sveika.lt
Sveikata

5 būdai, kaip palaikyti puikią burnos higieną

5 būdai, kaip palaikyti puikią burnos higieną

Žavinga šypsena nušviečia kambarį ir palieka neišdildomą įspūdį. Be kosmetinio patrauklumo, burnos sveikata yra labai svarbi mūsų bendrai savijautai. Tinkama burnos higiena ne tik padeda išlaikyti geriausią dantų bei dantenų būklę, bet ir apsaugo mus nuo įvairių dantų problemų, įskaitant ėduonį, dantenų ligas bei blogą burnos kvapą.

Kasdienė dantų priežiūra

Reguliarus dantų valymas šepetėliu yra kertinis burnos higienos elementas, nes tai padeda pašalinti apnašas, maisto daleles ir bakterijas, per dieną besikaupiančias ant dantų bei dantenų. Dantų ekspertai rekomenduoja dantis valyti bent du kartus per dieną, naudojant dantų pastą su fluoru ir dantų šepetėlį su minkštais šereliais. Norint kruopščiai išvalyti dantis, reikėtų pasirinkti tinkamą dantų valymo techniką. Odontologai pataria laikyti šepetėlį 45 laipsnių kampu dantenų atžvilgiu ir švelniais sukamaisiais judesiais padengti visus dantų paviršius.

Dantų šepetėlis valo matomus dantų paviršius, o dantų siūlas – tarpdančius, kurių nepasiekia dantų šepetėlio šereliai. Bent kartą per dieną naudodami dantų siūlą išvengsite apnašų kaupimosi ir sumažinsite dantenų ligų riziką. Specialistai pabrėžia, kad dantų siūlas yra esminė visapusiškos burnos ertmės priežiūros dalis.

Visas reikiamas priemones kasdienei dantų priežiūrai galite rasti www.sidabra.lt.

Mitybos vaidmuo

Saldus ir rūgštus maistas gali suniokoti dantis, prisidėti prie emalio erozijos bei ėduonies atsiradimo. Sumažinus saldžių užkandžių ir gėrimų, tokių kaip saldainiai bei gazuoti limonadai, vartojimą, galima ženkliai išsaugoti dantų sveikatą.

Įtraukdami į savo mitybos racioną dantims palankius maisto produktus, galite sustiprinti burnos sveikatą. Maisto produktai, kuriuose gausu kalcio, pavyzdžiui, pieno produktai, padeda stiprinti dantis ir kaulus. Traškūs vaisiai ir daržovės, tarkim, obuoliai bei morkos, veikia kaip natūralūs dantų šepetėliai, skatinantys seilių gamybą ir valantys dantis.

Reguliarūs dantų patikrinimai

Reguliarūs vizitai pas odontologą yra ypač svarbūs puikiai burnos higienai palaikyti. Odontologijos specialistai gali nustatyti ankstyvuosius dantų problemų požymius ir į juos reaguoti, laiku imtis intervencinių priemonių, kad būtų išvengta komplikacijų. Specialistai rekomenduoja dantų patikrinimus planuoti kas šešis mėnesius.

Burnos higienistų atliekamas dantų valymas per profilaktinius patikrinimus pašalina įsisenėjusias apnašas ir dantų akmenis, kurių sunku atsikratyti reguliariai valant dantis šepetėliu bei dantų siūlu. Šis procesas ne tik suteikia dantų gaivumo pojūtį, bet ir sumažina dantenų ligų riziką.

Vaikų burnos higiena

Tėvams itin svarbu užtikrinti savo vaikų burnos sveikatą. Ankstyvas gerų burnos higienos įpročių diegimas sudaro prielaidas visą gyvenimą trunkančiai dantų sveikatai. Pateikiame keletą patarimų, kaip užtikrinti puikią vaikų burnos higieną:

  • Pradėkite anksti. Dantų priežiūrą reikėtų pradėti dar prieš išdygstant pirmajam dantukui. Po maitinimo švelniai nušluostykite kūdikio dantenas minkštu drėgnu skudurėliu, kad pašalintumėte pieno likučius ir bakterijas.
  • Pirmasis apsilankymas pas dantų gydytoją. Pirmąjį apsilankymą pas odontologą suplanuokite apie pirmąjį vaiko gimtadienį arba per šešis mėnesius nuo pirmojo danties išdygimo. Šis pirmasis vizitas padeda vaikams susipažinti su odontologine aplinka ir leidžia odontologui stebėti burnos ertmės vystymąsi.
  • Dantų valymas. Kol vaikai negali patys valytis dantų, tėvai turėtų prižiūrėti ir padėti jiems tai daryti, užtikrindami, kad jie naudotų tinkamas priemones mažiesiems.
  • Ribokite saldžius skanėstus. Vaiko mitybos racione sumažinkite saldžių užkandžių bei gėrimų kiekį ir nuo mažens skatinkite sveikos mitybos įpročius.
  • Vartokite fluoridą. Fluoridas yra būtinas dantų emaliui stiprinti ir ėduonies prevencijai.

Dantų protezų priežiūra

Asmenims, kuriems trūksta dantų, dantų protezai yra veiksmingas sprendimas, padedantis atkurti ir funkciją, ir išvaizdą. Norint išlaikyti jų ilgaamžiškumą ir išvengti burnos sveikatos problemų, būtina tinkama priežiūra:

  • Išimkite ir išplaukite: po valgio išimkite dantų protezus ir juos išplaukite, kad pašalintumėte maisto daleles bei likučius.
  • Švelniai valykite dantis: naudokite specialiai dantų protezams skirtą šepetėlį su minkštais šereliais, kad juos kruopščiai išvalytumėte nepažeisdami. Kitus specializuotus produktus įsigykite internetu!
  • Pamirkykite per naktį: kai nedėvite dantų protezų, pamirkykite juos dantų protezų valiklyje arba vandens ir acto mišinyje, kad jie būtų drėgni bei švarūs.
  • Elkitės atsargiai: dantų protezai yra trapūs ir gali lengvai sulūžti. Visada elkitės su jais atsargiai, juos kruopščiai valykite ant saugaus paviršiaus, pavyzdžiui, rankšluosčio ar dubens, pripildyto vandens.
  • Reguliariai tikrinkite dantis: reguliarūs vizitai pas odontologą yra būtini, net jei turite dantų protezus. Odontologai gali patikrinti, kaip protezai tinka, prireikus pakoreguoti ir užtikrinti bendrą burnos sveikatą.

Įgyvendindami šias paprastas, bet veiksmingas strategijas, išsaugosite burnos sveikatą ir patirsite džiaugsmą dalytis su pasauliu savo akinančia šypsena. Atminkite, kad sveika šypsena yra sveiko Jūsų atspindys!

KMI skaičiuotuvas