sveika.lt
Sveikata

Kodėl mums reikia gerųjų bakterijų?

Ne paslaptis, jog mūsų gerai savijautai didelę įtaką turi sveikas žarnynas. Sutrikus virškinimo sistemai ar atsiradus kitiems nemaloniems simptomams dėl žarnyno bakterijų disbalanso, neretai jaučiamės išsekę, dienoje produktyvumas ženkliai sumažėja.

Tokiu atveju į pagalbą pasitelkiame probiotikus – organizmui naudingas bakterijas, kurios galėtų mums padėti pasijusti geriau. Nors daugelis žinome gerųjų bakterijų svarbą, ne retai pamirštame į savo kasdieninį racioną reguliariai įtraukti gerosiomis bakterijomis praturtintus maisto produktus. Tad plačiau apie gerųjų bakterijų svarbą kalbėsime šiame straipsnyje.

Gerųjų bakterijų trūkumas organizme – ką reikia žinoti?

Reikiamas gerųjų bakterijų kiekis žarnyne gali sumažėti dėl daugelio skirtingų atvejų. Stresas, nuolatinis nerimas, nuovargis, netinkamas gyvenimo ritmas, ligos, griežtos dietos ar vaistų vartojimas, ypač antibiotikų, kenkia ne tik mūsų žarnynui, bet ir visam organizmui. Dėl šių faktorių gali atsirasti žarnyno bakterijų disbalansas, kurį gali lydėti nemalonūs simptomai.

Vieni dažniausiai pasireiškiančių – įvairūs virškinimo sutrikimai. Nors virškinimo sutrikimai nebūtinai gali byloti apie gerųjų bakterijų trūkumą, kartais užtenka peržvelgti savo mitybos racioną ir susitvarkyti savo darbo bei poilsio režimą. Tačiau dažnai pasitaikantis pilvo pūtimas, nereguliarus tuštinimasis, rėmuo ar sunkumas skrandyje gali atsirasti dėl gerųjų bakterijų stokos, tad papildomai vartojami probiotikai gali padėti esant šiems simptomams.

Tai, jog žmogui trūksta gerųjų bakterijų gali atskleisti ir tokie požymiai, kaip odos ligos, nuotaikų svyravimai, nusilpusi imuninė sistema, svorio problemos ar sutrikusi medžiagų apykaita.

Kodėl gerosios bakterijos yra tokios svarbios?

Gerosios bakterijos suteikia galimybę atkurti bei palaikyti tinkamą žarnyno mikroflorą. Jos neleidžia didėti blogųjų bakterijų kiekiui žarnyne, gali padėti sustiprinti žarnyno gleivinės barjerą, labiau subalansuoti virškinimo funkciją, pagerinti medžiagų apykaitą.

Specialistai teigia, jog gerosios bakterijos yra svarbios ir vaikams, ypač tiems, kurie yra išrankesni maistui – jų mityboje gali būti per mažai daržovių, skaidulų, fermentuotų maisto produktų.

Nors vienas geriausių būdų gauti reikiamą kiekį gerųjų bakterijų – įtraukti į kasdieninę mitybą daugiau probiotikų turinčių maisto produktų, tačiau tam tikrais atvejais gali reikėti papildomai vartoti gerųjų bakterijų turinčius maisto papildus.

Prieš renkantis maisto papildus, rekomenduojama atidžiai peržvelgti jų sudėtį, juose turėtų būti pakankamas kiekis įvairių rūšių naudingų bakterijų. Papildomai dėl maisto papildų pasirinkimo ir vartojimo taip pat verta pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

KMI skaičiuotuvas