insulto tikimybę. Morkose esančios maistinės skaidulos sumažina cholesterolio kiekį kraujyje.

Vėžys

Morkos, dėl jose esančių karotinoidų, pasižymi priešžvėžiniu poveikiu. Tai yra todėl, kad karotinoidai turi antioksidantinį poveikį ir neutralizuoja vėžį sukeliančius laisvuosius radikalus.

Plaučių vėžys

Tyrimai parodė, kad rūkaliai, kurie nevalgo morkų, turi tris kartus didesnę tikimybę susirgti plaučių vėžiu, nei tie, kurie valgo morkas dažniau nei 1 kartą per savaitę.

Storosios žarnos vėžys

Japonijoje atlikti tyrimai parodė, beta karotinas, kurio daug yra morkose, sumažina storosios žarnos vėžio tikimybę.

Leukemija

2011 metų tyrimas parodė, kad morkų sultys nužudo leukemijos ląsteles ir slopina jų progresavimą.

Prostatos vėžys

Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos Mitybos departamentas nustatė, kad maistas, kuriame daug beta karotino, pavyzdžiui morkos, gali apsaugoti prostatą nuo prostato vėžio.

Akys

Vitamino A trūkumas gali pabloginti regėjimą, o morkuose yra beta karotino, kuris organizme verčiamas į vitaminą A.

Organizmo valymas

Vitaminas A padeda kepenims pašalinti toksinus iš organizmo, tai sumažina tulžies ir riebalų kiekį kepenyse. Taip pat prie organizmo valymo prisideda ir maistinės skaidulos.

Virškinimas

Morkos turi nemažai maistinių skaidulų, o jos palengvina virškinimo pocesus, palaiko žarnyno švarą, teigiamai veikia cukraus kiekį kraujyje ir padeda sumažinti cholesterolio kiekį.

Sveika oda

Vitaminas A ir antioksidantai apsaugo odą nuo žalingo saulės poveikio. Vitamino A trūkumas gali padaryti įtaką odos, nagų ir plaukų išsausėjimui. Taip pat vitaminas A užkertą kelią susidaryti spuogams, pigmentinėms dėmėms ir ankstyvoms smulkioms raukšlėms, Morkos dar yra naudojamos išoriškai, veido kaukėms, tiesiog sumaišykite 2 tarkuotas morkas su 1 šauktu medaus, 1 šauktų alyvuogių aliejaus ir keliais lašais citrinos, įtrinkite ir įmasažuokite veidą pasidaryta kauke ir palaikykite 5 minutes. Po to nuplauktie veidą šiltu vandeniu.

Kita morkų nauda sveikatai

Fitochemikalai ir anktioksidantai esantys morkuose gali padėti sulėtinti senėjimo procesus, sustiprinti imuninę sistemą ir sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje

Morkų maistinės savybės

Maistinė medžiaga, 100 gramų produkto Kiekis % dienos normos
Kalorijos 41 Kcal 2%
Angliavandeniai 9.58 g 7%
Baltymai 0.93 g 1.5%
Viso riebalų 0.24 g 1%
Cholesterolis 0 mg 0%
Maistinės skaidulos 2.8 g 7%
Vitaminai
Folio rūgštis 19 µg 5%
Niacinas 0.983 mg 6%
Pantoteno rūgštis 0.273 mg 5.5%
Vitaminas B6 0.138 mg 10%
Riboflavinas 0.058 mg 4%
Tiaminas 0.066 mg 6%
Vitaminas A 16706 IU 557%
Vitaminas C 5.9 mg 10%
Vitaminas K 13.2 µg 11%
Elektrolitai
Natris 69 mg 4.5%
Kalis 320 mg 6.5%
Mineralai
Kalcis 33 mg 3%
Varis 0.045 mg 5%
Geležis 0.30 mg 4%
Magnis 12 mg 3%
Manganas 0.143 mg 6%
Fosforas 35 mg 5%
Selenas 0.1 µg <1%
Cinkas 0.24 mg 2%
Augalinės kilmės maisto medžiagos
Alfa karotinas 3427 µg
Beta karotinas 8285 µg
Beta kriptoksantinas 0 µg
Liuteinas ir zeaksantinas 256 µg

4 komentarai

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas