sveika.lt
Sveikata

Vaikui sunku sutelkti dėmesį: patarimai, kaip elgtis

vaikui-sunku-sutelktis-demesi-patarimai-kaip-elgtis

Šurmuliuojančiame informacijos pertekliaus pasaulyje vaikams dažnai sunku išlaikyti dėmesį ir susikaupti. Nesvarbu, ar tai būtų pamokos mokykloje, ar namų darbai, ar net žaidimų laikas, daugybė dalykų blaško dėmesį, todėl jaunam protui sunkiau susikoncentruoti. Kaip tėvams, labai svarbu suprasti veiksnius, turinčius įtakos vaiko gebėjimui susikaupti, ir pasirūpinti veiksmingomis strategijomis, padedančiomis įveikti šias kliūtis.

Mokslo apie susikaupimą supratimas

Susikaupimas yra pagrindinis pažinimo įgūdis, leidžiantis vaikams nukreipti dėmesį į konkrečias užduotis, dirgiklius ar informaciją. Jis apima išsiblaškymo trikdžių filtravimą ir pastovaus dėmesio išlaikymą vienai užduočiai ar temai. Keletas mokslinių tyrimų atskleidžia vaikų dėmesio koncentracijos ugdymą. Dr. Adele Diamond, garsi neurologė, atliko tyrimus, parodžiusius, kad vykdomosios funkcijos, įskaitant dėmesio kontrolę, gerokai pagerėja dar vaikystėje, jei yra tinkamai ugdomos ir praktikuojamos. Supratus esminius nervinius procesus ir tai, kaip jie laikui bėgant vystosi, galima gauti vertingų įžvalgų, kaip kovoti su dėmesio koncentracijos sunkumais.

Pirmasis žingsnis sprendžiant vaiko sunkumų susikaupti problemą – nustatyti pagrindines priežastis. Dėmesio koncentracijos trūkumą gali lemti keli veiksniai, pavyzdžiui, aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, nerimas, stresas, mokymosi sutrikimai ar net nepakankamas miegas. Kruopštus stebėjimas ir atviras bendravimas su vaiku gali padėti atskleisti problemas, su kuriomis jis susiduria. Būtina į šį procesą žvelgti su empatija ir nesmerkiančiu požiūriu, nes vaikai ne visada gali sugebėti žodžiu išreikšti savo sunkumus.

Palankios aplinkos kūrimas

Aplinka gali turėti didelės įtakos vaiko gebėjimui susikaupti. Skirkite konkrečią erdvę mokymuisi ir žaidimams, užtikrindami, kad joje nebūtų tokių trukdžių kaip garsus triukšmas, elektroniniai prietaisai ar pernelyg daug vizualinių dirgiklių. Psichologas daktaras Davidas Andersonas teigia, kad rami bei tvarkinga erdvė suteikia smegenims laisvę sutelkti dėmesį ir efektyviau apdoroti informaciją.

Ekrano laiko ribojimas

Skaitmeniniame amžiuje pernelyg ilgas ekrano laikas labai trukdo vaikams susikaupti. Dr. Jean M. Twenge bei jos kolegų atliktas tyrimas atskleidė ryšį tarp daug laiko prie ekrano ir sumažėjusios paauglių dėmesio koncentracijos. Patariama nustatyti protingas ekrano laiko ribas, raginant vaikus užsiimti kita veikla, skatinančia kūrybiškumą, fizinį judėjimą ir socialinį bendravimą.

Susidomėjimo ir įsitraukimo didinimas

Vaikai yra labiau linkę susikaupti ties juos dominančiomis užduotimis. Tėvai ir pedagogai, ieškodami būdų, kaip mokymąsi paversti maloniu ir įtraukiančiu, gali ženkliai padidinti vaiko dėmesio koncentraciją. Interaktyvių veiklų, žaidimų ir kūrybinių elementų įtraukimas į pamokas ir mokymosi užsiėmimus kasdienes užduotis gali paversti įdomiais nuotykiais.

Pavyzdžiui, yra daugybė leidinių įvairiaus amžiaus vaikams, padedančių geriau sutelkti dėmesį ir įtraukiančių į mokymosi procesą. VAGA.lt rasite ir pagalbines mokymosi priemones, ir leidinius priešmokyklinukams. O mokomieji žaidimai bei užsiėmimai, pavyzdžiui, dėlionės, gali dar labiau sudominti vaikus ir kartu lavinti jų pažinimo įgūdžius.

Sąmoningumo ir meditacijos galia

Taikant sąmoningumo ir meditacijos technikas, gali smarkiai pagerėti vaiko gebėjimas susikaupti. Dėmesingumas apima visišką dabartinio momento suvokimą, todėl mažieji gali geriau reguliuoti savo emocijas ir susikaupti ties užduotimis. Dr. Marko Greenbergo ir dr. Kimberly Schonert-Reichl vadovaujami tyrimai rodo, kad mokyklose taikomos sąmoningumo intervencijos teigiamai veikia mokinių dėmesį, susikaupimą ir bendrą savijautą.

Užduočių skaidymas į įveikiamas dalis

Užduočių skaidymas į mažesnes, lengvai valdomas dalis leidžia vaikams sutelkti dėmesį į vieną žingsnį po kito, sukuriant pasiekimo jausmą po kiekvieno užbaigto segmento. Šis metodas taip pat padeda išvengti nusivylimo ar nepakankamumo jausmo, galinčio kilti susidūrus su iš pažiūros neįveikiamais iššūkiais.

Fizinio aktyvumo skatinimas

Fiziniai pratimai yra ne tik labai svarbūs bendrai vaiko sveikatai, bet ir atlieka reikšmingą vaidmenį gerinant koncentraciją. Kai vaikai užsiima fizine veikla, jų smegenyse išsiskiria neuromediatoriai, pavyzdžiui, dopaminas bei endorfinai, skatinantys susikaupimą ir gerinantys nuotaiką.

Subalansuotos mitybos akcentavimas

Mityba yra ypač svarbi smegenų veiklai, o gerai subalansuotas maistas gali turėti didelės įtakos vaiko gebėjimui susikaupti. Smegenų sveikatai itin naudingas maistas, kuriame gausu omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų ir pagrindinių maistinių medžiagų.

Laiko valdymo įgūdžių ugdymas

Laiko valdymo įgūdžiai yra neįkainojama priemonė dėmesio koncentracijai gerinti. Padėkite mažiesiems sudaryti tvarkaraštį arba naudokite vaizdines priemones, pavyzdžiui, laikmačius, kad jie suprastų laiko sąvoką ir geriau valdytų savo laiką. Išmokę skirti konkrečius laiko tarpus įvairioms užduotims, jie nesijaus pervargę ir veiksmingiau nustatys prioritetus.

Susikaupimo sunkumų turinčio vaiko problemos sprendimas reikalauja kantrybės ir supratimo. Naudodami minėtus patarimus, galime padėti vaikams atskleisti visą savo potencialą ir pagerinti dėmesio sutelkimą bei susikaupimą. Puoselėdami jų pažintinius gebėjimus ir ugdydami svarbiausius laiko valdymo įgūdžius, sudarome sąlygas jų akademinei sėkmei bei bendrai gerovei. Atminkite, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, o su tinkama parama visi gali įveikti kliūtis ir sėkmingai mokytis!

KMI skaičiuotuvas