sveika.lt
Sveikata

Netikėtas kūdikių bumas: prezervatyvų trūkumas gali paskatinti gimstamumą

Dabartinėje Lietuvoje tokia frazė kaip „kūdikių bumas“ skamba tarsi išsigelbėjimas. Mūsų valdžia deda daug žingsnių tam, kad jauni tėvai arba jaunais tėvais galintys tapti žmonės neišvyktų iš šalies. Vaiko pinigai, lengvatos įsigyti būstą bei kiti privalumai teikiami tam, kad būtų paskatintas gimstamumas. Tačiau jokie įstatymai, pasirodo, nebuvo tokie efektyvūs kaip vos kelis mėnesius trukęs karantinas. Vaistinėse ėmė trukti nėštumo testų, o pasaulinis prezervatyvų trūkumas gali paskatinti gimstamumą Lietuvoje. Štai kaip viskas susiję!

Drugio efektas iš Malaizijos į Lietuvą

Turbūt yra tekę bent šiek tiek girdėti apie terminą „drugio efektas“. Tai metafora, naudojama apibūdinti chaoso teoriją, kada maži pasikeitimai gali daryti įtaką didelėms sistemoms. Netikite, kad tai realu? Na, tai pagalvokite, kuo porai savaičių Malaizijoje užsidaręs fabrikas susijęs su gimstamumo statistika Lietuvoje? Pasirodo – daug kuo. Štai kaip vienas nepagamintas prezervatyvas gali pakeisti pasaulį!

Fabrikas, kurį turime omenyje – Karex Bhd. Tai pramonės gigantas iš Pietryčių Azijos, kurio specializacija – guma ir lateksas. Karex Bhd gamina kone 20 procentų pasaulio sargių. Kada kovo pabaigoje šį fabriką Malaizijos valdžia įsakė laikinai uždaryti, vos per savaitę pasaulio prezervatyvų ekonomika apsivertė aukštielninka.

Dar iki Karex Bhd užveriant savo duris, prezervatyvų trūkumas siekė apie 90-110 milijonų. Pardavėjai nebegalėjo pirkėjams pasiūlyti tokios įvairovės, kokie jie yra įpratę matyti. Tačiau po to, kai Malaizijos gamintojas sustabdė savo liniją, trūkumas išaugo dar. Lietuvoje tai, galimai turės pakankamai pozityvų poveikį, nes turėtų padidėti gimstamumas, tačiau skurdžiose šalyse prezervatyvų trūkumas atsiliepia labai skaudžiai.

Tad štai kaip vienas fabrikas Pietryčių Azijoje prisideda prie gimstamumo Lietuvoje…

Gimstamumą paskatino ir kiti gyvenimiški veiksniai

Dėl gimstamumo padidėjimo dėkoti tik prezervatyvų trūkumui negalima. Prie to tikrai prisideda ir kiti veiksniai, kurių nevertėtų ignoruoti ir/ar pamiršti. Visų pirma reikėtų paminėti psichologinį pasiruošimą. Kadangi gyvenimo tempas gerokai sulėtėjo ir poros daugiau laiko praleido kartu, jos galėjo geriau įvertinti pasiruošimą tokiam dideliam žingsniui ir ėmė bandyti susilaukti atžalos.

Taip pat artumą tarp porų neišvengiamai padidino ir fizinis buvimas šalia, kurio, neišvengiamai, buvo daugiau negu iki jo. Šių dviejų veiksnių sandūroje gavome rezultatą, kuris Lietuvos žmonėms ir valdžiai praneša apie tai, kad niūrios prognozės apie mūsų šalies nykimą galbūt ir nėra tokios teisingos, kaip buvo galima pagalvoti.

Poros ieško būdų kaip pagyvinti lovos žaidimus

Įdomią statistiką mums taip pat pateikia intymių prekių pardavėjai. Pasak jų statistikos, karantino laikotarpiu poros įsigijo gerokai daugiau žaislų savo intymiems gyvenimams paįvairinti. Kas taip pat įdomu – vienareikšmiškai pozityvūs pirkėjų atsiliepimai ir užtikrinta nuomonė, kad tokias prekes jie pirks vėl.

Vieni nuobodulį malšina sodininkyste, kiti klauso muzikos, treti žiūri filmus, na, o dar kiti, ieško kaip suteikti savo romantiškam laisvalaikiui pikantiškesnį prieskonį.

Tuo pat metu išaugo ir skyrybų skaičius

Augantys nėščiųjų skaičiai gali kai ką ir nustebinti. Mat artėjančio, karantino metu pradėtų kūdikio bumo apsuptyje ėmė skirtis labai daug porų. Ypač Kinijoje, kur karantinas buvo įvestas pirmiausiai, skyrybų skaičius padidėjo 30-50 procentų.

Tiesa, verta paminėti, kad skyrėsi nesusituokusios poros, o tik susižadėję asmenys arba dar formaliai neįprasminę savo draugystės. Šalia skyrybų Kinijoje, yra ir kitų neigiamų veiksnių, kurie verstų manyti, kad gimstamumas neturėtų didėti. Lietuvos policija paskelbė, kad karantino metu išaugo buitinių nusikaltimų bei smurto šeimoje atvejų.

Visa tai verstų manyti, kad, jeigu gimstamumui įtaką karantinas ir padarė, tai neigiamą. Tačiau įvertinus tuos veiksnius, kad žmonės daugiau laiko leidžia kartu ir namuose, tai, kad trūksta prezervatyvų ir tai, kad gyvenimo tempas sulėtėjo, galima lengvai suprasti, kodėl Lietuvoje ir pasaulyje daugėja nėščių moterų. Tikėkimės, kad neužilgo vėl turėsime tris milijonus tautiečių, gyvenančių Lietuvoje!

3 komentarai

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  • Galėtų lietuviai pradėt gamint prezervatyvus kokius, negi taip sudėtinga tai įgyvendint? Lietuvių mentalitetas kitoks, prezervatyvus naudoja tikėkimės sąmoningai. Kokioj brazilijoj tai baisu kas darosi

  • Įdomiai skamba – gali pritrūkti prezervatyvų:). O ko čia bijoti didėjančio gimstamumo? Visi verkia kad gimstamumas mažėja. O tokių kaip durex prezervatyvų manau tikrai niekad nepritruks

  • Tokiu dalyku kaip prezervatyvai dabar labai lengva pasirūpinti, rasi visur – vaistinėse, parduotuvėse ir .t.t. Apsaugo ne tik nuo nėštumo, bet ir nuo daugelio tokių ligų

KMI skaičiuotuvas