sveika.lt
Maistas

Čiobrelis: nauda sveikatai, grožiui ir jo naudojimas

Čiobrelis: nauda sveikatai, grožiui ir jo naudojimas

Čiobrelis – maistinis augalas pasižymintis kulinarinėmis ir medicininėmis savybėmis. Jis yra kilęs iš Pietų Europos ir Viduržemio jūros regionų. Labiausiai paplitusi čiobrelių veislė vadinama Thymus vulgaris arba prancūzišku čiobreliu. Čiobrelio augalas yra daugiametis krūmas, kuris užauga nuo 15 cm iki 30 cm aukščio. Manoma, kad čiobrelis paplito po visą Europą, nes romėnai naudojo jį kambarių apvalymui ir siekiant suteikti papildomo aromato sūriams ir likeriams. Viduramžiais Europoje čiobrelio žolė buvo dedama po pagalve, kad pagerintų miegą ir apsaugotų nuo košmarų. Senovės egiptiečiai naudojo čiobrelį kūnų balzamavimui, o Graikai naudojo vonioms ir smilkalams, nes tikėjo, kad čiobrelis suteikia drąsos.

Čiobrelis pasižymi daug sveikatą gerinančių savybių ir turi daug augalinės kilmės maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, kurie yra būtini gerai savijautai. Čiobrelio žiedai, lapai ir eterinis aliejus paprastai naudojamas spręsti šlapinimosi į lovą problemoms, gydant viduriavimą, pilvo skausmus, artritą, gerklės skausmus, dieglius, kosulį, bronchitą, pilvo pūtimą ir kaip diuretikas (skatinti šlapinimuisi).

Čiobrelio nauda sveikatai

Nuotaikos gerinimas

Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė, kad vartojant čiobrelį kasdien, pastebėta nuotaiką gerinančių neuromediatorių – dopamino ir serotonino kiekio padidėjimas smegenyse. Tai yra patys svarbiausi elementai siekiant geros nuotaikos palaikymui.

Antioksidantų galia

Čiobrelis pasižymi stipriomis antioksidantinėmis savybėmis. Jame daug fenolio antioksidantų, tokių kaip zeaksantinas, liuteinas, apigeninas, naringeninas, luteolinas ir tymoninas. Šviežias čiobrelis pasižymi vienomis iš stipriausių antioksidantinių savybių.

Gerklės ir kvėpavimo takų problemų gydymas

Čiobrelis yra vienas stipriausių natūralių antimikrobinių augalų, dėl to tai yra efektyvi priemonė siekiant įveikti gerklės skausmus, įskaitant faringitą. Be to, čiobrelių eterinis aliejus laikomas viena geriausių priemonių siekiant gerklės skausmų palengvinimui.

Neseniai atliktas tyrimas, kuriame buvo tiriamas čiobrelio poveikis prieš 120 bakterijų rūšių, susijusių su burnos, gerklės ir kvėpavimo takų infekcijomis. Tyrimas atskleidė, kad čiobrelio eterinis aliejus efektyviai kovoja su visomis šiomis bakterijomis, įskaitant bakterijas kurios yra atsparios antibiotikams.

Aukštas kraujo spaudimas ir cholesterolis

Serbijoje atlikti tyrimai su laboratorinėmis žiurkėmis, parodė, kad ekstraktas, išgautas iš laukinio čiobrelio, gali padėti sumažinti aukštą kraujo spaudimą. Be to nustatyta, kad čiobrelio ekstraktas gali sumažinti bendrą cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje, tuo pat metu mažinant mažo tankio lipoproteinų (blogojo cholesterolio) ir didinat didelio tankio lipoproteinų (gerojo cholesterolio) kiekį kraujyje.

Bakterinės infekcijos

Portugalijoje atlikti tyrimai siekiant nustatyti antimikrobinį eterinių aliejų poveikį, išgautų aromatinių augalų poveikį, įskaitant ir čiobrelį. Atlikus tyrimą paskelbti rezultatai, kad čiobrelio eterinis aliejus, net ir esant jo mažam kiekiui gali būti puikus natūralus konservantas maisto produktams ir veikia prieš keletą maistu plintančių bakterijų, kurios gali pakenkti žmogaus sveikatai. Lenkijoje atlikti tyrimai parodė, kad čiobrelio eterinis aliejus buvo veiksmingas prieš stafilokoko, enterekoko, ešerichijos ir pseudomonos genties bakterijas

Apsauga nuo apsinuodijimo maistu

Čiobrelis pasižymi savybe saugančia nuo apsinuodijimo maistu, be to jis nukenksmina ir prieš tai užterštą maistą. Atlikti tyrimai parodė, kad čiobrelio eterinis aliejus sėkmingai nukenksmina bakteriją „shigella“, kuri gali sukelti viduriavimą ir padaryti didelės žalos žarnynui. Todėl naudodami šviežią čiobrelį kaip prieskonį ir dėdami jį į maistą, galite apsisaugoti nuo per maistą plintančių ligų.

Apsauga nuo bronchito

Čiobrelis jau šimtmečius  naudojamas kosulio ir bronchito simptomų palengvinimui. Šiais laikais atlikti tyrimai tik patvirtina šią čiobrelio savybę.

Gaubtinės žarnos vėžys

Atlikti tyrimai parodė, kad čiobrelio ekstraktas gali apsaugoti nuo gaubtinės žarnos vėžio.

Krūties vėžys

Turkijos onkologijos mokslininkai atliko tyrimą, skirtą nustatyti kokį poveikį čiobrelis gali turėti krūties vėžį sukeliančioms ląstelėms. Tyrimas parodė, kad čiobrelis sukelia vėžinės ląstelės mirtį ir čiobrelis gali būti nauja perspektyvi priemonė gydant krūties vėžį,

Mielių infekcija

Grybelis candida yra dažnai pasitaikanti burnos ir makšties mielinė infekcijos. Dar vadinama pienlige, makšties mielinė infekcija dažnai kartojasi. Turino universiteto mokslininkai, Italijoje nustatė, kad čiobrelių eterinis aliejus gerokai paspartina candida albicans ląstelės žuvimą.

Kepimo aliejaus stabilizavimas

Perdirbant ir laikant maistą, lipidų oksidacija yra rimta problema, dėl kurios prarandama kokybė, stabilumas, saugumas naudoti produktą ir maistinė vertė. Mokslininkai Lenkijoje atliko tyrimą, siekdami išsiaiškinti ar čiobrelių ekstraktas gali pratęsti saulėgrąžų aliejaus stabilumą. Rezultatai parodė, kad čiobrelių ekstraktas prailgino saulėgrąžų aliejaus stabilumą ir jis gali būti potencialus antioksidantas šio aliejaus stabilizavimui.

Čiobrelio nauda grožiui

Aknės gydymas

Atlikus bandymus Anglijoje su čiobrelių antpilu ir spuogus sukeliančia bakterija, nustatyta, kad čiobrelio preparatai gydant spuogus gali būti veiksmingesni, nei receptiniai vaistai. Mokslininkai išsiaiškino, kad čiobrelio tinktūros turėjo žymiai didesnį antibakterinį poveikį, nei standartinės koncentracijos benzoilo peroksidas, pagrindinės daugelio kremų ir ploviklių sudedamosios dalies, skirtų žmonėms kenčiantiems dėl aknės.

Odos sveikatos palaikymas

Čiobreliai pasižymi antibakterinėmis savybėmis, o tai padeda apsaugoti odą nuo bakterijų sukeliamų odos problemų. Čiobrelio eterinis aliejus gali būti praskiedžaiamas vandeniu ir naudojamas tiesiai ant odos. Toks mišinys paprastai tinka visų tipų odoms.

Skatina plaukų augimą

Čiobreliai gali pagerinti kraujotaką galvos odoje. Tam galite panaudoti bazinio aliejaus ir čiobrelių eterinio aliejau mišinį, tiesiog įtrinant juo galvos odą.  Geresnė galvos odos kraujotaka, palengvina maistinių medžiagų patekimą į plaukų folikulus , o tai paskatina plaukų augimą, plaukai tampa sveikesni ir gražesni.

Pleiskanų gydymas

Čiobrelių eterinis aliejus dėl savo antibakterinių savybių, gali būti efektyviai naudojamas galvos odos valymui ir nešvarumų pašalinimui, įskaitant ir pleiskanas. Dėl šių savybių, čiobrelis dažnai naudojamas galvos odos priežiūros priemonėse.

Čiobrelio naudojimas

Čiobrelis gali būti naudojamas šviežias ir džiovintas, bei eterinio aliejaus forma. Švieži čiobreliai yra ypatingai kvapnūs, tačiau jų naudojimas nėra toks patogus, kaip džiovintų. Švieži čiobreliai turėtų būti laiko šaldytuve ir sunaudojami per 2 savaites. Tuo tarpu džiovinti čiobreliai gali būti naudojami net 6 mėnesius.

Tiek džiovinti, tiek švieži čiobreliai gali būti naudojami kaip prieskonis daugeliui patiekalų, įskaitant vištienos, žuvies, jautienos, daržovių patiekalus, taip pat tinka makaronų patiekalams, sriuboms, padažams ir marinatams.

Čiobrelis taip pat gali būti naudojamas kaip arbata. Parduotuvėje galima įsigyti jau pritaikyto vartojimui čiobrelio ar tai būtų arbata, prieskonis, eterinis aliejus ar maisto papildas.

Rekomenduojame natūralų maisto papildą su česnako ir čiobrelių ekstraktu: Česnakų ir čiobrelių kapsulės

Maistinės čiobrelio savybės

Maistinė medžiaga, 100 gramų produkto Kiekis % dienos normos
Kalorijos 101 Kcal 5%
Angliavandeniai 24.45 g 18%
Baltymai 5.56 g 10%
Riebalai 1.68 g 8.4%
Cholesterolis 0 mg 0%
Maistinės skaidulos 14.0 g 37%
Vitaminai
Folio rūgštis 45 µg 11%
Niacinas 1.824 mg 11%
Pantoteno rūgštis 0.409 mg 8%
Vitaminas B6 0.348 mg 27%
Riboflavinas 0.471 mg 36%
Tiaminas 0.48 mg 4%
Vitaminas A 4751 IU 158%
Vitaminas C 160.1 mg 266%
Elektrolitai
Natris 9 mg 0.5%
Kalis 609 mg 13%
Mineralai
Kalcis 405 mg 40.5%
Geležis 17.45 mg 218%
Magnis 160 mg 40%
Manganas 1.719 mg 75%
Fosforas 106 mg 15%
Cinkas 1.81 mg 16.5%
Augalinės kilmės maistinės medžiagos
Beta karotinas 2851 µg

KMI skaičiuotuvas