sveika.lt
Maistas

Medus

Medus
Medus

Medus yra natūralus bičių surenkamas produktas, tai tąsus ir saldus skystis. Bitės surenka nektarą iš žiedų, sumaišo su savo seilėse esančiais fermentais ir suneša į avilį. Tai yra saldiklis, kurio pagrindinės sudedamosios dalys yra gliukozė ir fruktozė. Jis buvo pirmasis saldiklis, naudojamas kepiniams ir dedamas į gėrimus. Medus pasižymi ne tik savo nepaprastu skoniu, bet ir savo nauda žmogaus organizmui. Šiuo metu daroma vis daugiau mokslinių tyrimų, kurie patvirtina medaus tyrimą žmogaus organizmui.

Viename šaukšte medaus yra 64 kalorijos. Jį sudaro 80 procentų angliavandenių, 18 procentų vandens ir 2 procentai vitaminų ir mineralų. Meduje visiškai nėra riebalų, cholesterolio, amino rūgščių ir natrio.

Kokį medų pasirinkti

Medus būna įvairių formų: skystas, pusiau kietas, įvairių spalvų, skonio ir kvapo. Jo skonio, spalvos ir kvapo savybes lemia tai, iš kokių augalų ir kokios vietovėse buvo surinktas nektaras, tai daro įtaką ir naudingų medžiagų kiekiui meduje. Geriau pasirinkti kuo kietesnį medų, kadangi toks produktas turės daugiausiai naudingų medžiagų. Kitas dalykas, į kurį reiktų atkreipti dėmesį yra tai, kad medus nebūtų apdorotas ir pasterizuotas. Kadangi pasterizuojant ir kaitinant medų, jis netenka daug naudingų medžiagų, bet po tokio apdirbimo, medus atrodo švaresnis. Taip pat medus gali būti šviesus ir tamsus, tamsus medus turi kelis kartus daugiau naudingų medžiagų, bet šviesus yra malonesnio skonio.

Medaus nauda sveikatai

Meduje yra daug svarbių vitaminų ir mineralų

Medaus sudėtyje yra kalio, magnio, kalcio, natrio, chlorido, sieros, geležies, vario, jodo ir cinko, kurio nors ir nedaug, bet tai gali prisidėti prie sveikatos stiprinimo. Jame yra cholino, vitamino B, kuris svarbus smegenų, širdies ir kraujagyslių funkcijoms, ląstelių membranai ir jos remontui.

Medus turi antivirusinių, antimikrobinių, antiparazitinių ir priešgrybelinių savybių

Medus geba slopinti mikroorganizmų ir grybelių augimą, todėl yra dažnai naudojamas tradicinėje medicinoje.

Meduje yra antioksidantų

Meduje esantys flavonoidai ir polifenoliai apsaugo nuo oksidacijos, atsakingos už lėtinių ligų vystymąsi. Antioksidantai padeda sustiprinti organizmą ir taip apsisaugoti nuo daugelio susirgimų, tarp kurių ir galimai mirtinų, kaip vėžys ar širdies ligų. Šias ligas sukelia laisvieji radikalai pažeidžia sveikas ląsteles, o antioksidantai stabdo šį žalingą laisvųjų radikalų poveikį.

Medus yra veiksminga priemonė gydant nudegimus

Vienų tyrimų metu buvo nustatyta, kad medus yra veiksmingesnis nei antibakteriniai tepalai, naudojami ligoninėse išvalyti nudegimų žaizdas, siekiant išvengti infekcijos.

Medus gali padėti nuo kosulio

Tai ypač aktualu mažiems vaikams, kai naudoti vaistus nerekomenduojama dėl šalutinio poveikio tikimybės.

Svorio reguliavimas su medumi

Atlikti tyrimai atskleidė, kad pakeitus cukrų medumi, galima sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje, paskatinti apetitą slopinančių hormonų išsiskyrimą, ir išvengti papildomų kilogramų prieaugio. Be to pastebėta, kad vartojant medų galima sumažinti trigliceridų kiekį kraujyje.

Nors medus turi daugiau kalorijų nei cukrus, tačiau sumaišytas kartu su šiltu vandeniu gali padėti lengviau suvirškinti riebalus. Taip pat medus geriamas kartu su citrinos sultimis ar cinamonu gali padėti natūraliu būdu sumažinti kūno svorį.

Geresni rezultatai sportuojant

Neseniai atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad medus gali padėti sportininkams pasiekti geresnių rezultatų. Medus padeda išlaikyti cukraus kiekį kraujyje ir palaikyti tinkamą insulino kiekį, taip pat greičiau atsistatyti glikogeno atsargoms po treniruočių. Taip pat tai puikus trumpalaikis energijos šaltinis, kadangi meduje esantys angliavandeniai greitai patenka į kraujotaką ir pakelia energijos lygį. Jei sportuojate ryte ir nevalgote prieš treniruotę, suvalgykite šaukštą medaus ant tuščio skrandžio, tai ne tik suteiks energijos, bet ir padės išsiskirti IGF-1 hormonui, kuris skatina raumenų augimą.

Medus gerina odos būklę

Medus naudojamas kartu su pienu gali pagerinti odos būklę. Šie du ingredientai naudojami kartu suteikia odai žvilgesio, sklandžią išvaizdą, pagerina bendrą odos grožį, sulėtina odos senėjimo procesus ir apsaugo nuo aknės. Tai populiari grožio procedūra, kuri taikoma daugelyje pasaulio šalių. Sumaišykite 2 šaukštus šilto pieno su 1 šaukštu medaus ir sudrėkinkite mišiniu veidą. Palikite susigerti 5 minutes, o po to nusiprauskite su šiltu vandeniu.

Žaizdų gydymas medumi

Pasak atliktų tyrimų, medus yra efektyvi priemonė galinti padėti išgydyti žaizdas. Jis padeda pasišalinti negyviems audiniams, pagreitina žaizdų gijimą stimuliuodamas audinius, užkerta kelią mikrobų veisimuisi žaizdoje ir pašalina blogą žaizdos kvapą.

Medus ir miegas

Medus gali pagerinti miegą. Medus padidina insulino kiekį kraujyje, o tai paskatina išsiskirti serotininą – neuromediatorių, kuris pagerina nuotaiką. Serotoninas organizme virsta į melatoniną, cheminį junginį, kuris organizme reguliuoja miego kokybę. Taip pat meduje yra keletas amino rūgščių, iš kurių vieną triptofanas. Triptofanas patenka į smegenis, ten yra konvertuojamas į serotoniną, o po to į jau minėtą melatoniną.

Medus gerina atmintį

2011 metais atlikti tyrimai parodė, kad medus gali pagerinti trumpalaikę atmintį. Jame esantys antioksidantai padeda apsaugoti smegenų ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos. Taip pat medus padeda organizmui pasisavinti kalcį, o tai taip pat padeda pagerinti smegenų būklę, kadangi smegenys naudoja kalcį cheminiuose procesuose priimant sprendimus ir apdorojant mintis.

Medus palengvina alergijas

Medus pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, mažina kosulį ir manoma, kad jis gali palengvinti sezoninių alergijų simptomus. Meduje yra nedidelis kiekis žiedadulkių, toks kiekis patekęs į organizmą paskatina imuninę sistemą išskirti antikūnus žiedadulkėms. Dėl to organizmas apsipranta su nedideliu kiekiu žiedadulkių ir patekus į organizmą naujoms, reaguoja į jas švelniau. Be to, žiedadulkės gali padėti apsisaugoti nuo infekcijų.

Žmonės, kurie nori palengvinti sezonines alergijas suvartoja po šaukštą šviežio medaus kiekvieną dieną.

Pagalba sergant diabetu

Medus gali ne tik padėti išvengti susirgimo diabetu, bet ir palengvinti jo simptomus, jau sergant.

Siekiant šio poveikio išbandykite pavartoti mažo glikemijos indekso mišinį, tai yra medų kartu su cinamonu. Tai gali būti veiksminga natūrali priemonė siekiant palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje. Tai patvirtino Dubajuje atliktas tyrimas.

Pagalba kenčiant nuo kosulio

Atlikti tyrimai parodė, kad šviežias medus gali taip pat veiksmingai nuslopinti kosulį, kaip ir vaistai nuo kosulio. Tiesiog suvalgykite 1-2 arbatinius šaukštelus  medaus prieš miegą ir kosulys turėtų palengvėti.

Kada medaus geriau nevartoti?

Apskritai medus yra pakankamai saugus naudoti tiek vaikams, tiek suaugusiems, bet jo reiktų reiktų vengti žmonėms, kenčiantiems nuo alergijos žiedadulkėms, kadangi jų gali būti medaus sudėtyje. Taip pat reiktų nepamiršti, kad medus yra saldiklis (cukrus), taigi jei turi problemų dėl cukraus kiekio kraujyje, medų vartokite atsargiai.

Apibendrinant medaus nauda žmogaus sveikatai:

  • Puikus vitaminų ir mineralų šaltinis
  • Apsaugo nuo kai kurių vėžio formų
  • Saugo virškinamąjį traktą
  • Pasižymi antibakteriniu ir antigrybeliniu poveikiu
  • Padeda pasiekti geresnių sportinių rezultatų
  • Malšina kosulį ir gerklės skausmą
  • Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje
  • Gydo žaizdas ir nudegimus
  • Veikia kaip probiotikas, medaus sudėtyje yra naudingų bakterijų, tai 6 pieno rūgšties bakterijos ir 4 bifidobakterijos
  • Drėkina ir maitina odą
  • Gerina kalcio įsisavinimą

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas