sveika.lt
Sveikata

Pirmieji nėštumo požymiai ir sveikas nėštumas

Pirmieji nėštumo požymiai ir sveikas nėštumas

Kiekvienos moters pirmieji nėštumo požymiai yra vis kitokie: skiriasi jų įvairovė, intensyvumas ir dažnumas. Tai reiškia, kad kai kurios nėščiosios nepatiria nei vieno iš išvardytų požymių. Be to, šie simptomai gali nebūtinai reikšti nėštumą, kartais jie liudija tam tikras ligas arba yra natūralūs Jūsų ciklo procesai, taigi nebūtinai esate nėščia, net jeigu jaučiate šiuos ženklus.

Pateikiamas pirmųjų nėštumo požymių sąrašas sudarytas iš dažniausiai moterims pasireiškiančių ankstyvųjų nėštumo ženklų, tačiau kiekvienas organizmas yra skirtingas, todėl šis sąrašas yra tik rekomendacinio pobūdžio, o esant dvejonėms dėl nėštumo, geriausia atlikti nėštumo testą ir gydytojo apžiūrą.

Dingusios mėnesinės

Vėluojant mėnesinėms, turbūt kiekviena pagalvoja apie galimą nėštumą. Tai – vienas ryškiausių ir aiškiausių nėštumo požymių, kurį pajutus pradedama ieškoti daugiau informacijos ir nėštumo ženklų. Neretai tai yra ir vienintelis ženklas, kad esate nėščia – kitų simptomų galite net neturėti. Vis tik nereikia pamiršti, kad moters ciklas gali labai svyruoti ir kartais dingusios mėnesinės gali būti streso, pakitusios mitybos, aplinkos, nuovargio, medikamentų padarinys, o ne nėštumo ženklas. Dvejones išsklaidyti padės nėštumo testas ir gydytojo diagnozė.

Lengvas kraujavimas ir spazmai

Maždaug 6-12 dienų po apvaisinimo, kiaušialąstė, prisitvirtindama prie gimdos sienelės, gali sukelti lengvą kraujavimą – tai yra vienas pirmųjų nėštumo ženklų. Toks kraujavimas paprastai yra lengvesnis, šviesesnės spalvos, labiau panašus į rausvas ar rusvas išskyras, pasirodo keliomis dienomis anksčiau nei menstruacijos ir gali trukti nuo kelių valandų iki trijų dienų. Manoma, kad šį nėštumo požymį patiria apie 30 % moterų. Dažnai kartu jaučiami ir gimdos spazmai, tačiau, vėlgi, jie šiek tiek silpnesni negu įprastai per menstruacijas.

Pykinimas, vėmimas

Taip vadinamas rytinis pykinimas, kuris būsimas mamytes gali užklupti net nebūtinai ryte, yra gerai žinomas nėštumo požymis. Organizme staigiai pakilus moteriško hormono estrogeno lygiui, skrandis lėčiau virškina, todėl ir gali atsirasti pykinimas. Be to, organizmui saugant vaisių, paaštrėja uoslė, tad labiau reaguojama į įvairius kvapus. Sudirginti gali bet kas, nuo maisto gaminimo kvapų, cigarečių dūmų iki kvepalų. Kai kurioms moterims pykinimas pasireiškia jau pora savaičių po lytinio akto, kuomet įvyko apvaisinimas.

Krūtų jautrumas ir pokyčiai

Jautrios krūtys, jose juntami dilgčiojimai ar pulsavimas taip pat gali byloti nėštumą. Be šių pojūčių, galima pastebėti ir krūtų papilnėjimą ar pasunkėjimą. Ką tik gimę kūdikis dar neskiria spalvų ir prastai mato, tad moters organizmas jam padeda – speneliai padidėja, jų spalva patamsėja, kad kūdikiui būtų lengviau rasti, kur maitintis.

Nuovargis

Gan dažnai nėštumo pradžioje juntamas nuovargis, jėgų trūkumas, mieguistumas. Šie ankstyvieji nėštumo simptomai atsiranda dėl padidėjusio mieguistumą sukeliančio hormono progesterono kiekio. Be to, sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje, kraujospūdžiui, o organizmui gaminant daugiau kraujo, energijos lygis ženkliai krenta, todėl nepaaiškinamas nuovargis gali būti ženklas, jog esate nėščia.

Maisto užgaidos

Dėl hormonų pasikeitimų ir organizmui reikalaujant tam tikrų medžiagų bei daugiau energijos, nėštumo metu galite patirti potraukį tam tikriems maisto produktams, pavyzdžiui, dėl padidėjusio druskos poreikio norisi sūrių lašinių. Gali vykti ir atvirkštinis procesas – nebesinori potencialiai žalingų produktų, pvz. kavos. Šie požymiai ryškiausi pirmojo nėštumo trimestro metu.

Galvos skausmai

Dažnas galvos skausmas, svaigimas taip pat gali būti nėštumo požymis. Jau nuo pat pirmųjų nėštumo dienų keičiasi organizmo hormonų balansas, gaminama daugiau kraujo, o kraujagyslės išsiplečia ir spaudimas nukrenta. Būtent šie veiksniai lemia galvos skausmą.

Nugaros skausmai

Nėščiosios dažnai mini apatinės nugaros dalies skausmą kaip vieną iš nėštumo požymių. Nors dažniausiai jis pasireiškia nėštumui progresuojant, bet kartais gali būti juntamas ir nėštumo pradžioje. Vis tik tai nėra labai retas jausmas ir derėtų į jį atsižvelgti tuo atveju, jeigu kartu juntate ir kitus nėštumo simptomus.

Vidurių užkietėjimas

Hormonas progesteronas lėtina virškinimą, tad maistui lėčiau judant virškinimo traktu gali užkietėti viduriai. Hormono kraujyje padidėja jau pirmosiomis nėštumo savaitėmis, todėl toks virškinimo sutrikimas gali būti identifikuojamas kaip vienas pirmųjų nėštumo požymių.

Nuotaikų svyravimai

Nėštumą galima įtarti ir jeigu jaučiatės neįprastai jausminga, užplūsta netikėta euforija arba apima depresijos, nerimo būsenos. Nuotaikų svyravimai gali būti labai individualūs kiekvienai moteriai. Vėlgi, kalti hormonai, kurie paveikia smegenų jungtis ir neurotransmiterius.

Pakilusi temperatūra

Natūralaus šeimos planavimo šalininkės matuoja savo kūno temperatūrą kasdien, vos nubudusios, kadangi pakilusi temperatūra yra pirmasis ovuliacijos ženklas. Nėštumo metu po ovuliacijos ši temperatūra nebenukrinta ir lieka šiek tiek pakilusi, lyginant su prieš tai buvusia. Taigi jeigu pastoviai stebite savo temperatūros svyravimus ir ji pakilusi jau daugiau nei porą savaičių, galite būti nėščia.

Nuojauta, kad laukiesi

Kad ir kaip keistai skambėtų, bet būsimos mamos kartais turi nenusakomą nuojautą, kad savyje jau nešioja kitą gyvybę. Dar keisčiau, jog ši nuojauta dažnai pasitvirtina ir netgi gali būti pats pirmasis signalas apie nėštumą, todėl įtraukėme šį jausmą į nėštumo požymių sąrašą.

Kada pasireiškia pirmieji nėštumo požymiai?

Kad galėtumėte tiksliau pritaikyti informaciją, pateikiame lentelę, kada dažniausiai pasireiškia minėti požymiai. Nėštumas pradedamas skaičiuoti nuo paskutinių mėnesinių prieš nėštumą pirmosios dienos (pirmosios nėštumo savaitės metu moteris faktiškai dar nėra pastojusi, bet organizmas ruošiasi nėštumui) arba, jeigu ji nustatoma, nuo ovuliacijos dienos. Taigi pvz., jeigu jau dvi savaites vėluoja mėnesinės ir pasireiškia nuotaikų svyravimas bei kūno tempratūros pokyčiai, galima skaičiuoti, kad esate 6 savaites nėščia.

Požymis Laikas nuo paskutinių mėnesinių pirmos dienos
spazmai ir lengvas kraujavimas 1 – 4 savaitė
nėra mėnesinių 4 savaitė
nuovargis 4 – 5 savaitė
pykinimas 4 – 6 savaitė
dilgčiojimas ar skausmas krūtyse 4 – 6 savaitė
padažnėjęs šlapinimasis 4 – 6 savaitė
pilvo pūtimas 4 – 6 savaitė
nuotaikų svyravimas 6 savaitė
temperatūros pokyčiai 6 savaitė
pakilęs kraujo spaudimas 8 savaitė
padažnėjęs pulsas 8 – 10 savaitė
spenelių ir krūtų pakitimai 11 savaitė
svorio augimas 12 savaitė

Patarimai sveikam nėštumui

Net jeigu dar nesate visiškai įsitikinusi dėl nėštumo, o tik manote, kad galite būti nėščia, patariame imtis tam tikrų priemonių, kurios padidintų tikimybę, kad nėštumas bus neproblemiškas, o kūdikis gims sveikas. Pateikiame, ką rekomenduojama daryti, norint, kad nėštumas būtų sveikas.

Nėščiosios priežiūra

Jeigu atliktas nėštumo testas teigiamas, kaip įmanoma greičiau apsilankykite pas sveikatos priežiūros specialistą, kuris atliks reikiamą apžiūrą ir suteiks konsultaciją, numatys tolesnių apsilankymų planą. Pirmojo apsilankymo metu pasitarkite su gydytoju dėl vartojamų vaistų, ar jie nekenkia vaisiui. Reguliarūs apsilankymai, atliekami reikiami tyrimai ir tinkama prenatalinė priežiūra yra reikalingi, norint užtikrinti Jūsų ir kūdikio sveikatą.

Mitybos pokyčiai

„Valgyti už du“ nereiškia valgyti dvigubai. Iš tiesų, nėščiosioms reikia maždaug papildomų 300 kalorijų per dieną. Keičiasi ir rekomenduojama baltymų norma: vietoj maždaug 45 gramų nuo šiol reikėtų gauti apie 70 gramų baltymų. Kalcio norma išlieka nepakitusi, tačiau vystantis kūdikiui kaip niekad svarbu, kad organizmas šio mineralo gautų pakankamai.

Patartina vengti pusžalių kiaušinių ir mėsos, nepasterizuotų sulčių ir pieno produktų, jūros gėrybių, kadangi tokiame maiste gali būti vaisiui kenksmingų bakterijų. Atsisakykite žuvų, kuriose gali būti gyvsidabrio ir kitų teršalų.

Griežtas NE žalingiems įpročiams

Net jeigu dar nesate visiškai tikra dėl nėštumo, esant dvejonėms, geriausia iškart sustabdyti alkoholio vartojimą ir rūkymą. Šie žalingi įpročiai didina persileidimo, neišnešioto vaisiaus gimimo, kūdikio mirties per gimdymą rizikas ir kelia pavojų vaisiaus vystymuisi.

Alkoholis per kraują greitai patenka į kūdikio organizmą, vaisiaus kraujyje alkoholio koncentracija ženkliai padidėja ir yra netgi didesnė nei Jūsų kraujyje. Paprastai tariant, jeigu jaučiate, kad vienas alkoholinis gėrimas Jums neturi jokio poveikio, tai nereiškia, kad kūdikis nepajus šio poveikio. Begalės tyrimų įrodė, kad nėštumo metu vartojamas alkoholis turi įtakos vaiko raidai, mokymuisi, dėmesio sutelkimui, kalbai ir netgi agresyvumui. Nėštumo metu vartojamas alkoholis gali sukelti problemų ir Jūsų sveikatai, ypač gimdymo metu, todėl atsisakykite šio žalingo įpročio, o jeigu atrodo per sunku – nedelsiant kreipkitės į specialistą.

Nuo cigarečių dūmų atokiai turėtų laikytis netgi ir nerūkančios nėščiosios. Rūkymo žala panaši į alkoholio – įrodyti vaisiaus vystymosi sutrikimai, nėštumo komplikacijų rizikos padidėjimas. Kiekviena cigaretė, kurios atsisakote, padidina tikimybę, kad vaikutis gims sveikas. Vėlgi, šią priklausomybę gydyti gali padėti specialistas.

Ribokite kofeino kiekį

Nuo 2008-taisiais atlikto tyrimo pradėta plačiau kalbėti apie kofeino pavojų nėščiosioms. Šio tyrimo metu įrodyta, kad nėštumo metu per dieną išgeriant daugiau nei vieną puodelį stiprios kavos, dvigubai padidėja persileidimo tikimybė, lyginant su kavos negeriančiomis nėščiosiomis.

Be to, kofeinas kaip medžiaga neturi jokios maistinės vertės, o tik dar labiau apsunkina organizmo gebėjimą pasisavinti reikalingus mineralus, ypač geležį. Geležies trūkumas – dažna nėščiųjų problema, todėl per didelis kiekis kavos gali tik pabloginti situaciją. Taip pat kava gali trikdyti miegą, sukelti galvos ar širdies skausmus.

Atminkite, kad kofeino yra ne tik kavoje, bet ir arbatoje, gaiviuosiuose gėrimuose, šokolade, kavos skonio saldumynuose, netgi kai kuriuose vaistiniuose preparatuose nuo skausmo ar alergijos. Taigi būtinai sekite, kiek suvartojate kofeino ir ribokite šį kiekį.

Vitaminai nėščiosioms

Nėščiosioms skirti vitaminai dažniausiai turi vieną išskirtinę savybę – juose daugiau folio rūgšties ir geležies nei kituose vitaminuose. Šios medžiagos ypač svarbios sveikam kūdikio vystymuisi. Tiesa, nereikėtų pamiršti, kas per daug – tas nesveika. Jeigu geriate vitaminus, dėl bet kokių papildomų medikamentų, žolelių, papildų vartojimo būtinai pasitarkite su gydytoju.

Sportuokite

Organizmui nėštumo metu tenka nemažas krūvis. Reguliarus sportas padės išvengti ar sumažinti nugaros skausmus, galūnių tirpimus ir padidins ištvermę gimdymo metu bei rūpinantis jau gimusiu kūdikiu. Be to, sportas mažina stresą ir gerina nuotaiką, o papildoma motyvacija gali būti tai, kad po nėštumo greičiau atgausite formą. Sportuojant nepersitempkite, neperkaiskite ir nepamirškite gerti daug vandens.

Pailsėkite

Jeigu jaučiate nuovargį, vadinasi, organizmas sako šiek tiek sulėtinti tempą ir pailsėti. Jūsų kūnas ir taip išnaudoja daug energijos, tad skirkite sau daugiau akimirkų atsipūsti, nusnūsti. Jeigu neima miegas, bet jaučiatės pavargusi, prigulkite, kojas iškelkite ant pagalvėlės ir paskaitykite. Stresą ir nuovargį taip pat padeda mažinti joga, tempimo pratimai, kvėpavimo pratimai, masažas.

Venkite pavojingų aplinkos veiksnių

Jeigu dirbate darbą, kuriame susiduriate su pavojingais chemikalais, sunkiaisiais metalais ar radiacija, laikas pagalvoti apie pokyčius. Nepamirškite ir namuose esančios buitinės chemijos, taip pat verta patikrinti vartojamo vandens kokybę. Jeigu įtariate, kad kažkas Jūsų aplinkoje kelia pavojų Jūsų ar kūdikio sveikatai, pasikonsultuokite su gydytoju, kaip šalinti šiuos veiksnius.

Pasirūpinkite savo emocine sveikata

Laikini nuotaikų svyravimai nėštumo metu nėra neįprastas dalykas, tačiau jeigu jau ilgą laiką jaučiatės prislėgta, nerimaujate, apėmęs liūdesys ar patiriate kitokius jausmus, kurie trukdo kasdienei veiklai, papasakokite apie tai savo gydytojui.

Kitas svarbus dalykas – Jūsų santykių sveikata. Jeigu patiriate psichologinį, fizinį smurtą ar prievartą, tai nėra sveika nei Jums, nei Jūsų kūdikiui, todėl nedelsiant kreipkitės pagalbos. „Pagalbos moterims linija“ teikia emocinę paramą telefonu 8 800 66366 kasdien, visą parą, arba rašykite pagalba@moteriai.lt

KMI skaičiuotuvas