sveika.lt
Maistas

Goji uogos (ožerškis) ir jų nauda sveikatai

Goji uogos ir jų nauda sveikatai

Goji uogos tradicinėje kinų medicinoje pradėtos naudoti gerokai prieš Kristų. Mokslinis Goji uogų pavadinimas – Lycium barbarum. Lietuvoje Goji uogos dar vadinamos ožerškiu. Šios uogos buvo intensyviai tiriamos dėl galimybių sukurti bendrą gerbūvio jausmą, pagerinti neurologines ir psichologines žmogaus funkcijas, palaikyti geresnę virškinamojo trakto veiklą, padėti formuoti stipresnes skeleto ir raumenų sistemas bei pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą. Taip pat randama informacijos, kad Goji uogos gali padėti natūraliai gydyti diabetą, hipertenziją, infekcines ligas, peršalimus, gripus ir karščiavimą. Tradiciškai Goji uogos taip pat buvo naudojamos kovojant su depresija, nerimu ir kitais nuotaikos sutrikimais. Goji uogos taip pat puikus antioksidanto beta karoteno ir kitų augalinės kilmės maistinių medžiagų šaltinis, svarbus akių ir odos sveikatai. Dėl Goji uogų veiksmingumo mažinant gliukozės kiekį kraujyje, reguliuojant cholesterolio kiekį bei palaikant idealų trigliceridų balansą, šios uogos gali reikšmingai padėti išvengti širdies ligų.

Goji uogų maistinė vertė

Dideliu baltymų kiekių pasižyminčios Goji uogos taip pat organizmą praturtina skaidulomis, antioksidantais ir daugiau nei 20 skirtingų vitaminų ir mineralų. Nors Goji uogų maistingumas labai priklauso nuo jų tipo, šviežiumo bei apdorojimo būdo, paprastai Goji uogų maistingumas vertinamas taip:

100 g džiovintų Goji uogų yra:

  • 83 kalorijos
  • 1 g riebalų
  • 8 g skaidulų
  • 13 g cukraus
  • 11 g baltymų
  • 180% RPN vitamino A
  • 50% RPN geležies
  • 32% RPN vitamino C
  • 10% RPN kalcio
  • 75% RPN vitamino B2
  • 10% RPN vitamino B1
  • 100% RPN vario
  • 91% RPN seleno
  • 24% RPN kalio
  • 18% RPN cinko
  • 18 amino rūgščių, iš kurių 11  yra nepakeičiamos
  • 5 rūšys sveikų, nesočiųjų riebalų rūgščių, tarp kurių alfa-linoleno bei linolo rūgštys.
  • augalinės kilmės maistinės medžiagos, tarp kurių beta-karotenas, zeaksantinas, likopenas, kriptoksantinas, liuteinas ir polisacharidai.

Galbūt nustebsite, tačiau Goji uogose yra 500 kartų daugiau vitamino C nei tam pačiame kiekyje apelsinų. Taip pat daugiau beta karoteno nei morkose, geležies nei sojoje ar špinatuose.

Antioksidantai Goji uogose

Kaip ir dauguma kitų „super produktų“, Goji uogos yra puikus antioksidantų šaltinis, padedantis stiprinti imuninę sistemą, apsaugoti kūną nuo stiprių uždegimų bei naikinti laisvųjų radikalų žalą. Pasak Jungtinių valstijų žemės ūkio departamento, net ir nedidelė porcija džiovintų Goji uogų turi tam tikrą deguonies radikalų absorbcijos (ORAC) laipsnį, kuris matuoja maisto antioksidacinę vertę. Pavyzdžiui, Goji uogų deguonies radikalų absorbcijos (ORAC) laipsnis yra 3290. Palyginimui, obuolio – 2568, razinų – 3406, mėlynių – 4633, granatų sėklų – 4479. Šiame kontekste visi vaisiai atrodo geri antioksidantų šaltiniai, tačiau kas išskiria Goji uogas iš šio sąrašo –  tai amino rūgštys (baltymai), naudingosios riebalų rūgštys ir specifiniai antioksidantai. Goji uogose yra itin dideli kiekiais vitaminų C ir A, kurie yra esminiai elementai imuniteto stiprinimui, peršalimo ir kancerogeninių susirgimų prevencijai.

Amino rūgšyts Goji uogose

Goji uogos iš kitų vaisių ir uogų išsiskiria ypatingai dideliu baltymų kiekiu. Jose yra 18 amino rūgščių, tarp kurių 11 amino rūgščių, laikomų nepakeičiamomis, tai yra tokiomis, kurių kūnas pats negali pasigaminti, tad būtinai turi būti gaunamos su maistu.

Goji uogų poveikis odai

Panašiai kaip ir valgant kitas uogas, Goji uogos itin naudingos odos grožiui ir sveikatai palaikyti. Gausus beta karoteno kiekis Goji uogose padeda gerinti odos būklę ir netgi gali veikti kaip natūrali kovos su odos vėžiu priemonė. Viename tyrime nustatyta, kad kasdien geriant 5% Goji uogų sultis, gaunami antioksidantai gali padėti užtikrinti odos apsaugą nuo žalingų UV spindulių bei išvengti rimtų odos susirgimų.

Goji uogų nauda akims

Tarp naudingųjų Goji uogų savybių taip pat yra ir gebėjimas apsaugoti akis nuo su amžiumi atsirandančių regėjimo sutrikimų, kurie gali sukelti aklumą. Goji uogos yra natūrali priemonė, siekiant išvengti ir gydant geltonosios dėmės degeneraciją. Tyrimai rodo, kad Goji uogos apsaugo akių tinklainę nuo mazgų susidarymo bei natūraliai gydo glaukomą.

Goji uogų poveikis stabilizuojant cukraus kiekį kraujyje

Ypatingai aktualu žmonėms, sergantiems diabetu tai, kad Goji uogos padeda kontroliuoti cukraus išskyrimą į kraują. Tai padeda išvengti staigių cukraus šuolių, kurie atsiranda dėl netinkamo gliukozės kiekio balanso. Tyrimai rodo, kad Goji uogos geba reikšmingai padidinti organizmo jautrumą insulinui ir atsaką į gliukozę. Taigi, sergantiems diabetu, Goji uogos yra iš ties gera alternatyva daug cukraus turintiems užkandžiams.

Goji uogos padeda išlaikyti gerą nuotaiką ir pakankamą energijos lygį

Pasak alternatyvios ir papildančios medicinos žurnale skelbiamo tyrimo, reguliarus Goji uogų sulčių gėrimas gali padėti pakelti energijos lygį, nuotaiką ir pagerinti virškinimą. Tyrimo dalyviai, gėrę Goji sultis 2 savaites patvirtino pastebėję pagerėjusią savijautą, turintys daugiau energijos ir džiaugėsi palengvėjusiu virškinimu.

Goji uogų vartojimas

Dažniausiai Goji uogų galite įsigyti jau džiovintų ar sulčių pavidalu. Šios uogos puikiai tinka su įvairiomis dribsnių košėmis, jogurtu. Taip pat jomis galite paskaninti kiaulieną ar kalakutieną. Šios uogos bendrai laikomos saugiomis daugeliui žmonių. Tačiau yra pastebėta atvejų, kad Goji uogomis atsargiau mėgautis turėtų žmonės, turintys žemą cukraus kiekį, geriantys kraują skystinančius vaistus, besiskundžiantys aukštu kraujo spaudimu, maitinančios krūtimi ar nėščios moterys bei žmonėms, kurie pastebėjo alergiją šioms uogoms. Jei esate rizikos grupėje, prieš vartodami Goji uogas, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Iš tiesų kitų uogų ir vaisių tarpe Goji uogos itin išsiskiria savo sudėtimi dėl didelio baltymų, amino rūgščių, vitaminų ir antioksidantų kiekio. Itin didelis maistinių medžiagų tankis leidžia patogumo dėlei Goji uogomis pakeisti įprastus, taip pat naudingus vaisius. Vis dėlto, šios uogos nėra pigios, tad kaip alternatyva, siekiantiems sveikiau maitintis žmonėms yra siūlomos: braškės, mėlynės, tropiniai vaisiai, tamsiai žalios lapinės daržovės, kviečių želmenys, granatų sultys, riebi žuvis bei žalioji arbata.

Rekomenduojame kokybišką maisto papildą su goji uogomis: Forever lycium

KMI skaičiuotuvas