sveika.lt
Sveikata

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis kontraceptikus?

Kontraceptinės tabletės

Šiais laikais kontracepcijos įvairovė yra labai didelė. Ji skiriasi naudojimo būdu, sudėtimi, patikimumu ir kitais aspektais. Kiekvienai moteriai kontracepcijos priemonės turi būti parenkamos individualiai, priklausomai nuo jos amžiaus, gyvenimo būdo, kūno svorio bei sveikatos būklės. Beje viena kontraceptinė priemonė tinka vos pradėjus lytinį gyvenimą, o kita – jau turint šeimą, patiriant menopauzę ir panašiai.

Kontraceptikų rūšys

Patys populiariausi kontraceptikai – prezervatyvai ir kontraceptinės tabletės. Tačiau kontracepcijos priemonių yra kur kas daugiau nei šios dvi. Todėl prieš renkantis verta nuosekliai išsiaiškinti, kokios jau egzistuoja ir kokiu pagrindu jos veikia.

Prieš renkantis kontraceptikus, svarbu apie tai pasikalbėti su partneriu, nes tai nėra tik vieno asmens sprendimas.

Kontraceptinės tabletės

Kontraceptinės tabletės – vienas veiksmingiausių ir populiariausių nėštumo kontrolės būdų. Jos slopina ovuliaciją, gleivinės išvešėjimą ir sutirština gimdos kaklelio gleives, todėl apvaisintas kiaušinėlis negali prisitvirtinti gimdoje. Tiesa, kontraceptinėms tabletėms būtinas gydytojo receptas.

Prezervatyvai

Jei norite ne tik apsisaugoti nuo nėštumo, bet ir išvengti lytiškai plintančių ligų, tuomet verta rinktis prezervatyvus. Visgi, svarbu atkreipti dėmesį, jog lateksas gali sukelti alerginę reakcija, taip pat prezervatyvai lytinio akto metu ne visada gali suveikti. Kaip papildomą apsaugos priemonę galima naudoti spermicidus (pavyzdžiui, spremicidines žvakutes į makštį), kurie toksiškai veikia spermatozoidus.

Skubi kontracepcija

Skubi kontracepcija vartojama po nesaugaus lytinio akto arba plyšus prezervatyvui. Ekstrinė kontracepcija neleidžia įvykti ovuliacijai, sutirština gimdos kaklelio gleives bei neleidžia spermatozoidams apvaisinti kiaušialąstės. Tačiau šis kontracepcijos būdas neturėtų būti naudojamas nuolat. Itin svarbu ekstrinę kontracepciją išgerti kuo greičiau po nesaugaus lytinio akto. Geriausiai ekstrinė kontracepcija suveikia per 12 valandų po lytinio akto, o vėliausiai ją galite suvartoti per 120 valandų.

Spiralė

Dar viena itin populiari hormoninė kontracepcija – spiralė. Ją į gimdą įveda ginekologas. Priklausomai nuo rūšies, spiralės veiksmingumas gali siekti net iki 3–5 metų. Tačiau svarbu paminėti, kad naudojant šią kontracepcijos priemonę gali pasitaikyti nereguliarus kraujavimas.

Geriamieji hormoniniai kontraceptikai (kontraceptinės tabletės) beveik 100 procentų apsaugo nuo nėštumo. Tačiau renkantis šią kontracepcijos priemonę, reikia žinoti, kad reikės reguliariai vartoti tabletes ir itin griežtai laikytis grafiko.

Taigi, renkantis kontraceptikus, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokios apsaugos iš jų tikitės, lytinių santykių dažnumą, partnerių skaičių. Žinoma, labai svarbu aptarti kontracepcijos būdą su antrąja puse bei pasikonsultuoti su ginekologu. Taip būsite tikra, kad išsirinkote sau labiausiai tinkančią kontracepcijos priemonę.

KMI skaičiuotuvas