sveika.lt
Maistas

Rehidruoti, džiovinti, liofilizuoti vaisiai – kas tai ir ką apie juos reikėtų žinoti?

Jeigu mėgstate vynuoges, figas, uogas ar vaisius, fizinėse ar elektroninėse parduotuvėse tikrai galite pastebėti rehidruotus, džiovintus ar liofilizuotus produktus. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tai – vienas ir tas pats. Tačiau kiekvienas produkto tipas turi savo unikalias savybes, kurios priklauso nuo paruošimo būdo. Apžvelkime tam, kad jūs žinotumėte, kuo skirsis džiovintos, rehidruotos ar liofilizuotos figos, uogos ar vaisiai.

Pradėkime nuo džiovintų vaisių

Džiovinti vaisiai ar uogos yra apdorojami specialiuose džiovintuvuose. Tuo metu iš jų pašalinta didžioji dalis vandens, kuris yra susikaupęs vaisiaus viduje. Labiausiai paplitę džiovinimo būdai yra džiovinimas saulėje ir naudojant specializuotas džiovyklas arba dehidratavimo prietaisus.

Džiovinant vaisiuose labiau sukoncentruojamos maistingosios medžiagos ir cukrus, todėl jie tampa galingu energijos, vitaminų ir mineralų užtaisu. Tačiau dėl padidėjusios cukraus koncentracijos reikia labiau kreipti dėmesį į porcijos dydį.

Džiovinti vaisiai ir uogos ilgai negenda.

Na, o kaip yra su liofilizuotomis uogomis bei vaisiais?

Džiovinimas šaltyje (liofilizacija) – procesas, kai vaisiai užšaldomi ir dedami į vakuumą. Vaisiuose esantis vanduo sublimuojasi (iš ledo virsta garais) ir gale turite sausą uogą ar vaisiaus gabalėlį su porėtu paviršiumi.

Liofilizuotuose vaisiuose išlieka dauguma vitaminų ir mineralų, kurie buvo šviežiame vaisiuje. Juose taip pat yra daug skaidulų, bet mažai kalorijų, todėl tai – maistingas užkandis. Visgi, liofilizuotos uogos ar vaisiai kainuoja kiek daugiau už kitus (paruošimas sudėtingesnis), o kai kam gali trūkti skonio intensyvumo.

Galiausiai – rehidruoti vaisiai bei uogos

Rehidruoti vaisiai gaminami paimant džiovintą vaisių bei papildomai jį išmirkant vandenyje. Toks mirkymas nepraturtina maistinės vaisiaus vertės, tačiau gali padaryti tam tikras maistines medžiagas lengviau įsisavinamomis. Be to, rehidruoti gabalėliai yra minkštesni ir savo tekstūra artimesni šviežiems vaisiams, todėl tinka ir gaminant, ir gardinant.

Vanduo praskiedžia gabalėlį ir sumažina cukraus kiekį viename kąsnyje. Tačiau rehidruoti vaisiai ar uogos negalios taip ilgai, kaip džiovinti.

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas