sveika.lt
Grožis

Kas yra nervų sistema?

Nervų sistema
Nervų sistema

Kas yra nervų sistema?

Nervų sistemą sudaro elektrocheminių procesų kompleksas, kuris veikia kaip kūno kontrolės ir komunikacijos centras. Ji atsakinga už nervinių impulsų siuntimą, gavimą ir jų vykdymą visame organizme, taip pat reguliuoja ir palaiko homeostazę. Ji koordinuoja raumenų veiklą, mąstymą, mokymąsi, atmintį, kalbą, pojūčius ir emocijas. Nervų sistemą sudaro milijardai mažų nervinių ląstelių, vadinamų neuronais. Neuronai neša informaciją, siųsdami elektrocheminius impulsus per nervus į raumenis ir organus.

Nervų sistemą sudaro centrinė nervų sistema ir periferinė nervų sistema:

Centrinė nervų sistema

Galvos ir nugaros smegenys sudaro centrinę nervų sistemą. Smegenys kontroliuoja, kaip kūnas funkcionuoja. Jos turi milijardus neuronų, kurie saugo, gauna ir analizuoja informaciją. Jos tai pat atsakingos už mūsų asmenybę, nuotaikas, emocijas, sąmoningą ir nesąmoningą mąstymą. Nugaros smegenys, tęsia smegenų darbą ir perduoda pranešimus iš centrinės nervų sistemos į visą kūną.

Periferinė nervų sistema

Periferinė nervų sistema susideda iš jutimo receptorių, jutimo neuronų ir motorinių (judinamųjų) neuronų. Ši sistema yra sudaryta iš somatinės nervų sistemos ir vegetacinės nervų sistemos.

Somatinė nervų sistema

Somatinė nervų sistema kontroliuoja raumenų judėjimą, duodama signalą jiems įsitempti ir atsipalaiduoti. Ši sistema taip pat perduoda informaciją iš akių, ausų, odos ir raumenų į smegenis ir nugaros smegenis.

Vegetacinė nervų sistema

Vegetacinė nervų sistema susideda iš dviejų dalių: simpatinės ir parasimpatinės. Ši sistema automatiškai reguliuoja organus ir liaukas. Ji taip pat padeda palaikyti homeostazę.

Nervų sistemos problemų nustatymas

Nervų sistemos sutrikimus nustato gydytojai, atlikę įvairius diagnostinius tyrimus: vaizdiniai tyrimai, kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija, angiografija, pozitronų emisijos tomografija ir Doplerio ultragarsinis tyrimas.

Kas sukelia nervų sistemos sutrikimus?

Infekcijos (meningitas, poliomielitas, encefalitas, epidūrinė nejautra), funkciniai sutrikimai (galvos skausmas, svaigulys, neuralgija, epilepsija), struktūriniai sutrikimai, riešo kanalo sindromas, smegenų ar stuburo trauma galvos arba stuburo smegenų auglys, periferinė neuropatija), kraujagyslių sutrikimai (insultas, smegenų išemijos priepuolis, subdurinės kraujavimas, hematomos, subarachnoidinė hemoragija), degeneracinės ligos (išsėtinė sklerozė, alzheimerio liga, huntingtono chorėja, Parkinsono liga, amiotrofinė lateralinė sklerozė)

KMI skaičiuotuvas