sveika.lt
Maistas

Lydytas sviestas (Ghi) ir jo gaminimas

lydytas sviestas
lydytas sviestas

Ghi, yra lydyto sviesto tipas, kuris Indijos virtuvėje ir Ajurvedos medicinoje naudojamas jau tūkstančius metų. Lydytas svietas ir Ghi iš esmės yra tas pats, tiesiog Ghi naudojamas specifinės rūšies pienas ir jis yra verdamas ilgiau, kad karamelizuotūsi piene esančios medžiagos. Lydant sviestą karštis išgarina vandenį, o pieno medžiagos nugrimsta į dugną ir sudega. Indijoje teigiama, kad lydytas sviestas yra gerovės simbolis ir padeda žmogui atsikratyti net ir blogų emocijų.

Lydytas sviestas kaip ir visi riebalai turėtų būti vartojamas saikingai, kadangi gali sukelti širdies ir kraujotakos problemų. Nors tyrimai parodė, kad nedidelis lydyto sviesto kiekis (jei suvartojame jo iki 10%, nuo visų dienos kalorijų), gali sumažinti cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje. Šios savybės išlieka, net jei lydytas sviestas kaitinamas aukštoje temperatūroje. Tai puiki ir sveika alternatyva kepimo ir virimo aliejui.

Lydyto sviesto nauda

  • Kaitinant nekeičia savo sudėties – lydytas sviestas pradeda virsti garais tik nuo 250 °C, todėl tai puikus aliejus kepimui ir virimui, nes jis negamina organizmui kenksmingų laisvųjų radikalų.
  • Negenda – lydytas sviestas praktiškai negenda, todėl jo nereikia šaldyti.
  • Nesukelia alergijos – lydytas sviestas tinakamas naudoti žmonėms kenčiantiems nuo alergijos pienui. Nors lydytas sviestas gaminamas iš sviesta, tačiau lydymo metu piene esančios medžiagos yra pašalinamos. Todėl lydytas sviestas yra tinkamas vartoti žmonėms netoleruojantiems laktozės ir kazeino.
  • Antioksidantų šaltinis – lydytas sviestas turi antioksidantinėmis savybėmis pasižyminčių vitamino A ir E.
  • Priešvirusinės savybės – šiame svieste yra konjuguotos linolo rūgšties, kuri pasižymi priešvirusinėmis savybėmis
  • Greitai virsta energija – lydytas sviestas turtingas vidutinio ilgio grandinių riebalų rūgštimis kurios kaip ir anglaivandeniai yra iš karto absorbuojamos į kepenis ir paverčiamos į energiją.
  • Svorio metimas – Šių vidutinio ilgio grandinių riebalų rūgščių energija gali būti naudojama sudeginti kitus sukauptus riebalus ir taip to padėti numesti svorio.
  • Virškinimo sistemos stiprinimas – lydytas sviestas  priešingai nuo kitų aliejų, yra turtingas sviesto rūgštimi – trumpos grandinės riebalų rūgštimi. Gerosios žarnyno bakterijos paverčia maistines skaidulas į sviesto rūgštį natūraliai ir tada naudoja ją energijai ir žarnyno sienelių pagalbai. Tačiau valgydami lydytą sviestą jūs pamaitinate organizmą sviesto rūgštimi, tai lyg vartoti probiotikus, prebiotikus ir skaidulas vienu metu.
  • Sviesto rūgšties šaltinis – Tyrimai parodė, kad žmonės turintys nesveiką virškinamąjį traktą natūraliai negamina sviesto rūgšties, todėl lydytas sviestas gali būti puikus šios naudingos medžiagos šaltinis.
  • Imuniteto stiprinimas – sviesto rūgštis padeda gaminti ląstelęs kovojančias su įvairiais virusais ir bakterijomis, tokiu būdu padeda sustiprinti imuninę sistemą.
  • Geresnis apetitas – lydytas sviestas skatina skrandžio rūgšties sekreciją, o tai pagerina virškinimo procesą. Geresnis virškinimas lygus geresniai sveikatai ir svorio sumažėjimut

Kaip išlydyti sviestą?

Iš 2 kilogramų sviesto, gaunasi maždaug 1,7 kg lydyto sviesto. Lydytą sviestą naudot kepimui ar virimui galima net keletą kartų, kadangi jis neišskiria nuodingų medžiagų. Norint suteikt sviestui savitumo, galima pridėti prieskonių.

Jums reikės:

  • 1 – 2 kg ekologiško aukštos kokybės sviesto be jokių priedų ir druskos
  • Nerūdijančio plieno puodo su storu dugnu
  • Metalinio šaukšto
  • Smulkaus kiaurasamčio
  • Švaraus stiklainio
  • Marlinio audinio

Ruošimo eiga:

  1. Įdėkite sviestą į puodą ir viryklėje nustatykite mažą arba vidutinę virimo temperatūrą
  2. Maišykite sviestą metaliniu šaukštu, o kai jis ištirps, dar sumažinkite virimo temperatūrą iki minimalios
  3. Sviestas turi lėtai virti išskirdamas mažus burbuliukus
  4. Nuo pieno medžiagų išsiskirs putos ir ilgiau beverdant jos nugrims į apačią ir sudegs
  5. Maišykite kas kelias minutes reguliariai, kol pieno putos visiškai nugrims į apačią, o viršuje liks aukso spalvos sviestas, tai turėtų užtrukti apie 15 minučių
  6. Nuimkite puodą nuo ugnies ir palaikykite dar 15 minučių
  7. Paimkite kelis kartus perlengtą marlinį audinį ir uždėgite jį ant kiaurasamčio, o kiaurasamtį laikykite virš stiklainio ar kito stiklinio indo
  8. Lėtai per marlinį audinį ir kiaurasamtį supilktie išlydytą sviestą į stiklainį (įsitkinkite, kad pieno putų likučiai nepatektų į stiklainį)
  9. Uždenkite indą ir leiskite jam atvėsti
  10. Mėgaukitės!

Lydytą sviestą geriausiai laikyti iki 2 mėnesių kambario temperatūroje ir iki 4 mėnesių šaldytuve. Sviestas kambario temperatūroje sukietėja.

Maistinės lydyto sviesto savybės

Riebalai ir riebalų rūgštys Kiekis 100 gramų produkto
Viso riebalų 99.5g ( 153% dienos normos)
Sotieji riebalai 61.9 g (310% dienos normos)
Mononesotieji riebalai 28.7 g
Polinesotieji riebalai 3.7 g
Trans – riebalai 4 g
Omega-3 riebalų rūgštys 1447 mg
Omega-6 riebalų rūgštys 2247 mg
Kitos maistinės medžiagos Kiekis 100 gramų produkto
Angliavandeniai 0
Cholesterolis 256 mg (85% dienos normos)
Vitaminas A 3069 IU (61% dienos normos)
Vitaminas E 2.8 mg (14% dienos normos)
Vitaminas K 8.6 mcg (11% dienos normos)

Maistinės savybės gali šiek tiek skirtis, priklausomai nuo sviesto sudėties.

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas