Šalavijas kilęs iš Viduržemio jūros regiono, priklauso Lamiaceae (mėtų) šeimai, kartu su tokiais augalais kaip raudonėlis, levandos, čiobrelis, bazilikas ir rozmarinas.Šalavijas dėl savo unikalaus ir malonaus kvapo dažnai naudojamas kosmetikoje arba kulinarijoje kaip prieskonis, bet labiausiai jis paplitęs dėl savo sveikatą gerinančių savybių Jame gausu vitamino K ir vitamino A – pro vitamino beta karotino forma, taip pat lakiųjų aliejų, flavonoidų ir fenolio rūgščių, kurios turi antibakterinį poveikį.
Šalavijas naudojamas medicinoje pagerinti virškinimo ir psichikos sutrikimus, pavyzdžiui depresiją ar Alzheimerio ligą, šio vaistinio augalo panaudojimas labai platus.
Šalavijo nauda sveikatai
- Šalavijas turi sukaupęs daug maistinių medžiagų – jame yra daug antioksidantų (apigeninų, diosmetino, ir luteolino), taip pat vitamino K, kuris skatina žaizdų gijimą, didina atsparumą infekcijoms, palaiko normalų kraujo krešėjimą ir t.t.. Kurį laiką šalavijas, dėl jo plataus poveikio, buvo laikomas panacėja.
- Alzheimerio liga – šalavijas gali pagerinti atmintį ir informacijos apdorojimo procesus žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga.
- Priešuždegiminis poveikis – šalavijas gali padėti esant bet kokiam uždegimui
- 2 tipo diabetas – Moksliniai tyrimai parodė, kad šalavijas mažina cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje žmonėms, sergantis 2 tipo diabetu.
- Gali padėti sergantiems tuberkulioze
- Mažina skrandžio skausmus
- Mažina menstruacijų skausmus
- Gydo astmą
- Gydo viduriavimą
- Mažina smarkų prakaitavimą
- Lėtina senėjimo procesus
- Gerina kraujotaką
- Gerina klausą
- Padeda greičiau atsistatyti po ligų
- Padeda vaikams, kurie turi dėmesio sutelkimo problemų
- Dezinfekuoja ir užmuša bakterijas
- Gydo skrandžio opaligę
- Padeda esant kepenų uždegimui
- Mažina rankų drebėjimą
- Gerina atmintį
- Turi sukaupęs visas būtinas amino rūgštis
Kaip vartoti šalaviją
Norint gauti geriausius rezultatus sveikatai, geriausia vartoti šalavijo maisto papildus, kuriuose viskas subalansuota mūsų organizmui. Taip pat šalaviją galima naudoti kaip maisto produktą, jį galima naudoti šviežią, džiovintą ar miltelių pavidalu, pateikiame keletą pavyzdžių:
- Sumašyktie virtas tamsias pupeles su alyvuogių aliejumi, šalaviju ir česnaku, ir tą mišinį tepkite ant paskrudinto pracūziško batono.
- Pabarstykite šalavijų ant pomidorų padažo.
- Šviežiu šalaviju pagardinkite omletą
- Pabarstykite šalavijo ant picos
- Sumaišykite paprastą beskonį jogurtą su šalaviju, agurkais, paprika ir saldžiu svogūnu, ir naudokite tai ant salotų.
- Kepdami vištieną ar žuvį orkaitėje, uždėkite šviežių šalavijo lapų ir įvyniokite į foliją,
Tačiau norint šalaviją vartoti sveikatos gerinimui, jį vartoti reikia šviežią arba rinktis maisto papildus su šalaviju.
Norint šalaviją naudoti medicininiais tikslais, galima daryti kompresus su šalaviju, inhaliacijas, skalauti gerklę, taip pat daryti arbatą su šalaviju – tai padės esant sezoniniams susirgimams.
Rekomenduojame kokybišką maisto papildą su šalaviju, ženšeniu ir vitaminu C – GIN-CHIA
[…] https://sveika.lt/salavijas-ir-jo-gydomosios-savybes/ […]