sveika.lt
Grožis Sveikata

Oda ir genetika, kas daro įtaką odos būklei?

Moters pečių ir kaklo linija, matoma veido apačia ir smakras. Ji turi apgamų minėtose vietose.

Odos sveikata turi įtakos ne tik mūsų fizinei išvaizdai, bet ir mūsų pasitikėjimui savimi bei psichinei sveikatai. Turint sveiką, išpuoselėtą odą kur kas drąsesniu žingsniu žengiame per gyvenimą ir ryžtingiau siekiame užsibrėžtų tikslų. Tačiau tam, kad oda būtų graži, sveika ir suteiktų pasitikėjimo savimi reikia įdėti pastangų, nes prie mūsų odos sveikatos ir išvaizdos prisideda daugelis veiksnių, o vienas pagrindinių yra genetika. Paveldėti galime ne tik veido bruožus ar sudėjimą, bet ir apgamus, rožinę, celiulitą ir kitas problemas.

Genetinės odos ligos: kaip sau padėti?

Ne paslaptis, jog genai daro itin stiprią įtaką tam, kaip atrodome. Žmogaus kūno sudėjimas, plaukų, akių ir odos spalva dažnai būna užkoduoti genuose. Nors nuolat garsiai kalbama, jog odos būklė priklauso nuo jai skiriamo dėmesio, kokybiškų kosmetikos priemonių bei sveikos gyvensenos, vis tik genetika taip pat atlieka svarbų vaidmenį. Todėl norint geriau suprasti, ko reikia odai ar siekiant išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių susiduriama su tam tikromis odos problemomis, visuomet pravartu peržvelgti šeimos ligų istoriją. Gal jūsų mamai neseniai buvo reikalingas apgamų šalinimas, o gal jūsų senelis visad turėjo odos raudonę?

Apgamai

Šiais laikais vis dažniau pasitelkiamas inovatyvus apgamų šalinimas lazeriu, padedantis atsikratyti kompleksų ar išvengti jų supiktybėjimo. Kartais apgamai išties atsiranda dėl saulės poveikio, tačiau neretai gali būti ir paveldimi. Neretai jeigu vienas iš tėvų turi apgamą, pavyzdžiui, virš lūpų – toje pačioje vietoje apgamą turi ir  vaikas. Taip pat, įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad lyties genas irgi turi įtakos kurioje vietoje turite apgamų. Moterims jų daugiau gali rastis apatinėse galūnėse, o vyrams – viršutinėse kūno dalyse. Vieni apgamai atrodo gražiai, tačiau yra tokių, kurie atrodo neestetiškai ir kelia diskomfortą. Būtent tada pasitelkiamas apgamų šalinimas. Nepamirškite ir retkarčiais pasitikrinti savo apgamus. Nors atrodo, kad Jums nereikalingas apgamų šali

nimas, tačiau tik patyręs specialistas dermatovenerologas įvertinęs atsakys kokia procedūra ir koks naikinimo būdas Jums reikalingas.

Rožinė

Rožinė – lėtinė odos liga, dažniausiai pasireiškianti veido raudoniu, išsiplėtusiais kapiliariais kaktos, nosies, skruostų, smakro srityse bei veido odos deginimo pojūčiu. Ši odos liga ypatingai dažnai užklumpa šviesios odos žmones ir yra labiau paplitusi tarp įvairaus amžiaus moterų nei vyrų. Nors rožinės atsiradimo priežastys nėra visiškai ištirtos bei aiškios, vis tik įrodyta, jog jei šeimoje yra sirgusių ar sergančių šia liga, tikimybė susirgti rožine padidėja net keturis kartus. Guodžianti žinia yra ta, jog šiuo metu rožinė gali būti veiksmingai valdoma ir efektyviai gydoma. Visų pirma, siekiant suvaldyti įgytą arba įgimtą rožinę būtina atidi veido odos priežiūra. Rožinės simptomai gali gerokai sumažėti naudojant specialias priemones, skirtas jautriai, rausti linkusiai odai bei kruopščiai saugant odą nuo žalingų saulės spindulių. Taip pat su rožine kovoti padeda žalingų įpročių atsisakymas bei sveika ir subalansuota mityba. Siekiant geriausių rezultatų, rekomenduojama pasinaudoti tuo, ką siūlo moderni estetinė medicina. Šiuo metu rožinės gydymas sėkmingai atliekamas intensyvios pulsinės šviesos (IPL) terapijos metu. Šis saugus, mokslu pagrįstas gydymas gali būti atliekamas tiek moterims, tiek vyrams, susiduriantiems su dėl rožinės išsiplėtusiais kapiliarais.

Celiulitas

Celiulitas – poodinio sluoksnio uždegimas, dėl kurio pakinta odos tekstūra. Susiduriant su celiulitu,  įdubusi, gumbuota oda dažniausiai pastebima ant šlaunų, sėdmenų ir pilvo. Ši odos būklė atsiranda dėl riebalų sankaupų ir gali pasireikšti įvairaus amžiaus moterims bei vyrams. Išskiriama daugybė veiksnių, darančių įtaką celiulito atsiradimui – tai ir hormoniniai pokyčiai, ir amžius, ir gyvenimo būdas, ir genetika. Kalbant apie genetiką, įrodyta, jog tokie veiksniai kaip odos storis, riebalų ląstelių pasiskirstymas, jungiamojo audinio struktūra ir net lytis gali turėti įtakos celiulito atsiradimui. Kaip kovoti su celiulitu? Sumažinti pastebimą celiulitą galima įvairiais būdais  – naudojant specialius kremus, šveitiklius, aktyviai sportuojant ir sveikai maitinantis. Vis tik siekiant efektyviausių rezultatų ir vėl reikėtų atsigręžti į estetinę mediciną. Šiuo metu siūlomos itin modernios celiulito naikinimo technologijos.

Aknė

Aknė – labiausiai paplitusi ir geriausiai žinoma odos liga. Varginantis veido spuoguotumas gali atsirasti dėl hormonų svyravimų, vykstančių brendimo, nėštumo ar menopauzės metu, netinkamos kosmetikos, patiriamo streso ir genetinių veiksnių. Kai kurie tyrimai parodė, jog jei vienas iš tėvų yra linkęs į spuogus, išlieka didelė tikimybė, jog nepageidaujamas spuoguotumas persiduos vaikams. Turint genetinį polinkį į spuoguotumą ir kovojant su akne dažnai svyra rankos, nes oda reikalauja kur kas didesnės priežiūros. Vis tik rankų nuleisti nereikėtų, nes net ir genetinį polinkį į spuogus galima veiksmingai valdyti ir užtikrinti sveiką odos išvaizdą. Visų pirma, kovojant su akne labai svarbu naudoti tinkamas veido odos priežiūros priemones, kurias būtų rekomendavęs dermatologas. Taip pat siekiant išgydyti aknę, verta peržvelgti savo valgiaraščius ir atsisakyti per daug sočiųjų riebalų ir per daug cukraus turinčių maisto produktų. Kaip apgamų šalinimas pasitelkus lazerį, taip ir aknės naikinimas lazeriu gali duoti gerų rezultatų. Jei naudojamos odos priežiūros priemonės ir sveikas gyvenimo būdas nepadeda įveikti aknės, tuomet reikėtų kreiptis į estetinės medicinos specialistus, atliekančius spuogų gydymą lazeriu. Žinoma, kiekvienas aknės atvejis yra itin individualus, todėl konkretų gydymo būdą bei reikiamų procedūrų skaičių galima sužinoti tik tuomet, kai kreipiamasi į specialistus.

Kad ir kaip būtų sunku, nėra neišsprendžiamų odos bėdų

Nesvarbu ką esate paveldėję, labai svarbu meilė sau. Kartais ją gali parodyti, pavyzdžiui, pasirinktas saugus apgamų šalinimas, kartais kokybiškas kremas, kartais konsultacija su gydytoju, o kartais priėmimas savęs tokio, koks esate. Savaime suprantama, jog aptartos ir daugelis kitų genetinių odos ligų kelia daug iššūkių, nerimo bei sunkumų, nes kovoti su tuo, kas užkoduota genuose gali atrodyti neįmanoma. Tačiau labai svarbu nepasiduoti ir geriausios išeities ieškoti. Toli pažengusi estetinė medicina, profesionalus gydymas, tinkama odos priežiūros rutina ir dėmesys sveikam gyvenimo būdui gali padėti išspręsti daugybę odos problemų, trukdančių jaustis ir atrodyti geriausiai.

KMI skaičiuotuvas