sveika.lt
Grožis

Iš kur atsiranda kūno plaukuotumas ir ką daryti su nepageidaujamais plaukeliais?

Su nepageidaujamu kūno plaukuotumu susiduria dažnas žmogus, o plaukelių šalinimas neretai tampa didele našta. Nuolatinis skutimasis ar depiliacija ne tik dirgina odą, bet ir vargina. Tačiau daugiausiai problemų tai sukelia žmonėms, turintiems didelį kūno plaukų perteklių, kitaip vadinamą hirsutizmu. Vis dėlto net ir per daug nepageidaujamų plaukų turintiems nevertėtų nuleisti rankų, kadangi išeičių tikrai yra. Viena iš jų – plaukų šalinimas lazeriu.

 

Kas laikoma per dideliu plaukuotumu?

Hirsutizmu vadinamas padidėjęs moterų plaukuotumas tose vietose, kur plaukų buvimas paprastai nėra įprastas. Šiurkštesni ir storesni plaukai gali padengti viršutinę lūpą, smakrą, krūtinę, pilvą, apatinę nugaros dalį ar šlaunis. Plačiau apie hirsutizmą čia.

Tiesa, padidėjęs plaukuotumas – dažnesnė problema nei gali pasirodyti. Su juo susiduria beveik 10 proc. vakarų pasaulio moterų. Ir nors fiziškai papildomi plaukai jokių nepatogumų nesukelia, mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad tai turi neigiamos įtakos psichologinei sveikatai.

Iš tyrimo rezultatų galima matyti, kad didesnį plaukuotumą turinčios moterys yra labiau linkusios save nuvertinti, gali patirti emocinius išgyvenimus ir netgi vengti socialinio kontakto su kitais žmonėmis.

Kaip tai atsiranda?

Nors didesnis plaukuotumas gali būti paveldėtas genetiškai, jį gali sukelti ir padidėjusi hormonų grupės, kurią kuria androgenai, gamyba kūne. Androgenus gamina tiek vyrai, tiek moterys – vyrai jų tiesiog turi daugiau. Šios cheminės medžiagos vaidina svarbų vaidmenį plėtojant vyrų bruožus, įskaitant ir plaukų augimą bei slinkimą. Taigi, moterims, organizme turinčioms daugiau šių hormonų, gali pasireikšti didesnis kūno plaukuotumas.

Hirsutizmą gali sukelti ir įvairūs hormonų sutrikimai, ligos ar netgi viršsvoris bei nesveika gyvensena. Kartais per didelis plaukuotumas gali būti ir šalutinis tam tikrų vaistų, medikamentų poveikis. Su juo gali susidurti vartojantys anabolinius steroidus, testosteroną, gliukokortikoidus, ciklosporiną, minoksidilą, danazolį ir fenitoiną.

Plaukų šalinimas – kokį būdą pasirinkti?

Nors šiandien egzistuoja daugybė būdų, kaip atsikratyti nepageidaujamų plaukelių, ne visi jie veiksmingi arba patogūs. Skutami plaukai greitai atauga, yra ryškūs, o depiliacija įvairiais prietaisais ar vašku – gana skausmingos procedūros, kurios malonios toli gražu ne visiems.

Skutimasis

Paprastai tai – vienas pirmųjų išbandomų plaukelių šalinimo būdų. Tačiau tuo pačiu jis – ir pats laikiniausias. Kadangi skutant plaukai nupjaunami prie pat odos paviršiaus, ilgai netrukus jie ir vėl pradeda matytis. Norint to išvengti, šią procedūrą tenka kartoti ypač dažnai.

Depiliacija vašku

Vaškas – veiksmingas būdas pašalinti didesnį plaukų kiekį vienu metu. Jis pašildomas ir paskleidžiamas per odą plaukų augimo kryptimi. Vaškui vėstant, plaukeliai įkimba į vašką ir prie jo prisiklijuoja. Vėliau jį, kartu su audinio ar medžiagos juostele, traukiant priešinga plaukų augimo kryptimi, prilipę plaukeliai tiesiog išraunami.

Tiesa, naudojant karštą vašką reikia būti itin atsargiems, kadangi karšta priemonė gali sukelti ir nudegimų. Nors vašku plaukeliai pašalinami efektyviau ir neatauga ilgesnį laiką, tokia procedūra – ganėtinai skausminga. Beje, visuomet egzistuoja ir plaukelių įaugimo į odą rizika.

Balinimas

Nors balinimas ir nėra plaukelių šalinimo metodas, tačiau tai būdas padaryti plaukus žymiai mažiau pastebimus. Jis naudingas toms kūno dalims, kuriose auga ploni, tačiau tamsūs ir matomi plaukai – pavyzdžiui rankos, veidas ar kaklas. Baliklis, užteptas ant norimos srities, kuriam laikui pašalina tamsią plaukelių spalvą. Vis dėlto toks būdas nėra ilgalaikė priemonė pašalinti nepageidaujamus plaukus.

Epiliatorius

Turint epiliatorių, plaukų pašalinimui nereikia ieškoti papildomų priemonių. Jis, kaip ir vaškas, padeda plaukelius ne nuskusti, o išrauti. Dėl to plaukeliai neatauga ilgiau, o ir ataugę būna kiek šviesesni ir silpnesni. Tačiau tai – laiko reikalaujanti procedūra. Epiliatoriaus pagalba plaukelių neina pašalinti labai greitai, o rezultatas – neilgalaikis, kadangi plaukai, nors ir ne kitą dieną po epiliacijos, tačiau ataugs ir procedūrą reikės kartoti nuolat.

Plaukų naikinimas lazeriu

Pastaruoju metu vis labiau populiarėja plaukelių šalinimas lazeriu. Tai ne tik neskausmingas, bet ir ilgalaikis sprendimas norintiems atsikratyti nepageidaujamų plaukų.

Naudojami įprasti epiliatoriai, vaško juostelės nenorimus plaukus išrauna – tai padeda švelnią, plaukelių neturinčią odą išlaikyti kiek ilgiau nei nupjaunant plaukelius peiliuku, tačiau rovimo veiksmas sukelia nemažai skausmo. Tuo tarpu specialus lazeris procedūrų metu plaukelius tiesiog sunaikina. Taip įvyksta dėl to, kad lazerio šviesą plaukų pigmentas melaninas tiesiog sugeria, todėl pats plaukas tokios procedūros metu sudega ir visai išnyksta.

  • Saugi procedūra

Nors toks veiksmas gali atrodyti bauginamai, iš tiesų taip nėra – procedūra, kurioje naudojamas specialus Aleksandrito lazeris, yra saugi bei nekenksminga. Ir nors lazeris yra nukreipiamas tik į tą vietą, kurioje norima pašalinti plaukelius, odai jis sukuria ir dar vieną papildomą naudą – aparato skleidžiama šviesa paskatina kolageno išsiskyrimą organizme, o jis atsakingas už odos elastingumą, tad dažnai po procedūros galima pastebėti, kad oda tapo stangresnė bei švelnesnė.

Vis dėlto nusprendus atlikti depiliaciją lazeriu, nerekomenduojama to daryti bet kur. Siekiant geriausio rezultato ir norint išvengti nelaimingų atsitikimų, procedūrą svarbu patikėti sertifikuotiems gydytojams, kurie dirba su patvirtinta bei saugia įranga.

  • Ilgalaikis rezultatas

Tiesa, ruošiantis depiliacijai lazeriu, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus. Lazerio veikimo efektyvumas – vienodas ne visiems. Labiausiai rezultatai matomi tamsių ir storų plaukų savininkams, turintiems šviesą odą. Nors ir skamba paradoksaliai, tačiau turintiems silpnus bei šviesius plaukus, procedūrų prireiks daugiau – tokio tipo plaukelius lazeris „pastebi“ kiek prasčiau.

Beje, depiliacijai lazeriu pasiryžusius nustebins ir ilgalaikis rezultatas. Dalį iškrentančių plaukelių pastebėti galima jau po pirmos procedūros, o tęsiant jų ciklą, ilgainiui plaukų folikulai sunyks ir plaukuotumą bus galima pamiršti visam laikui.

Beje, lazerinė plaukų šalinimo technologija veikia taip, kad oda būtų nedirginama, todėl šios procedūros atlikimas – visiškai neskausmingas, tad ji nebus nemaloni net ir patiems jautriausiems klientams.

 

KMI skaičiuotuvas