Oda yra sunkiausias (3-4kg) ir didžiausias žmogaus organas, ji reguliuoja kūno temperatūrą, saugo organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio, taip pat per odą yra pašalinami toksinai, ji susijusi su imuninės sistemos veikla ir t.t. Dėl didelio kiekio funkcijų, jai tenka didelis krūvis, todėl kartais odai prireikia mūsų pagalbos. Norint tinkamai prižiūrėti odą, būtina žinoti, koks yra jūsų odos tipas. Odos tipas yra užkoduotas jūsų DNR ir būna nulemtas jau iki jūsų gimimo, todėl pakeisti odos tipo neįmanoma, dėl to turite žinot,i kaip tinkamai prižiūrėti, o prireikus ir gydyti odą. Būtent jūs savo elgsena vėliau formuojate savo odos sveikatą ir grožį, įskaitant maistą ,kurį valgote ar priemones ,kurias naudojate išoriškai.
Oda yra skirstoma į 5 pagrindinius odos tipus:
Normali oda
Normali oda paprastai nepasižymi išskirtinumais, ji nėra nei riebi, nei sausa, dažniausiai neturi jokių odos defektų ir yra elastinga. Tokios odos savininko oda švyti ir turi vos matomas poras. Ji gražiai atrodo net ir su minimalia priežiūra.
Mišri oda
Šis odos tipas pasižymi tuo, kad skirtingose veido vietose gali pasižymėti skirtingomis saybėmis. Pavyzdžiui, gali būti daugiausiai normali ar sausa, o riebi tik tam tikruose plotuose, dažniausiai smakro, nosies ir kaktos srityse (vadinamoje T zonoje). Tokia oda gali pasižymite švytinčia spalva, bet turėti inkštirų ar išsiplėtusias poras.
Priežiūra: Sausi odos plotai, kurie dažniausiai pasitaiko ant skruostų ir aplink akis, turėtų būti drėkinami specialiais drėkinamaisiais kremais arba natūraliais augalinės kilmės aliejais. O riebios odos vietos turėtų būti dažnai ir kruoščiai valomos.
Sausa oda
Tokia oda pasižymi beveik nematomomis poromis, grubi veido oda, raudonos dėmės, yra neelastinga ir labiau matomos smulkios raukšlelės. Tokia oda veikiama išorinių džiovinimo veiksnių gali sutrūkinėti, gali tapti sudirgusi ar prasidėti uždegimas.Taip pat tokia oda gali tapti šiurkšti ir pleiskanota, ypač ant rankų, kojų ir nugaros.
Priežiūra: Turint tokią odą reiktų stengtis ją išlaikyti sudrėkintą natūraliomis priemonės, pavyzdžiui, augalinės kilmės aliejais. Šaltu oru reiktų vengti vėjo ir naudoti bevandenius kremus. Vasarą būtina naudoti apsauginius kremus nuo saulės. Tai ypatingos priežiūros reikalaujanti oda, nes ji yra linkusi į greitesnį senėjimą. Tačiau, tinkamai prižiūrint, galite išvengti daugumos problemų.
Dar keletas patarimų tokios odos savininkams: mažiau laiko praleiskite maudydamiesi vonioje ar duše ir darykite tai nedažniau kaip kartą per dieną, naudokite kuo natūralesnes prausimosi priemones, kad neišreguliuotų odos pH arba jos neišsausintų, išsimaudžius sudrėkinkite odą drėkinančiu kremu, kambaryje naudokite oro drėkintuvą ir neleiskite orui išsausėti, dėvėkite apsaugines pirštines, darant namų ruošos darbus, taip apsaugosite odą nuo chemikalų patekimo ant rankų (nepamirškite, tai yra labai jautrus organas, per kurį chemikalai gali prasiskverbti ir patekti į mūsų organizmą!).
Odos išsausėjimą gali išprovokuoti genetika, amžius ir hormoniniai pokyčiai, orų kaita: šaltis, karštis ir vėjas, ultravioletiniai spinduliai, pavyzdžiui soliariumai, patalpų šildymas, ilgas buvimas karštoje vonioje ar duše, kenksmingos medžiagos esančios muile, kosmetikoje ar prasusikliuose ir vaistai.
Riebi oda
Riebi oda yra labai problematiška, pasižymi išsiplėtusiomis poromis, yra stora ir blizgi, gali atsirasti daug inkštirų, spuogų arba odos dėmių, tokios odos riebumui daryti įtaką gali besikeičiantys sezonai ir orai. Tokios odos privalumas, kad ji nėra linkusi greitai senti ir ant jos susidaro mažiau raukšlių.
Turint į riebumą linkusią odą, ją padaryti dar riebesne ar kitaip pakenkti gali brendimas, hormonų disbalansas, stresas, didelis šilumos kiekis arba didelė oro drėgmė.
Priežiūra: riebią odą būtina gerai prižiūrėti, nenaudokite riebų odos priežiūros priemonių (tai negalioja kai kuriems augalinės kilmės aliejams, pavyzdžiui argano aliejui). Plaukite tokią odą kruopščiai ir nedažniau nei 2 kartus per dieną ir tada, kai daug prakaituojate, naudokite tik švelnius valiklius ir venkite odos šveitiklio („skrabo“). Nespaudinėkite spuogų – tai prailgina gijimo laikotarpį. Naudokite produktus, kurie neužkemša porų. Vartokite mažiau angliavandenių turinčius maisto produktus.
Jautri oda
Odos jautrumui daryti įtaką gali labai daug išorinių ir vidinių veiksnių. Todėl pirmiausia reiktų peržvelgti odos priežiūros priemones ir stengtis naudoti kuo natūralesnes priemones, kurių sudėtyje nėra tiek daug chemikalų. Naudokite odai švelnias ir raminančias priemones. Tokia oda pasižymi sausumu, dirglumu, paraudimais ir niežėjimu, bet dažniausiai būna labai sausa. Tai labai problematiška ir lengvai pažeidžiama oda, todėl norint tinkamai ją prižiūrėti, reiktų kreiptis pas specialistus ir pirmiausia nustatyti jautrumo priežastis.
Bendri patarimai visų tipų odoms
- Naudokite natūralias odos priežiūros priemones
- Su oda elkitės švelniai, stipriai netrinkite ir nešveiskite odos
- Venkite tiesioginių saulės spindulių, devėkite skrybėlę ir akinius nuo saulės
- Naudokite pakankamai skysčių
- Nerūkykite
- Odą plaukite labai kruopščiai ir niekada neikite meigoti su miakiažu
- Drėkinkite savo odą, tam geriausiai tiks natūralūs organiniai augalinės kilmės aliejai, kurie padeda palaikyti natūralią odos drėgmę, pavyzdžiui: argano aliejus, makadamijos aliejus ir simondsijų (jojoba) aliejus .
Laba diena, norėčiau usžinoti šio stripsnio autorių.