sveika.lt
Grožis

Tinkama priežiūra – būtina sąlyga lęšių saugumui

lesiu skystis

Netinkama kontaktinių akių lęšių priežiūra arba jos vengimas apskritai – gana dažna problema. Specialistai pastebi, kad per retai susimąstoma apie galimas pasekmes – akių infekcijas, ligas, netgi aklumą. Norint to išvengti, tereikia pasidomėti lęšių priežiūros principais ir kasdien atidžiai jų laikytis. Svarbu ne tik tinkamai pasirinktas lęšių skystis, bet ir higiena, naudojimo aplinkybės. Pateikiame svarbiausias priežiūros taisykles ir paaiškiname, kokių klaidų vengti.

Lęšių naudojimas miegant – tik kai tikrai galima

Miego metu akys drėkinamos mažiau. Tai – priežastis, dėl kurios lęšių poreikį miegant reikėtų įvertinti kritiškai. Kitu atveju gali varginti akių dirglumas, sausumas, netgi uždegimas. Jei nenorite išsiimti lęšių prieš miegą, išeitis galima tik viena – rinktis tokius, kurie tam pritaikyti. Paprastai šia galimybe pasižymi kelias savaites ar ilgiau naudoti tinkami lęšiai.  

Vienas didžiausių pavojų: kontaktas su vandeniu

Šampūnas, dušo želė ir panašios priemonės gali sukelti stiprų akių dirginimą. Jei maudynių metu lęšiai paliekami akyse, gali grėsti dar didesnis diskomfortas. Nepatariama naudoti akių lęšių ir maudantis ežere ar kituose vandens telkiniuose. Specialistai aiškina, kad čia gyvenanti vienaląstė ameba (lot. Acanthamoeba) gali sukelti rimtą infekciją. Jos pasekmės – regos sutrikimai ir netgi aklumas. Būdas apsisaugoti – dezinfekuojantis lęšių skystis ir lęšių išėmimas prieš maudynes.

Pirkimas – tik specializuotose parduotuvėse

Šiandien lęšių įsigijimo galimybės yra kone neribotos. Jų nusipirkti galima ir naršant skelbimų portaluose, ir užsienio el. parduotuvėse, ir tiesiog vaistinėse. Didelis pasirinkimas ne vieną suvilioja pirkti neatidžiai. Vis dėlto tokiu atveju kyla nemenka rizika – dažnai neįvertinama prekės kokybė, saugumas, ir nelegalūs, sertifikatų neturintys pardavėjai tuo mielai naudojasi. Tinkamiausios vietos įsigyti lęšius yra specializuotos fizinės ar elektroninės optikos prekių parduotuvės.

Tinkamo akių lęšių skysčio svarba

Naudojant akių lęšius, tinkamus naudoti ilgiau nei 1 dieną, reikalingas ir specialus konteineris, ir lęšių skystis. Specifinės sudėties tirpalas padeda pašalinti per dieną ant lęšių susikaupusius nešvarumus, apnašas, mikroorganizmus.

Kaip ir patys lęšiai, skystis skirstomas į kelis tipus. Pavyzdžiui, tirpalas, kuro sudėtyje yra peroksido, gali būti pritaikytas jautrioms akims. Minėta veiklioji medžiaga atlieka dezinfekavimo ir valymo funkciją. Kad efektas būtų dar geresnis, rekomenduojama lęšius palaikyti jiems skirtuose konteineriuose, pripildytuose tokio skysčio, per naktį. Tokiu būdu užkertamas kelias bakterijoms kauptis ir daugintis.

Jei akys jautrios, rinktis galima ir lęšių skystį su augaliniais priedais. Jis taip pat efektyviai šalina apnašas, kitokius nešvarumus. Toks lęšių skystis gali būti papildytas ramunėlių, akišveičių, alavijų ekstraktais. Jis taip pat tinkamas ir lęšių skalavimui, ir laikymui.

Regėjimą tikrintis privalu

Net jei Jums paskirti kontaktiniai lęšiai su dioptrijomis, nepamirškite periodiškai pasitikrinti regėjimo. Akių sveikatos specialistai turi įvertinti regėjimo rizikos veiksnius, būklę, akies ragenos pasikeitimus, jei tokių esama. Pas gydytoją apsilankyti būtina ir tuo atveju, jei norite paprastų, spalvotų kontaktinių lęšių. Tokiu atveju specialistas nustatys reikiamą lęšių išgaubtumą, dydį.  

Trumpa atmintinė, kaip valyti kontaktinius lęšius

Kontaktinių akių lęšių higieniškumą padeda užtikrinti jiems pritaikytas dezinfekuojamasis skystis. Ruošiantis naudoti lęšius, pirmiausia reikėtų kruopščiai nusiplauti ir atidžiai nusausinti rankas. Atminkite, kad kontaktinių lęšių negalima plauti vandeniu. Jo sudėtyje gali būti daug kalkių, chemikalų, kurie gali pakenkti lęšiams.

Nevienadieniai kontaktiniai lęšiai turi būti laikomi jiems skirtuose konteineriuose, kurių talpai užpildyti naudojamas lęšių skystis. Tiek išsiimant, tiek įsidedant akių lęšius būtina juos praskalauti minėtu skysčiu.

Tik taisyklingas kontaktinių lęšių naudojimas ir atidi, reguliari priežiūra gali užtikrinti gerą regėjimą, komfortą ir saugumą. Dėl to nereikėtų rinktis lęšių paskubomis – pirmiausia įvertinkite poreikius, prioritetus, iškart pasirūpinkite reikiamomis priemonėmis. Priežiūrai taip pat skirkite laiko. Juk kelios tam skirtos minutės – puiki kaina už galimybę saugiai naudotis visais kontaktinių lęšių privalumais.  

KMI skaičiuotuvas