sveika.lt
Grožis

Kas yra aknė ir kaip ją gydyti? Viskas apie spuogus

aknė - spuogai
aknė - spuogai

Spuogai mediciniškai vadinami acne vulgaris, arba tiesiog akne. Tai yra odos liga, kuri kyla plaukų folikuluose, dėl riebalų liaukų darbo sutrikimo. Ši liga paprastai pasireiškia brendimo laikotarpiu, kai liaukos pradeda išskirti daugiau riebalų ir ištekamieji latakai dėl riebalų pertekliaus greitai užsikemša. Šias liaukas stimuliuoja vyriški hormonai, kuriuos gamina tiek vyrų, tiek ir moterų antinksčiai. Aknė nėra pavojinga, bet gali palikti randus.

Žmogaus oda turi poras (mažas skylutes odoje), kurios jungiasi su riebalų liaukomis, esančiomis po oda. Liaukos su poromis yra sujungtos folikulais – mažais kanalais. Šios liaukos gamina sebumą – riebų skystį, o sebumas, per folikulis neša negyvas odos ląsteles į jos paviršių. Iš folikulų taip pat auga plaukai. Kai folikulai užsikemša, riebalai pradeda kauptis po oda, atsiranda uždegimas ir dėl to – spuogai.

Spuogai dažniausiai atsiranda ant veido, nugaros, pečių, kaklo ir krūtinės. Tai yra labai dažna problema ,su kuria susiduria trys ketvirtadaliai 11 – 30 metų amžiaus žmonių. Nors tai jaunatvinė problema, bet pasitaiko, kad paisreiškia ir 60 metų sulaukusiems žmonėms. Nors akne serga ir vyrai ir moterys, tačiau vyrams ši problema išlieka ilgesnį laiką, dėl testosterono, kuris pas jaunus vyrus išsiskiria didesniais kiekiais.

Spuogų rūšys

  • Baltieji komedonai (baltagalviai) – Atsiranda po oda ir yra labai maži, būna šviesios spalvos, balti.
  • Inkštirai arba juodagalviai spuogai – Jie yra odos paviršiuje, juodos spalvos ir dažniausiai atsiranda ant nosies, smakro ir kaktos. Jie juodos spalvos ne dėl purvo, todėl odos prausimas nepadės atsikratyti spalvos.
  • Papulė – tai nedidelis odos sukietėjimas, dažniausiai rožinės spalvos. Tokių darinių griežtai negalima spaudinėti, nes tai sukels uždegimą.
  • Pustulė – Jie yra aiškiai matomi, raudonos spalvos, o baltoje viršūnėlėje susikaupę pūliai.
  • Nobulė – Aiškiai matomi ant odos paviršiaus giluminiai spuogai, jie dažniausiai būna skausmingi.
  • Cistos – Tai aiškiai matomi spuogai odos paviršiuje, jie yra skausmingi, pūlingi ir gali palikti randus.

Natūralūs būdai gydyti spuogus

Geriausias būdas gydyti spuogus yra laikytis tinkamos higienos nepersistengiant, kadangi oda yra labai jautrus organas ir turi būti palaikoma natūrali odos drėgmė ir pH. Norint tinkamai tai daryti, reiktų naudoti kuo natūralesnes priemones be chemikalų, kadangi dažnai odos priežiūros priemonės sukelia dar daugiau problemų.

Naudokite natūralius aliejus kurie pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, pavyzdžiui argano aliejus, makadamijos aliejus, simondsijų (jojoba) aliejus arba arbatmedžio aliejus. Daugiau informacijos apie jų naudojimą sužinokite paspaudę ant nuorodų.

Kiti būdai gydyti aknę namų sąlygomos:

Ledas

Jūs galite naudoti ledo kubelius greitam spuogų gydymui. Tai paskatins kraujo cirkuliaciją spuogų paveiktoje vietoje ir išvalys poras.

  • Tiesiog įvyniokite šiek tiek ledo į medžiaginį audeklą ir švelniai prispaudę prie pažeistos vietos palaikykite kelias sekundes, tada atleiskite ir po kelių minučių vėl pakartokite procedūrą. Darant tai, reguliariai kartojant visą dieną, ledas sumažins uždegimą ar patinimą ir nuramins odą.

Citrina

Citrinos sultys gali padėti greitai atsikratyti nepageidaujamų spuogų, tik naudokite šviežios citrinos sultis, o ne koncentratą. Yra 2 būdai kaip panaudoti citrinos sultis spuogų gydymui:

  • Pavilgykite medvilnės kamuoliuką citrinos sultimis ir prieš miegą švelniai užtepkite ant spuogų
  • Sumaišykite šiek tiek citrinos sulčių su šaukšteliu cinamono ir šią pastą užtepkite ant spuogų prieš einant miegoti. Ryte nuplaukite odą drungnu vandeniu. Šis metodas netinka žmonėms, turintiems jautrią odą.

Medus

Meduje yra natūralių antibiotikų, kurie gali pagreitinti spuogų gijimą, taip pat medus gali padėti išvengti infekcijos.

  • Medvilnės rutuliuką suvilgykite medumi ir užtepkite an pažeistų odos vietų. Palikite pusvalandžiui, o po to nuplaukite drungnu vandeniu.
  • Sumaišykite šaukštą medaus su šauktų cinamono ir užtepkite ant pažeistos vietos prieš miegą. Per naktį tokia pasta sumažins uždegimą ir paraudimą. Ryte veidą gerai nuprauskite vandeniu.

Garai

Garinimas yra naudingas odai daugeliu atvejų, tačiau nauda ypač išauga, kenčiant nuo spuogų, kadangi garai atveria poras ir leidžia orai kvėpuoti. Tai padės išvalyti odą nuo riebalų, purvo ir bakterijų, susikaupusių odos porose ir apsaugos odą nuo infekcijos ir uždegimų.

  • Užvirinkite puodą vandens ir, kai vanduo užvirs, virš garų laikyktie galvą kelias minutes, po to nuplauktie veidą drungnu vandeniu, nusausinkite ir ištepkite odą neriebiu veido drėkikliu.

Česnakas

Česnakas pasižymi priešvirusiniu, antiseptiniu ir priešgrybeliniu poveikiu, taip pat turi antioksidacinių savybių – šios savybės gali padėti greitai išgydyti spuogus. O česnake esanti siera, greitina spuogų gijimą.

  • Perpjaukite česnako skiltelę per pusę, ištepkite česnaku pažeistą odą ir palikite penkioms minutėms, po to odą nuplauktie drungnu vandeniu. Kartoktie šią procedūrą kelis kartus per dieną.

Pipirmėtės

Pipirmėtė yra galingas augalas, kuris gali greitai išgydyti spuogus. Raminantis pipirmėčių poveikis gali padėti sumažinti spuogų sukeltus paraudimus ir uždegimus.Tai pat antibakterinės ir priešvirusinės pipirmėčių savybės nužudys spuogus sukėlusias bakterijas.

  • Sutrinkite kelis pipirmėčių lapus, kad išbėgtų sultys, užpilkite tas sultis ant spuogų ir palikite 10 minučių, po to nuplauktie odą drungnu vandeniu.
  • Jeigu negalite gauti šviečių pipirmėčių lapų, galite naudoti pipirmėčių eterinį aliejų. Tiesiog užlašinkite kelis lašus ant pirštų ir įtrinkite spuogus, palikite kelioms minutėms ir nuplaukite vandeniu.

Agurkai

Agurkai yra turtingi kalio ir vitaminų šaltinis, tokių kaip vitaminas A, C ir E. Agurkas taip pat turi vėsinantį ir raminantį poveikį odai.

  • Supjaustyktie vieną ar du agurkus į smulkesnius gabalėlius, užpilkite juos vandeniu ir palikite taip valandai. Maistinės medžiagos tokios kaip vitaminas A, kalis ir chlorofilas pateks į vandenį. Naudoktie vandenį prausti veidui.
  • Taip pat galite pasidaryti kaukę: sutrynę 1 agurką į vientisą masę, ištepkite ja veidą ir palikite 15 minučių. Tada nuplaukite šiltu vandeniu, tai padės išvalyti poras.

Papaja

Papajos vaisiai turi savybių, kurios gali padėti gydyti spuogus.Tai yra geras antioksidantų šaltinis, papildytas fermentais, kurie mažina uždegimą ir minkština odą. Papaja pašalins negyvas ląsteles nuo odos ir išvalys užsikimšusias odos poras.

  • Tiesiog sutraiškykite vaisių ir išspauskite sultis, jomis ištepkite pažeistą odą.

2 komentarai

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  • Jeigu spuogus iššaukia hormonų disbalansas organizme, reikia kreiptis pas gydytoją-endokrinologą. Gydytojas endokrinologas padarė kraujo hormononį tyrimą, paaiškėjo hormonų disbalansas. Paskyrė vaistus ir spuogai dingo.
    Geriausia rasti priežastį ir gydyti ją, o ne pasekmę (veido tepimas).
    Aišku, jeigu hormonų kiekis proporcingas, tai gali būti odos problema.

  • Labai naudingas ir išsamus straipsnis apie acne. Tikrai kai kada ši liga vargina ne tik paauglius, bet ir suaugusius tiek vyrus, tiek ir moteris. Manau, kad natūralios priemonės, kurios išvardintos straipsnyje kur kas geriau padeda įveikti šią klastingą ligą nei brangių kremų pirkimas, kurie ne visada padeda ir tinka odos tipui.

KMI skaičiuotuvas