Širdies ritmas, arba pulsas, tai yra tai, kiek kartų jūsų širdis susitraukia ir atsipalaiduoja per minutę – arba tvinksniai per minutę.
Žmonių širdies ritmas yra labai skirtingas, tai priklauso nuo to, ką jūs veikiate, koks jūsų sportiškumo lygis, kokius vaistus vartojate ar koks jūsų amžius.
Tarp širdies ritmo ir pulso yra techninis skirtumas, nors jų skaičius visada yra toks pats:
Širdies ritmas – tai kiek kartų per laiko vienetą (dažniausiai minutę). Tai apatinės širdies dalies (kairiojo ir dešiniojo skilvelių) susitraukimų skaičius.
Pulsas – tai, kai kraujas veržiasi į arteriją, nuo širdies susitraukimo, ir tai sukuria tarsi išsiplėtimą. Dažnis, per kurį arterija išsiplečia, nuo paduoto kraujo, gal būti pamatuojama liečiant kaklą ar riešą pirštais.
Žmonėms turintiems pastoviai didesnį širdies ritmo dažnį yra didesnė rizika mirti anksti, nei tų, kurių širdies ritmas yra mažesnis.
Koks yra normalus širdies ritmas (pulsas) ramybės būsenoje?
Žmogaus, kuris yra 18 metų arba vyresnis. Širdies ritmas ramybės būsenoje yra tarp 60 ir 100 dūžių per minutę. Paprastai kuo sveikesnis esate, tuo jūsų širdies ritmas yra mažesnis. Sportininko širdies ritmas gali būti 40 tvinksnių ir retais atvejais, dar mažiau, ramybės būsenoje per minutę. Profesionaliems dviratininkams buvo nustatyti 29 ir 32 tvinksniai per minutę, ramybės būsenoje.
Pagal nacionalinės sveikatos tarnybos nuostatas, normalus pulsas ramybės būsenoje yra:
- Naujaginmiui – 120-160 tvinksnių per minutę
- Kūdikio nuo 1 mėnesio iki 12 mėnesių amžiaus – 80 -140 tvinksnių per minutę
- Kūdikio nuo 1 iki 2 metų amžiaus – 80 – 130 tvinksnių per minutę
- Mažo vaiko nuo 2 iki 6 metų amžiaus – 75 – 120 tvinksnių per minutę
- Vaiko nuo 7 iki 12 metų amžiaus – 75 -110 tvinksnių per minutę
- Suaugusio žmogaus nuo 18 metų – 60 -100 tvinksnių per minutę
- Suaugusio sportininko – 40 -60 tvinksių per minutę
Pasitikrinkite savo širdies ritmą
Ant riešo – padėkite ranką delnu į viršų, švelniai uždėkite du pirštus nykščio pusėje, kad pajustumėte pulsą. Skaičiuokite arba vieną minutę arba 30 sekundžių ir padauginkite iš dviejų.
Ant kaklo (miego arterijos) – uždėkite smilių ir vidurinį pirštus ant kaklo, šalia trachėjos ir kai pajusite pulsą vėl skaičiuokite iki vienos minutės arba 30 sekundžių ir padauginkite iš dviejų.
Kad išmatuotumėte pulsą tiksliau, galima naudoti elektrokardiografą (EKG). Taip pat sporto prekių parduotuvėse galima įsigyti laikrodžius, skirtus išmatuoti širdies ritmui, jie kontaktuoja su dirželiu juosiančiu jus aplink krūtinę ir taip išmatuoja pulsą, jo rodmenys taip pat gali parodyti pulso vidurkį ir panašiai.
Širdies ritmui gali daryti įtaką šie veiksniai:
- Fizinis aktyvumas
- Kūno sudėjimas
- Aplinkos temperatūra
- Kūno padėtis (jūs stovit, sėdit ar gulit)
- Emocinė būsena (susijaudinimas, pyktis, baimė, nerimas ir panašūs veiksniai, jei didina jūsų pulsą)
- Kai kurie vaistai
- Sveikatos sutrikimai (pavyzdžiui, sutrikusi skydliaukės veikla)
Širdies ritmo sutrikimai
Bradikardija – tai medicininis terminas, kuris reiškia, kad širdies plakimas yra per lėtas, pavyzdžiui retesnis nei 60 tvinksnių per minutę (ne sportininkams).
Tachikardija – medicininis terminas, kuris reiškia, kad širdies ritmas ramybės būsenoje yra per greitas, tai 100 tvinksnių per minutę arba daugiau.
Jeigu manote kad jums gali būti nustatyta bradikardija ar tachikardija ir jaučiate dusulį, galvos svaigimą ar alpstate – nedelsiant kreipkitės pas gydytoją.
Maksimalus širdies ritmas
Maksimalus širdies susitraukimų dažnis, tai didžiausias skaičius kartų, kiek jūsų širdis gali mušti per minutę. Tai išmatuoti ypač naudinga sportininkams, kad jie galėtų įvertinti savo treniruočių intensyvumą.
Tiksliausias būdas išmatuoti maksimalų širdies susitraukimų dažnį yra kreiptis pas kardiologą arba fiziologą. Tai turėtų padaryti visi žmonės vyresni nei 35-erių, kurie turi antsvorio ar nesimankštino ilgą laiką.
Yra formulė kuri gali padėti išmatuoti apytiksliai maksimalų širdies susitraukimų dažnį:
Suaugusiam vyrui: 220 – (jūsų amžius)=(maksimalus širdies susitraukimų dažnis). Jeigu jūs esate 30 metų vyras, tai 220-30=190, tai jūsų maksimalus širdies susitraukimų dažnis yra 190 tvinksnių per minutę.
Suaugusiai moteriai: 226 – (jūsų amžius)=(maksimalus širdies susitraukimų dažnis). Jeigu jūs esate 30 metų moteris, tai 226-30=196, tai jūsų maksimalus širdies susitraukimų dažnis yra 196 tvinksnių per minutę.
Prisiminkite, kad tai tik apytiksliai duomenys, jeigu norite nustatyti savo širdies ritmą tiksliai, jums būtina kreiptis pas sveikatos specialistą.
www.sveika.lt, www.medicalnewstoday.com
Mano spaudimas 124/78 o širdies duzei 56,58 ar čia normalu.turiu nerimą panikos ataka antidepresantus geriu.
Net nepatogu visi tokie jauni ir jau širdim skundžiatės.Man jau 76 m.Nuo pat paauglystės puikiai jaučiausi su gana aukštu kraujospūdžiu (190 x80x60).Paskutiniu metu prasidėjo permušimai,paguldė į KL.jūrininkų ligoninę ir vos „išnešiau sveiką kailį“Dabar jaupo 3 mėn.atsigavęs,tačiau širdis permušinėje,didelis apie 118 distolinis kr.P ir pulsas iki 120.Jaučiuosi rastai.Ką galėtut patarti?Aciū.
Alaus isgerk pora buteliuku ar pintu kada jauti kad permusineja, nori tikek nori ne bet tai padeda.
Kali su Magniu vartoti
Atsisakiau rūkymo, alkoholio, kavos, cukraus, aštrių ar marinuotų acte patiekalų.
Kraujo spaudimas puikus:)
Noriu paklausti ar geras mano spaudimas ir pulsas viršutinis 154 apatinis97 o pulsas99
Aukštas, siųlyčiau apsilankyti pas gydytojus
Aukstas pas kardiologus
Blogas spaudimas
Sveiki. Man 34m. Ramybes busenoj pulsa sokteli iki 120. Isgeriu lasiuku, tai porai val nuo 80 iki 90 sokineja, ka daryt, ar reiktu kreipti i gyd?
Taip pas kardiologus
Kali su Magniu gerti
mano pulsa zemas 46-48, spaudimas 115-67,ar tai normalu
Sveiki, man 92 m. ramybes busenoj, spaudimas 125 o pulsas 42, ka daryti
nieko, dziaugtis reikia..
Sakyčiau, labai geras. Pas mane visada toks ir nenorėčiau, kad kuris nors rodiklis pasikeistų.
Normalu
laba diena mano vardas laura man 30m turiu didely kraujospudy ir pulsa geriu daug vaistu patarkite ka daryti
Apsilankyti pas kardiologa
Sveiki .o ka daryti jai kraujo spaudimas pakiles o sirdies pulsa tik 42.atrodo kad tuoj sustos.sunku kvepuoti ir galva ima svaigti
Sveiki, man 92 m. ramybes busenoj, spaudimas 125 o pulsas 42, ka daryti
Man irgi buvo visi sitie reikalai su sirdim,daznas pulsas ,i diena koki 20 kartu skaiciuodavau,panikos atakos .tai pagerejo kaip pradejau antideprasantus gerti. Issitirkit ar jum nera depresijos..
Sveiki…man 25m. Nebezinau kur kreiptis. Labai sokineja spaudimas, pulsas,jauciu sirdies stiprius permusimus. Kiekviena diena silpnumas baisu net buti vienai nes turiu metuku laiko vaikuti. Tyre skydliauke pries metus, nieko. Dare kraujo tyrimus, geri. Bet priepoliai vis dazneja…sukyla pulsas iki 130… tai spaudimas nukrinta iki 89/45.. dabar dar 6 diena sklinda is burnos kaip acetono kvapas,pradejo rasyt nuo nerwu lorofena, xanaxa, rudoteli….nieko nepadeda…labai prasau gal kas numanote kas galetu but, nes greitoji lasaline pastato ir toliau kaip dievas duos…
tau stresas,nusiramink.O acetono kvapas tai nuo nevalytu dantu arba virskinimo sutrikimo.Gal dantis kur genda?
acetona kvapas gali buti ir iš padidinta cukra, diabeta 🙁
Acetonas ne nuo valytu dantu,o nuo cukraliges
Man buvo tas pats. Pulsas staiga nuo normalaus pakildavo iki 120, o tuo pačiu ir spaudimas pašokdavo. Visą laiką gyvenu su mažu spaudimu, gėriau labai daug kavos, stresas, gyvenimo tempas. Kai ištiko pirmą kartą-atrodė, kad mirsiu. važiuodavo ir važiuodavo greitosios. Išrašė cheminius vaistus, nuo jų tik blogiau darėsi. Maždaug po 4 mėn atvažiavo greitukė ir gydytoja, kuri pati susiduria su ta problema man patarė štai ką: nuolat vartoti gudabelės ekstraktą sausu pavidalu /Chronokard N/ – kasdien 3 kartus, gerti kalio-magnio preparatus nuolat, visiškai atsisakyti kavos, arbatos ir iki min druskos, MIEGOTI DAUG /miegu 9-10 val./ ir sportuoti /treniruoti širdį/ Tą ir darau. Jaučiuosi puikiai, viskas dingo.
Labai retai, didelio streso metu gydytoja patarė ir aš taip darau – kai jaučiu, kad padidėjo pulsas – geriu daug /šaukštelį, šaukštą širdies darbą gerinančių lašų, jeigu labai įsiplaka širdis – kelis lašus gudobelės ekstrakto, užsigeriu vandeniu ir plius raminančių vaistų žoliniu pagrindu, kad nepriprasčiau /pvz., su apyniais, melisa, mėtomis/ ir kalio-magnio miltelių. Tokios priemonės padeda.
Kartais ne pro šalį išgerti 100 gr. raudono vyno, padeda širdžiai, atpalaiduoja kraujagysles. Nepersivalgyti, daug gerti skysčių, nepriaugti svorio.
Labai džiaugiuosi, kad sutikau gerą gydytoją, esu sveika ir laiminga.
Aciu uz nuosirdu ir naudinga patirties pasidalijima 🌸🌺
Gudobeles negalima vartoti jei pulsas retas
O jei vynas, tai tik sausas raudonas!! Cabernet savignon sausas net po chemoterapijos gerai. Tai seno gydytojo pasakyti žodžiai. Vyne yra resveratrolio, kuris turi poveikį širdžiai ir kraujagyslėms. Tik nepadauginkite! :))
tirkitės tik antinkščius, nes jie kaip ir skydliaukė gamina hormonus
Jei acetono kvapas sklinda,pirmiausia pasitikrinkit cukraus kieki kraujyje
Pasitikrinkite inkstus ir diabeta.
Gali trukti vitamino B 12 arba B 9 (folio rudsties). Man buvo panasus negalavimai, del B 9 trukumo. Ypac tai pasireiskia nescioms ir po gimdymo.
Sveiki, man 18 metu ir pulsas ramybes busenoje virsija 140 duziu per minute. Su sirdim ir kraujotaka problemu niekada nebuvo. Del ko taip gali buti?
Pas kardiologus kreipkites
sporto salei susigadinau sirdi visiskai, nuo to laiko, ziauriai stresuojiu, jaudinuos, issilaikiau teises siaip ne taip, lipdamas laiptais pasiimti masinos raktelius prie duru tiesiog sirdis dauzesi labai stipriai, ir buvo toks jausmas, kad mane jungia lauk, galvojau dar parkrisiu kolidoriuje, nerukantis, negeriantis.
sveiki,pas mane visada būna žemas spaudimas.Kai išgeriu kavos laikinai praeina,pastovei galva skauda,
Beje man 24m. Ir manau, kad taip atsitinka JAUTRIEMS zmonems. Visos ligos yra nuo nervu… Beje daug skaiciau apie kvepavima, tarkim joga, Galvoju ismeginti, Daugeliu nuomoniu tai padeda susitvarkyti su savimi. Sekmes jums.
Suprantu kaip jauciates, turiu beveik tokią pačią problemą. Tik man viskas prasidejo ne nuo kavos, o nuo cigaretės.
Sveiki, as savao pulsa pradejau sekti pries 2,5 metus, kai persigerus kavos paliko bloga, po to karto ir palikau ligonis… Dabar sunkiausia rytais, atsikeliu sunkei pakvepuoju, pas mane kreiva nosies pertvara, tada islipus is lovos jauciu kaip plaka sirdis. Pulsas apie 90 pakyla, paskui aprimsta, kai pavalgau taip pat paplaka, nemalonus jausmas. Siaip jei nejauciu nerimo ir baimes tada pulsas ramybes busenoj 60, kai darbe vaikstau, nesu susijaudinusi, pasimatuoju buna 72. Ir aplamai kai pasilenki kartais jauciasi toks persivertimas sirdies, tada taip norisi giliai ikvepti. Man uzeina panikos priepoliai, tarkim sportuojant, sirdis savaime ima greiciau plakti, o man atrodo kazkas blogai tada nezinau kiek pasoka pulsas, bet toks jausmas, kad tuoj issoks per gerkle. Skydliauke truputi pakitus, bet sake pakaks ir valerijonu. Tikrai jauciuosi kartais kaip neigali buciau. Laaaabai sunku taip gyvent. Prakaituoja delnai ir pan pastovei jaudinuosi, uzlipus i 3 auksta kaip pas pensisninke sirdis dauzosi, atrodo, kad tuoj mirsi. Nemoku savo minciu destyt nuosekliai tad tikiuosi supratot. Vienu zodziu juo labaiu nenoriu jaudintis, tuo labiau jaudinuos, kazkas ten smegenyse pas mane daros.
pas mane lygiai tas pats.giedrius 34 metai bet as alkoholikas
Alkoholikai nesiskundzia jie isgeria ir sau gyvena.Jaunas dar esi gali viska pakeisti.Sekmes
sveiki … esu uzsienyje ir man kuri laika yra per didelis pulsas.. ramybes busenoje buna 125 tviksniai 140 tviksniu 110 ir t.t… man yra 20 metu … labai bijau kad nebutu kas rimto daznai tirpsta kaire ranka kartais koja … skauda skrandi … kartais atrodo spaudzia krutine sunku ikvepti oro jauciu silpnuma ir nerima … bei buna sleikstulys burnoje nezinau kas tai gali buti
Suprantu kaip jauciates, turiu beveik tokią pačią problemą. Tik man viskas prasidejo ne nuo kavos, o nuo cigaretės.
Sveiki, dėl širdies ritmo sutrikimų kreipiausi į kardiologą.Gavau atlikti tyrimus dėl skydliaukės veiklos(kraujo tyrimus dėl hormonų TTH ir TH4, nustatyti kalio, magnio, kreatino kiekį kraujyje ir echoskopiją),širdies kardiogramą bei elektrokardiogramą (myniau „dviratį“) bei širdies echoskopiją, stuburo ir kaklo rentgenogramas,šlapimo tyrimą, papildomai kreiptis į neurologą-man buvo atliktas galvos magnetinis rezonansas.Visai tai truko tris mėnesius…Kol viską atlikau, baigėsi širdies permušimai, kaip netikėtai prasidėjo, taip netikėtai ir baigėsi…Užsienyje gydytoja buvo sakiusi, kad pagrindinė priežastis-stresas.Vaikščiojau susiėmusi už- krūtinės, negalėjau užmigti arba atsibusdavau naktį, bijojau gerti kavą, bijojau gatvėje nukristi… Dabar tikiu, kad taip ir buvo-grįžau į Lietuvą, viskas susinormalizavo.
Nesakau, kad visiems taip yra kaip man, darykite kiekvienas savo išvadas….
Sveiki. Man 23 metai. Mano pulsas yra aukštas – maždaug 100 per minutę ramybės būsenoje. Lankiau sporto klubą, tai negalėjau naudotis daugeliu treniruoklių, nes pulsas iš karto šokteli iki kokių 150 ir vis spartėja. Neseniai tyriausi kraują – viskas iš esmės normalu, tik mažakraujystė. Tiesa, prieš kiek laiko būdavo, kad apima alpimas, bet nualpusi niekada nesu. Ar man vertėtų rimčiau susirūpinti ir kreiptis į gydytojus (tokiu atveju, į kokį gydytoją kreiptis?) ar aš per daug nerimauju dėl nieko? Dėkui.
Sveika. turetum kreiptis. mano pulsas ramybes busenoje buna iki 150, tyriausi viska,viskas gerai su organizmu, tik bloga liga turiu pasirodo man – depresija.
o apie alpima, tai ar jusu kraujospudis normalus? nes man irgi taip pat yra del per mazo kraujospudzio.
cia ne niekas, gali viskas pasunketi, jeigu jau kraujas is esmes normalus, tai siulyciau pas psichologa apsilankyti ir jis nurodys ka toliau daryti. jeigu manote kad jums nereikia tada galite pavartoti raminamuju kokiu zoliniu preparatu ar pasitarti su vaistininke arba savo gydytoju.
Rekia, kad hemoglobino kraujuje butų normos ribose. Reikia gerti papildą geležies (pav. tardyferon) ir folio rugšties, nes jei jų trūksta nesigamina hemaglobinas. Hemaglobinas perneša deguonį.
Sveiki visi. Galiu pasiūlytį išeitį. Yra tokia kompanija, nugabest. Nemokamai galite bandyti masažinę lovà ir turmanio keramikos kilima. Tai įramnga iš pietu Korėjos. Labai neblogai reguliuoja kraujo spaudima, sirdies permušima ir pulsa. Galite lankytis kasdien, puikūs rezultatai gana greitai per kokį mėnesį. Man buvo šokinėjantis kraujospūdis, dabar jau viska gerai ir tik po 21 karto!
Sveiki,
Man jau daugiau negu menuo plesia,tempia blauzda,nuo pedos iki kelio.Dare tyrimus,pasake,kad yra venoje trombas,reikia operuoti.Is ligonines laukiu laisko jau 2 savaites,negaliu operuotis,kol negavau laisko,kuris nukreips i kuria ligonine turiu vaziuoti operuotis.Kraujospudis man visada aukstas,dabar pakyla iki 160/110,pradejau jausti spaudzianti skausma galvoje.Medikai i tai nekreipia demesio,liepia laukti….Gyvenu uzsienyje,bet jei nesulauksiu gyd pagalbos cia,tai teks vaziuoti i Lietuva.Nesuprantu ar tai pavojinga,ar dar galima laukti…
Ponas Arunai,LT nereikia nieko laukti,cia po keliu valandu operuoja,jei randa tromba.tas trombas gali pajudeti,nukeliauti i sirdi ar smegenis ir jus mirsite,arba istiks insultas,arba tiesiog nupjaus koja.O jei laukiate uzsienyje,tai nepamirskite,kad jus taip jo ir nesulauksite,jei neatrodysite,kad jums labai blogai.Gal nemokate kalbos ar kitu problemu yra,verciau paskubekit,nes butent trombai daugiausia gyvybiu nusinesa.Jei Jusu situacija nebutu rimta,tai daktaras butu skyres vaistus,o dabar trombas spaudzia kraujagysles,gal vienu ju jau uzkiso,jei kraujas nebeprateka,pradeda vystytis audiniu nekroze,gangrenavimas.Nuo to Jums bus tik blogiau.
Sveiki, siūlyčiau kreiptis į kitą gydymo įstaigą ir išklausyti daugiau nuomonių, delsti negalima.
Tai pavojinga teikia gert skystinančius bet jei trombas jau susudares nežinau butinsi kreipkis pas gyfytojus
Sveiki, man yra 17 metų ir pastaruoju metu labai skauda galvą. Šiandien begulint labai skaudėjo, todėl pasimatavau pulsą ir jis buvo 99k per minute, ar galvos skausmas galėjo atsirasti dėl per aukšto pulso, ar pulsas normalus tokiu atvėju?
Sveiki, galbūt šiek tiek susijaudinote tuo momentu, nes pulsas tikrai nėra toks didelis, kad galėtų sukelt kokį nors skausmą. Greičiausiai galvos skausmo priežastis slypi kažkur kitur.
Naujaginmiui – 120-160 tvinksnių per minutę
Kūdikio nuo 1 mėnesio iki 12 mėnesių amžiaus – 80 -140 tvinksnių per minutę
Kūdikio nuo 1 iki 2 metų amžiaus – 80 – 130 tvinksnių per minutę
Mažo vaiko nuo 2 iki 6 metų amžiaus – 75 – 120 tvinksnių per minutę
Vaiko nuo 7 iki 12 metų amžiaus – 75 -110 tvinksnių per minutę
Suaugusio žmogaus nuo 18 metų – 60 -100 tvinksių per minutę
Suaugusio sportininko – 40 -60 tvinksių per minutę
O tai 12-17 metų amžiaus?
65-105. manau neturi viršyti 100 ramybės būsenoje.
P.S. kas gali būti – toks keistas jausmas paširdžiuose, kartais pažastyje, ne skausmas, o toks nepatogumas lyg, norisi prasitampyt krūtinės raumenis ar pan…
man sirdies permusmai tyriausi ir su holterio aparatu tai rado tu permusimu kartais ju buna daugiau kartais maziau man 26 metai . daznai buna drebulys rankose arba juntamas sirdies plakimas kartu su permusimais ,niekada gyvenime to nebuvo o dabar jau keli menesiai vargstu , geriu sedativ pc. bet nieko jis nepadeda. tapau nervuotas. o dar tie nesibaigiantys permusimai.. zodziu gal kasnors kanors patartumet? daktare sake kad jie nepavojingi ir nekreipk demesio bet as negaliu nekreipti beto vakarais diskomfortas uzmikti sunku kai permusineja.siu metu dar beda viena kad ramybes busenoje pulsas 80k per minute.. niekad nebudavo taip vakarais budavo ramus pulsas visada normoje. jei kas atsakysit ar pasidalinsit mintim butu didelis dekui
Reikia gerti Aurocard lašus ir viskas susinormalizuos. Man taip buvo. Padėjo Aurocardas. Sedativ PC taip pat gerai.
tureciau tau pora klausimu ir galeciau tau rast tinkama pagalba
Juoazai man lygeitaip pat pas mane ramybes busenoi 114 per min. jauciu dusuli be raminamuju nakti nebeuzmiegu manau kad mirsiu,, net neberukau bijau mirti. ;// o man dar tik 22 o taip blogai jauciuos o nieko artimo cia neturiu kam pasiguost ar kam rupeciau daktarai glusai cia airijoj.. taip kad nzn kas cia
Laikykis, jauna esi, viskas bus gerai. Gal koki stresa turi? Pabandyk keisti gyvenimo buda, maziau pergyvenk nesistresuok dar visas gyvenimas pries akis. Kiti buna be ranku be koju, kurti ar akli ir yra laimingi!!!
Mano ses labai nervuojasi nezinau ka daryti
stresas tau,nusiramink,ir praeis
tai normalu jai ramybes busenoje pulsas 80 gali svyruoti nuo 60 iki 84per minute , o jai galvojate apie tai , tai automatiskai ir pulsas pakyla, man irgi tas pats , ir nuo minciu ramybes busenoje budama pradedu galvoji kad gal kas negerai ir automatiskai galiu ji sukelti sededama daugiau nei 120 per min.
Pirmiausiai pasitikrinkite skydliaukę ir kraują dėl skydliaukės hormonų ir kalio magnio kiekio
gydytaojai panevezyje sako, kai pulsas bus didesnis nei
140 suagusiam zmogui tada gydysim
Sveiki, manau daug priklauso nuo paties gydytojo požiūrio. Ir visada galima kreiptis pas kitą specialistą.