Jodas yra būtinas organizmui mikroelementas, kuris yra gyvybiškai svarbus normaliam augimui ir vystymuisi. Maždaug 60% jodo žmogaus organizme yra sukaupta skydliaukėje, o tai rodo, kad tai ypatingai svarbus elementas normaliai skydliaukės veiklai, pats jodas dalyvauja išskiriant skydliaukės gaminamus hormonus.
Jodas kontroliuoja skydliaukės veiklą žmogaus organizme, o tai savo ruožtu turi didelę įtaką medžiagų apykaitos procesams. Jodas taip pat padeda optimaliai panaudoti kalorijas, užkertant kelią riebalų riebalų kaupimuisi. Kiti jodo privalumai yra, kad jis padeda pašalinti toksinus iš organizmo, bei pasisavinti kitas gyvybiškai svarbias medžiagas, pavyzdžiui kalcį.
Jodas, tiksliau, jodo tirpalas, dėl savo antiseptinių savybių yra naudojamas šiuolaikinėje ir tradicinėje medicinoje gydant žaizdas, kadangi jis efektyviai apsaugo žaizdą nuo infekcijos.
Jodo trūkumas
Jodo trūkumas gali turėti rimtų pasekmių organizmui, tai dažniausiai pasireiškia šiais simptomais: depresija, protiniu atsilikimu, prastu suvokimo lygiu, svorio padidėjimu, sumažėjusiu vaisingumu, prasta odos būkle, vidurių užkietėjimu, nuovargiu ir kitais. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, jodo trūkumas yra pagrindinė protinio atsilikimo priežastis visame pasaulyje.
Žmogui vidutiniškai reikia nuo 100 iki 200 mcg jodo per dieną, o 1/4 arbatinio šaukštelio joduotos druskos yra 95 mcg jodo. Todėl jei vis dar naudojate įprastą druską be jodo, rekomenduotina ją pakeisti į druską su jodu. Paprastai pakanka naudoti druską su jodu kasdieniniame racione, kad galėtumėte apsisaugoti nuo šio mikroelemento trūkumo.
Jodo šaltiniai
Jodas didžiausiai kiekiais yra randamas jūrų pasaulyje, tia yra jūriniuose augaluose ir gyvūnuose, įskaitant vėžiagyvius, giliavandeniuose sykuose, jūros dumbliuose, kurie sugeria jodą iš jūros vandens. Jeigu kenčiate dėl jodo trūkmo į savo racioną turėtumėte įtraukti konservuotas sardines, tuną, omarus, austres, moliuskus, menkes, otus, silkę, lašišą, krevetes ar kitas jūros gėrybes. Taip pat, ne taip gausiai, bet jodas aptinkamas ir augalinės kilmės produktuose kaip česnakuose, pupelėse, sezamo sėklose, sojos pupelėse, ropės ir špinatuose.
Jodo nauda organizmui
- Skydliaukės sveikata – jodas vaidina labai svarbų vaidmenį skydliaukės liaukų veikloje. Šios liaukos išskiria skydliaukės hormonus, kurie kontroliuoja kūno medžiagų apykaitą. Sutrikusi skydliaukės veikla gali sukelti daugybę sveikatos sutrikimų. 30 % jodo esančio skydliaukėje yra naudojama tiroksino gamybai, šis hormonas tiesiogiai susijęs su medžiagų apykaitos greičiu. Pasalinės sveikatos organizacija perspėja, kad maždaug 1 miljardas planetos gyventojų kenčia nuo jodo trūkumo savo mitybos racione.
- Kūno svorio reguliavimas – jodas gali padėti atsikratyti nereikalingų kilogramų. Jis padeda deginti organizmo kalorijas, palaikyti optimalų energijos lygį ir nekaupti riebalų pertekliaus.
- Toksinų atsikratymas – jodas padeda pašalinti toksius ir kitas nuodingas medžiagas iš organizmo. Jis padeda išvalyti organizmą nuo tokių toksiškų elementų kaip gyvsidabris, švinas, fluoridas ir kt. Taip pat jis stiprina imuninę sistemą ir stabdo kenksmingų bakterijų plitimą virškinamąjame trakte.
- Odos gydymas – nuo senovės jodas buvo naudojamas kaip efektyvi odos dezinfekcinė ir antibakterinė priemonė. Moksliniai tyrimai parodė, kad taikant jodą ant žaizdos, kai jau susiformavęs šašas, jis pagreitina regeneracijos procesus ir sumažina galimybę susidaryti randams. Jodas taip pat dažnai naudojamas odos ligoms gydyti, pavyzdžiui spuogams, o nupiešus su jodu ant padų vorantiklį, jis gali padėti sergant peršalimo ligoms. Tam puikiai tinka vaistinėse parduodamas Lietuvių gamintojo „Valentis“ jodo tirpalas.
- Padeda kontroliuoti plaukų slinkimą – jodas yra būtina maistinė medžiaga žmogaus organizme ir jo trūkumas gali sukelti plaukų slinkimo tikimybę. Būtent jodo trūkumas yra dažniausiai pasitaikanti plaukų slinkimo priežastis moterims ir vyrams. Todėl norėdami turėti stiprius, sveikus ir gražius plaukus, turite pasirūpinti, kad jūsų kasdieniniame racione būtų pakankamai jodo.
Komentuoti