Dantų pastų tipų parduotuvėse tikriausiai nesuskaičiuotumėme nei ant rankų, nei ant kojų pirštų. 7 in 1, 6 in 1, 3 in 1, Whitening, Ecologic, Fresh, Mountain Fresh, Sensitive ir t. t. Sąrašas kone begalinis. Dažnai iš to kiekio tiesiog renkamės pirmą pasitaikiusią arba tiesiog pigiausią dantų pastą. Kad to išvengtume, odontologijos klinikos „Dantų harmonija“ burnos higienistė Neringa Mockutė pateikia keletą naudingų patarimų, pagal kokius kriterijus ir kaip reikėtų rinktis dantų pastą, kad iš parduotuvės išeitumėte su būtent ta, kurios jums ir reikia.
Medžiagos, kurių reikėtų vengti
Jei galite įžiūrėti ir turite laiko bei noro pasiskaityti dantų pastos sudedamąsias dalis, daugiausia dėmesio reikėtų skirti natrio fluoridui, triklozanui bei natrio laurilsulfatui. Būtent šios sudedamosios dalys yra pavojingiausios sveikatai. Pažvelgus į dantų pastos sudėtį taip pat galima nuspręsti ir apie jų paskirtį bei stipriąsias puses.
Pavyzdžiui, dantų pasta ar gelis be veikliųjų, gydomųjų medžiagų yra higieninė. Ji turi tik pagrindines sudedamąsias dalis, bet nestabdo ėduonies, negydo dantenų uždegimo. Tokios pastos tinka neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus, nešiojantiems protezus ant implantų, alergiškiems tam tikroms dantų pastos sudėtinėms dalims. Kadangi higieninėse pastose nėra fluoro, atminkite, kad jos neapsaugos nuo ėduonies ir todėl netinka tiek vaikams, tiek ir suaugusiems, kurių dantys jau yra stipriai pažeisti ėduonies arba turintiems didelę ėduonies riziką.
Į profilaktinių dantų pastų sudėtį įeina nuo ėduonies mūsų dantis saugantis fluoras. Fluoro kiekis dantų pastose gali svyruoti nuo 750 ppm (angl. „parts per million“, fluoro dalelės milijonui dalelių) iki 1500 ppm. Šį skaičių arba jo procentinę išraišką (0,1-0,15 proc.) galite rasti ant dantų pastos pakuotės. Kuo didesnis fluoro kiekis pastoje, tuo ji geriau saugo dantis nuo ėduonies. Dantų pasta, kurios sudėtyje yra 5000 ppm pasižymi labai stipriu antikarioziniu poveikiu ir priskirtina gydomųjų pastų grupei, todėl ją gali skirti tik gydytojas odontologas arba burnos higienistas.
Jeigu turite jautrias, kraujuojančias dantenas, reikėtų rinktis antibakterinėmis medžiagomis arba žolelių ekstraktais praturtintas dantų pastas. Jeigu jūsų dantys yra pažeisti ėduonies – dantų pastos be fluoro jums nebus tinkamos.
Renkantis gydomąją pastą reikėtų pasikonsultuoti su odontologu arba burnos higienistu, kad jis paaiškintų ne tik apie pastos gydomąjį, bet ir galimą šalutinį poveikį. Tarkim, dažniausiai periodontito profilaktikai ir gydymui naudojamas chlorheksidinas ilgainiui gali padengti dantų paviršius rusvu apnašu, kurį nuvalyti gali tik gydytojas, o dar ilgiau vartojant gali sutrikti ir skonio jutimas.
Lietuviška ar užsienietiška?
Vakarų Europoje pagamintos dantų pastos yra geresnės abrazyvumo požiūriu nei gaminamos Rytų Europoje ar Azijoje, nes ten pagamintų pastų abrazyviosios dalelės yra kokybiškesnės, smulkesnės. Dėl to su Vakarų Europoje pagamintomis pastomis ne tik švariai nuvalysime dantis, bet ir maksimaliai saugosime dantų emalį. JAV pagamintos dantų pastos gali pasižymėti didesniu abrazyvumu nei tos, kurių galime įsigyti Europoje, todėl būtinai atsižvelkite į dantų pastos abrazyvumą ir savo dantų būklę. Esant stipresniam rūgščių poveikiui, apnuogintiems dantų kakleliams, didelio abrazyvumo pastos dantims gali būti per daug agresyvios. Kasdieniam naudojimui galima rinktis vidutinio abrazyvumo dantų pastas. Deja, ne visi dantų pastų gamintojai pastos RDA reikšmes nurodo ant pakuotės, todėl ją gali tekti susirasti pačiam internete (kai kurių pastų reikšmes pateikiame ir lentelėje straipsnio pabaigoje).
Lietuviška dantų pasta „Ecodenta“ yra susilaukusi nemažo pasisekimo. Į daugelio „Econdenta“ pastų sudėtį įeina fluoras ir natūralios kilmės kalcio kompleksas. Tai medžiagos, stiprinančios dantų emalį, dalyvaujančios jo remineralizacijos procesuose ir tokiu būdu saugančios jūsų dantis nuo ėduonies. Tam tikros „Ecodenta“ pastos rūšys yra praturtintos natūraliais žolelių ekstraktais ir kitomis natūraliomis medžiagomis (propolis, cinamonas, žaliosios arbatos veiklioji medžiaga ir kt.), todėl tinka dantenų ligų profilaktikai.
Balinanti dantų pasta – ar ji tikrai balina dantis?
Balinanti dantų pasta, kaip ir kiekviena kita pasta, nuvalo tik dalį ant dantų paviršiaus nusėdusių pigmentinių medžiagų, todėl dantys pašviesėja tiek, kiek jie tampa švarūs. Dažnai po profesionalios burnos higienos pacientai sako, kad jų dantys pabalo. Dantys net ir po profesionalios burnos higienos procedūros neišbąla, o tiesiog, švariai nuvalius dantų paviršius, pasimato natūrali jų spalva, kurią galima keisti dantis balinant vandenilio peroksido turinčiomis medžiagomis (kapomis namie arba lazeriu odontologo kabinete).
Balinančios ar dėmes (kavos, arbatos, tabako ir kitų dažančių maisto produktų) šalinančios dantų pastos dažniausiai bus vidutinio arba didelio abrazyvumo, todėl ne visais atvejais tinkamos ir saugios ilgalaikiam, kasdieniniam vartojimui. Dažnai jų vartoti nepatartina ypač tiems, kurių dantys yra jautrūs, nudilę, stebimos emalio erozijos dėl rūgščių poveikio, apnuoginti dantų kakleliai ar atsidengusios šaknys. Tokiems žmonėms patartina rinktis balinančias dantų pastas, kuriose kaip abrazyvai naudojami natūralūs fermentai – islandinė kerpė, ananaso šerdies ekstraktas – bromelainas ir kt. Jie pasižymi apnašas tirpinančiu poveikiu ir yra saugūs jūsų dantims.
Išties balinantį poveikį gali turėti tik vandenilio peroksido (ar kitos panašios cheminės balinamosios medžiagos) savo sudėtyje turinčios dantų pastos, geliai. Tokių dantų pastų galima įsigyti JAV.
Dantų pastos skonis
Neretai dantų pastą renkamės ir pagal skonį. Žinoma, skonis geriau dantų neišvalys, tačiau tai dažnai būna tikras išsigelbėjimas vaikams, nemėgstatiems sąžiningai išsivalyti dantukų. Taigi, jei jūsų vaikas labai jau nenoromis valosi dantis, galbūt tai ir dantų pastos kaltė. Tokiu atveju vertėtų pabandyti skirtingų dantų pastų skonių ir pažiūrėti, kuri vaikui yra priimtiniausia.
Odontologo rekomendacijos
Renkantis dantų pastą nevertėtų pamiršti, kad pagrindinė individualios burnos higienos priemonė yra dantų šepetėlis, kuriuo nuo dantų mechaniškai pašaliname dantų ir dantenų ligas sukeliančias bakterines apnašas. Tačiau dantų pastose esančios veiksmingos gydomosios ir profilaktinės medžiagos net iki 40 proc. padidina dantų valymo šepetėliu efektyvumą. Remiantis atliekamais klinikiniais tyrimais, vis dažniau rekomenduojama išvalius dantis su pasta, burną praskalauti ne vandeniu, o burnos skalavimo skysčiu, nes tokiu būdu burnoje maksimaliai lieka dantų pastos veikliųjų medžiagų.
Kiekvienas esame labai individualus, kiekvieno burnos valymo įgūdžiai, dantų ir dantenų būklė, skonio pomėgiai ir burnos švarumo pojūčiai yra skirtingi, todėl geriausios dantų pastos tiesiog negali būti. Dantų pastos yra įvairios ir todėl geriausia jas rinktis pasikliaujant savo dantų valymo įgūdžiais, pomėgiais, skoniu ir profesionaliomis odontologo arba burnos higienisto rekomendacijomis, pateiktomis įvertinus jūsų dantų ir dantenų būklę bei ėduonies ir dantenų ligų rizikos laipsnį.
Dantų pastų abrazyvumo lentelė (RDA reikšmės)
Mūsų specialistai, „Dantų harmonija“
Komentuoti