sveika.lt
Maistas

Yerba mate arbata: nauda sveikatai, vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Yerba mate arbata nauda sveikatai, vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Daugelis žmonių rytą pradeda kavos puodeliu. Tačiau kai kuriose pasaulio šalyse žmonės budinasi gerdami kitą gėrimą, apie kurį greičiausiai žinote nelabai daug, tai yerba mate arbata, arba tiesiog matė.

Yerba mate arbata yra tradicinis Pietų Amerikos gėrimas, kurį gyventojai apibūdina kaip gėrimą pasižymintį kavos jėga, arbatos nauda ir šokolado suteikiama euforija. Be to, vietiniai yerba mate dar vadina „dievų gėrimu“ ir „žaliuoju indėnų auksu“.

Kas yra yerba mate?

Yerba mate yra tradicinis gėrimas kilęs iš Pietų Amerikos, gaminamas iš džiovintų paragvajinio bugienio lapų. Šis augalas yra laukinis, tačiau dabar jau auginamas ir plantacijose. Šios arbatos skonis primena žaliąją arbatą, tik yra kur kas sodresnis, dėl to daliai žmonių nėra priimtinas. Bet nepaisant to, yerba mate vistiek sparčiai populiarėja, o pagrindinė to priežastis – tai jos nauda sveikatai ir poveikis savijautai.

Tose šalyse, kur yerba mate plačiai naudojama, ši arbata turi kultūrinę svarbą, senas jos gėrimo tradicijas, kurios dažnai priskiriamos socialiniam įvykiui. Pasidalinimas šia arbata su kitu yra laikoma draugystės ženklu. Popiežius Pranciškus, pirmasis popiežius kilęs iš Argentinos, buvo nufotografuotas besidalinant yerba mate arbata su savo pasekėjais.

Popiežius Pranciškus - Yerba mate

Yerba mate arbatos nauda sveikatai

Labiausiai pastebimas ir staigiausias yerba mate arbatos poveikis yra padidėjęs energijos lygis, budrumas, proto aštrumas ir susitelkimas. Kitos naudos sveikatai pastebimos pavartojus šią arbatą ilgesnį laiką.

 1. Yerba mate arbata palengva suteikia energijos antplūdį.

Ši arbata, priešingai nei kava, energijos suteikia švelniai ir palengva, todėl nejaučiamas neigiamas poveikis ir staigūs energijos lygio svyravimai. Žmonės, vartojantys šią arbatą, poveikį apibūdina, kaip kavos, tik be kavos šalutinių efektų, kadangi yerba mate nesutrikdo miego ir nepadidina nervingumo taip, kaip kofeinas. Visgi šioje arbatoje yra kofeino, maždaug 85 mg viename puodelyje (230 ml) – tai yra daugiau kofeino nei įprastose arbatos rūšyse, tačiau mažiau nei kavoje.

Kofeinas šioje arbatoje kai kuriose pasaulio dalyse vadinamas mateinu ir laikomas unikalia medžiaga, randama tik šioje arbatoje. Visgi mateinas yra ta pati medžiaga kaip ir kofeinas.

Dėl šių savybių kai kurie sportininkai vartoja yerba mate arbatą siekdami pagerinti savo kūno efektyvumą. Be to ši arbata naudinga žmonėms, kenčiantiems nuo fizinio ir psichinio nuovargio ar chroniško nuovargio sindromo.

 1. Yerba mate gerina visas protines funkcijas

Daugelis nori būti protingi, produktyvūs, gebėti gerai susitelkti ir būti kūrybingi ir yerba mate arbata gali čia labai pasitarnauti. Pirmiausia dėl to, kad yerba mate arbatoje yra kofeino, tai yra labiausiai pasaulyje paplitusio psichiką veikiančio narkotiko, kuris veikia smegenis gerindamas atmintį, nuotaiką ir budrumą. Be to kofeinas padeda jaustis labiau motyvuotiems ir produktyviems, kadangi jis skatina neuromediatoriaus dopamino išsiskyrimą.

Be kofeino yerba mate arbatoje randami ir kiti į jį panašūs komponentai – teobrominas ir teofilinas. Šie trys alkaloidai, papildydami vienas kitą, veikia švelniu stimuliuojančiu poveikiu, tokiu pat, kaip žaliojoje arbatoje.

 1. Yerba mate arbata maistinių medžiagų šaltinis, gausus vitaminų, mineralų ir antioksidantų.

Yerba mate arbata turi turbūt visas mikro maistines medžiagas būtinas palaikyti gyvybei. Tai yra vitaminas A, vitaminas C, Vitaminai B1, B2, B3 ir B5, vitaminas E, kalcis, geležis, magnis, manganas, fosforas, kalis, selenas, natris, siera ir cinkas. Be to joje yra ir kitų augalinių maistinių medžiagų, tokių kaip taninai, mikroelementai, cholorofilas, flavonoidai ir 15 amino rūgščių. Be to yerba mate arbatoje yra net 11 polifenolių ir tai ją padaro daugiausia antioksidantų turinčiu arbatos gėrimu. 

 1. Yerba mate arbata gali sustiprinti imuninę sistemą

Šioje arbatoje yra daug komponentų vadinamų saponinais. Saponinai yra natūralūs emulsikliai, kurie stiprina imuninę sistemą, pasižymi antioksidacinių ir priešuždegiminiu poveikiu. Buvo pastebėta, kad yerba mate arbata gali padėti išgydyti šlapimo pūslės infekcijas ir palengvinti sezoninių alergijų simptomus.

 1. Yerba mate arbata gali padėti numesti svorio

Ši arbata gali padėti numesti svorio, kadangi ji mažina apetitą, padidina energijos sąnaudas, pagerina jautrumą insulinui ir skatina jau sukauptų riebalų deginimą. 

 1. Yerba mate padeda virškinimo sistemai

Vienas labiausiai paplitusių yerba mate arbatos panaudojimo būdų tradicinėje medicinoje yra vidurių užkietėjimo, viduriavimo ir kitų virškinimo sutrikimų gydymas. Jos antibakterinis poveikis gali padėti įveikti E. coli bakteriją, vieną iš labiausiai paplitusių priežasčių, dėl ko yra apsinuodijama maistu. Be to yerba mate arbatoje yra saponinų, kurie padeda naikinti žarnyno parazitus. Negana to, yerba mate gali padėti apsisaugoti ir išgydyti šlapimo pūslės ir inkstų akmenis.

 1. Yerba mate arbata gali padėti sustiprinti kaulus

Geriant yerba mate arbatą, galima padidinti kaulų tankį, net ir nesimankštinant. Tai buvo pakankamai stebinantis atradimas dėl to, kad kofeinas yra siejamas su kauluose esančių mineralų netekimu, o mankštinimasis yra laikomas ypatingai svarbiu faktoriumi, siekiant sustiprinti kaulus.

Grupė po menopauzinio amžiaus moterų, kurioms gresia osteoporozė, reguliariai gėrė yerba mate arbatą ir turėjo maždaug 10% didesnį kaulų tankį, palyginus su moterimis, kurios šios arbatos negėrė. Nė viena iš tiriamųjų grupių nesportavo.

 1. Yerba mate arbata padeda palaikyti sveiką širdį.

Yerba mate arbata gali padėti gydyti su širdimi susijusius sveikatos sutrikimus, tokius kaip širdies nepakankamumas, nereguliarus širdies ritmas ir žemas kraujo spaudimas. Tai yra todėl, kad ši arbata pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, kurios saugo širdies ir kraujagyslių sistemą. Be to, teobrominas esantis šioje arbatoje atpalaiduoja kraujagysles ir gerina kraujotaką.

 1. Yerba mate arbatos ekstraktas padeda kovoti su vėžiu

Šis faktas apie yerba mate arbatą turbūt yra labiausiai kontraversiškas. Šioje arbatoje yra keletas medžiagų, kurios padeda kovoti su vėžiu – tai yra saponinai, ursolo rūgštis, rutinas, taninas, chlorogeno rūgštis ir chlorofilas. Kai mėgintuvėlyje, kuriame buvo įdėtos storosios žarnos vėžio ląstelės buvo pridėta yerba mate arbatos ekstrakto, vėžinės ląstelės pačios susinaikino.

Tačiau yra nuomonių, kad yerba mate arbata gali paskatinti tam tikras vėžio rūšis, pavyzdžiui stemplės, plaučių, burnos, ryklės ir gerklų. Tačiau yra įrodymų, kad visa tai yra dėl to, kad tradiciškai arbata geriama labai karšta. Jau žinoma, kad dažnas karštų gėrimų vartojimas gali paskatinti šias vėžio rūšis. Taip pat yra kita teorija, pagal kurią vietovėse, kur tradiciškai vartojama yerba mate arbata žmonės dažnai vartoja tabaką ir alkoholį, o tai gali reikšmingai prisidėti prie vėžio rizikos faktorių.

Kaip paruošti yerba mate arbatą?

Yra ne vienas būdas, kaip paruošti ir gerti šią arbatą. Pats paprasčiausias ir turbūt geriausiai mums žinomas yra arbatos paruošimas, naudojant paprastus arbatos maišelius, žinoma, jeigu įsigijote arbatą ne maišeliuose, jūs galite užpilti karštu vandeniu palaidus yerba mate arbatos lapelius ar panaudoti arbatžolių sietelį.

Tačiau, jeigu norite mėgautis šia arbata labiau tradiciškai, galite ruošti šią arbatą tam pritaikytame moliūgėlyje, vadinamu kalabasa ir gerti su sidabriniu šiaudeliu, dar vadinamu bombila.

 1. Pripildykite kalabasą maždaug ⅔ yerba mate arbatžolėmis
 2. Uždenkite ranka kalabasą  ir gerai supurtykite
 3. Paverskite kalabasą šiek tiek ant šono ir ant arbatžolių įdėkite bombilą
 4. Įpilkite šiek tiek šalto vandens
 5. Pastatykite kalabasą  ant kieto paviršiaus ir pripildykite karštu, maždaug 70 laipsnių vandeniu. Kai išgersite, kalabasa, naudojant tas pačias arbatžoles, gali būti papildyta vandeniu iki 20 kartų.

Kad būtų aiškiau pateikiame ir trumpą vaizdo įrašą:

Galimi šalutiniai poveikiai

Jeigu vartosite šią arbatą pernelyg dažnai, dėl kofeino pertekliaus gali pasireikšti nerimas, nervingumas ir nemiga. Dėl to paties kofeino, ši arbata nerekomenduojama nerimo sutrikimų turintiems žmonėms ir besilaukiančioms moterims. Jeigu turite širdies sutrikimų ar geriate vaistus, veikiančius širdį ar kraujotaką, prieš geriant yerba mate arbatą būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju.

1 komentaras

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas