sveika.lt
Maistas

Bazilikas, jo nauda sveikatai ir populiarūs panaudojimo būdai

Prieskonis bazilikas

Bazilikas – išskirtinio kvapo augalas, užsitarnavęs karališką vardą dėl skoninių ir gydomųjų savybių (iš graikų k. „basileus“ – karališkas). Gardus baziliko aromatas yra neatskiriamas nuo Viduržemio jūros regiono virtuvės, bet šį regioną augalas pasiekė iš tropinio klimato Azijos ir Afrikos kraštų. Lietuvoje geriausiai pažįstame kvapųjį baziliką žaliais arba raudonais lapeliais. Bazilike ypač gausu vitamino K, taip pat vitamino A, mangano, magnio. Norėdami praturtinti mitybą, valgykite kuo daugiau šviežio baziliko, o patiekalus skaninkite šiuo prieskoniu prieš pat gaminimo pabaigą – taip skonis bus ryškiausias.

Baziliko nauda

Tegiamas baziliko poveikis sveikatai dažnai minimas moksliniuose tyrimuose, nagrinėjančiuose baziliko sudedamąsias medžiagas. Dėl savo sudėtinių savybių bazilikas turi priešuždegiminį, antibakterinį, raminantį poveikį. Šis augalas visapusiškai naudingas žmogaus organizmui.

Antibakterinės baziliko savybės

Bazilikas veikia bakteriostatiškai, t.y., stabdo bakterijų ir mikrobų dauginimąsi. Tokios savybės priskiriamos bazilike esantiems eteriniams aliejams ir lakiesiems junginiams estragoliui, linaloliui, cineoliui, eugenoliui, limonenui. Įdomiausia tai, kad kartais bazilikas įveikia ir tokius ligų sukėlėjus, kurie tampa atsparūs antibiotikų poveikiui – tai pastebėjo Lodzės medicinos universito mokslininkai, tirdami E. coli bakteriją.

2004-taisiais paskelbtame tyrime teigiama, jog vanduo su vos 1 % baziliko eterinio aliejaus efektyviai sumažino viduriavimą sukeliančios bakterijos šigelės kiekį iki žmogui nepavojingo lygio. Dėl tokio poveikio bazilikas ypač domina mokslininkus, kuriančius natūralius maisto konservantus, taigi tai dar viena priežastis, kodėl baziliku naudinga gardinti termiškai neapdorotus produktus.

Bazilikas – antioksidantas

Bazilike esantys flavonoidai – aktyvūs organiniai junginiai, užtikrinantys apsaugą ląstelių lygmenyje. Ypač svarbūs baziliko komponentai yra vandenyje tirpūs flavonoidai orientinas ir viceninas. Jie dažnai siejami su baltųjų kraujo kūnelių darbu ir apsaugantys chromosomas nuo radiacijos bei oksidacinio streso.

Priešuždegiminis efektas

Jau minėtas baziliko komponentas eugenolis veikia tokiu pat mechanizmu kaip ir populiarūs priešuždegiminiai vaistai ibuprofenas ar aspirinas. Bazilikas ne tik slopina uždegimą, bet ir palengvina jo simptomus. Dažniausiai ši savybė naudojama gydant žarnyno ar sąnarių uždegimus. Tiriant artritu sergančius ligonius, įrodyta, kad bazilikas vos per parą ženkliai sumažina sąnarių patinimus.

Bazilikas naudingas širdies darbui

Bazilikas saugo širdį bei kraujagysles, padeda reguliuoti kraujotakos sistemos veiklą ir mažina kraujo spaudimą. Šioje žolelėje yra beta karoteno, kurį organizmas paverčia vitaminu A. Vitaminas A yra stiprus antioksidantas, kuris kovoja su laisvaisiais radikalais ir padeda stiprinti vidines kraujagyslių sieneles. Kraujagysles atpalaiduoja ir kraujotaką gerina magnis, kurio didelė koncentracija taip pat randama bazilike.

Stiprina kaulus

Bazilikas yra vienas gausiausių vitamino K šaltinių. Šis vitaminas padeda palaikyti kaulų tankumą, nes be jo nevyksta kalcio įsisavinimas. Tyrimai įrodė, kad su maistu gaunant daug vitamino K, tikimybė patirti kaulo lūžį sumažėja net  65 %. Be to, nustatyta, kad su maistu gaunamos šio vitamino dozės yra visiškai saugios, jo neįmanoma perdozuoti valgant baziliką ar kitus vitamino K turinčius maisto produktus.

Teigiamai veikia nervų sistemą

Vitaminas K dalyvauja saugant nervines ląsteles nuo oksidacinio streso, o mikroelementas manganas didina nervinių impulsų greitį ir stiprumą, todėl valgant baziliką galima tikėtis, kad refleksai ilgiau išliks greiti, o kognityvinės funkcijos – nesutrikusios.

Baziliko naudojimas

Geriausia naudoti šviežią, ką tik nuskintą baziliką, bet jeigu neauginate šio prieskonio ant savo palangės, parduotuvėje ieškokite baziliko, kurio stiebai standūs, nėra juodų taškelių ant lapų ar pelėsio. Baziliką laikykite kambario temperatūroje ir sunaudokite per 4 dienas nuo pirkimo.

Auginant baziliką reikia pasirūpinti, kad augalas gautų pakankamai šviesos, tačiau vertėtų vengti stiprių tiesioginių saulės spindulių. Skinti lapelius, paliekant stiebą, galima bet kada, – taip paskatinsite augalą dar labiau suvešėti. Vis tik rekomenduojama reguliariai skinti nedidelį kiekį lapelių, ne daugiau nei trečdalį augalo per kartą.

Dėl didelio vandens kiekio, šį augalą sudžiovinsite tik orkaitėje – paliktas džiūti paprastai, jis pajuoduos. Geriausia nepanaudotą baziliką užšaldyti lapeliais ar sutrintą su alyvuogių aliejumi ir išpilstytą į ledukų formeles.

Baziliką pažįstame kaip puikų pagalbininką virtuvėje, suteikiant patiekalams naujų skonių. Tačiau ar žinojote, kad baziliko naudą sveikatai galima patirti ne tik jį valgant? Pateikiame keletą būdų, kaip dar naudoti šią žolelę:

  1. Maisto gaminimas. Be abejonės verta išbandyti baziliko ir pomidorų derinį padažuose ir sriubose bei klasika tapusį pesto padažą su parmezano sūriu, pinijų riešutais, česnaku ir alyvuogių aliejumi. Baziliku galima prisotinti naudojamą sviestą, alyvuogių aliejų ar druską. Įdomesni deriniai išgaunami baziliką maišant į kepinių tešlą ar net į gėrimus ir desertus. Tai – labai universalus prieskonis, todėl galimybės neribotos!
  2. Skrandžiui nuraminti. Bazilikų arbata geriama jaučiant sunkumą skrandyje ar sustojus virškinimui. Kelis šviežius lapelius arba pusę šaukštelio džiovinto baziliko užpilkite karštu vandeniu, gerkita arbatą 3-4 kartus per dieną tarp valgių.
  3. Galvos skausmą malšinanti garų vonelė. Dėl skausmą malšinančio ir raumenis atpalaiduojančio poveikio, baziliko garų vonia gali tapti išsigelbėjimu nuo galvos skausmų. Užvirkite vandenį su šaukštu džiovinto baziliko ar keliomis saujomis šviežių lapelių, nukelkite puodą nuo ugnies ir, uždengę galvą rankšluoščiu, kvėpuokite baziliko garais iki 10 minučių. Procedūrai taip pat tinka ir eterinis bazilikų aliejus.
  4. Greitoji pagalba nuo vabzdžių įkandimų. Norint sumažinti skausmą ar niežulį, įkąstą vietą patrinkite pakramtytu baziliku.
  5. Atpalaiduojanti ir gražinanti baziliko vonia. Kartu su jūros druska į vonią įpilkite pusę litro šviežių ar džiovintų baziliko nuoviro arba kelis lašus bazilikų eterinio aliejaus. Antiseptinis baziliko poveikis stabdo aknės bakterijų dauginimąsi, oda tampa švelni ir skaisti. Procedūra visapusiška, nes atpalaiduojantys baziliko garai nuramins, sumažins įtampą ir vėl sugrąžins šypseną Jūsų veidui.

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas