sveika.lt
Imunitetas pavasarį
Sveikata

Pavasarį nusilpęs imunitetas: kaip su tuo kovoti?

sergantis žmogusPavasaris yra vienas gražiausių metų laikų. Bunda gamta, pradeda žydėti įvairūs augalai, oras tampa vis šiltesnis, o dienos – ilgesnės. Tad natūralu, kad pereinamuoju laikotarpiu viskam besikeičiant mūsų organizmai dar tam būna nepasiruošę.

Dėl sezonų kaitos padažnėja sergančiųjų skaičius, o kai kurių ligų simptomai paūmėja, todėl labai svarbu tinkamai pasiruošti pavasariui. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl pavasarį paūmėja ligos, kokie negalavimai itin suaktyvėja ir ką galima padaryti, kad jų išvengtume.

Kodėl keičiantis metų laikams paūmėja ligos?

Mokslininkai teigia, kad dauguma suaugusiųjų peršalimo ligomis serga 2–4 kartus, o vaikai – 5–7 kartus per metus. Dažniausiai pradedama negaluoti keičiantis metų laikams, ypatingai pavasarį. O tai, pasak specialistų, galima pagrįsti.

Žiemą nusilpsta organizmas, sutrinka hormonų veikla. Dėl šviesos trūkumo ir nereguliaraus fizinio aktyvumo, sumažėja už gerą savijautą atsakingų hormonų gamyba, tačiau padaugėja miego hormonų. Dėl šios priežasties jaučiame jėgų trūkumą, nuovargį ir sumažėjusį aktyvumą.

Mieguistumą ir mažesnį gyvybingumą taip pat gali lemti mikroelementų stoka. Ne paslaptis, kad žiemą daugelio mityba tampa ne pati geriausia, maisto racionas neretai būna skurdus. Dėl šios priežasties organizmui ima trūkti geležies. Taip pat prasta mityba gali lemti vitamino B12 trūkumą.

Prasta mityba ir saulės trūkumas gali daryti įtaką imunitetui. Žiemai einant į pabaigą, daugeliui žmonių trūksta vitaminų ir mineralų. Dažniausiai pastebima vitaminų C ir D stoka. Vitaminas C svarbus organizmo imuniniams procesams, padeda apsisaugoti nuo ligų, o vitaminas D slopina uždegiminius procesus.

Keičiantis orams ir ilgėjant dienoms pasikeičia daugelio žmonių dienotvarkė. Intensyvėjant dienos ritmui prastėja miego kokybė, itin sparčiai didėja aktyvumas, krūvis. Nesilaikant tinkamo poilsio režimo, kyla iššūkis nervinei sistemai. Tai gali lemti ir prastėjantį imunitetą, polinkį greičiau susirgti ligomis.

Pavasariui būdingi negalavimai

Pavasaris žymi žiemos pabaigą. Pasiilgę saulės spindulių ir veiklos gamtoje, žmonės vis daugiau laiko praleidžia lauke. Visgi, tam tikri aplinkos veiksniai ir temperatūros svyravimai gali lemti kai kurių ligų paūmėjimą.

Alergija

Ar paskutiniu metu daug čiaudite? Gali būti, kad Jus kankina pavasarinė alergija. Sprogstant medžių ir gėlių pumpurams, augant įvairiai augmenijai žiedadulkių yra visur. Jų beveik neįmanoma išvengti. Žiedadulkės sukelia įvairias alergines reakcijas, tokias kaip čiaudulys, niežėjimas ar nosies gleivinės paraudimas, o imuninė sistema tampa labiau pažeidžiama virusams.

Rinovirusas

Tai vienas labiausiai paplitusių virusų, sukeliantis iki 40 proc. visų peršalimo ligų. Jie klesti vėsesniu oru, pavyzdžiui, pavasarį ir žiemą. Rinovirusai plinta per kvėpavimo takus, kai užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudi. Šie lašeliai patenka į kito žmogaus organizmą juos įkvepiant arba palietus virusu užkrėstą paviršių, o tada akis, nosį ar burną.

Gripas

Panašiai kaip rinovirusu, gripu susergama lašeliniu būdu. Orui sušilus, virusui tampa patogu plisti: žmonės vis daugiau kontaktuoja tarpusavyje, o temperatūros ir drėgmės svyravimai padeda greičiau plisti ligai. Taip pat daugelis žmonių jaučiasi pavargę, išsekę, todėl imuninė sistema nepajėgia greitai įveikti virusą.

Astma

Pavasarį taip pat gali paūmėti astmos simptomai. Bene labiausiai astmos priepuolį išprovokuojantys veiksniai: žiedadulkės, oro temperatūros pokyčiai, trąšos, alergijos. Pavasarinis tvarkymasis, pavyzdžiui, dulkių valymas ar buitinių chemikalų naudojimas, taip pat gali išprovokuoti priepuolį. Daugeliui žmonių, netgi sergantiems silpna astmos forma, gali prireikti naudoti inhaliatorių.

Laimo liga ir erkinis encefalitas

Erkių sukeliamos ligos yra itin pavojingos. Dažnai jomis sunkiai sergama, dauguma ligų neturi specifinių gydymo būdų. Pavasarį erkės suaktyvėja: jos ima busti iš miego, ieško maisto, o pavasarinė drėgmė tinkama erkių dauginimuisi ir plitimui. Todėl ypatingai svarbu prieš išvažiuojant į gamtą tinkamai apsirengti ir pasirūpinti priemonėmis nuo erkių.

Kas padeda išvengti pereinamojo laikotarpio ligų?

Šį pavasarį, kai vabzdžiai, peršalimo ligos ir žiedadulkės yra kone visur, svarbu ypatingai rūpintis sveikata. Pateikiame keletą patarimų, kurie gali padėti išvengti pavasariui būdingus negalavimus:

  • saugokite namus nuo mikrobų, žiedadulkių ir virusų. Dezinfekuokite dažnai naudojamus paviršius, ypatingai tuos, kuriuos dažnai liečia įvairūs žmonės;
  • venkite liesti veidą, nosį, akis ir burną. Tai vienas greičiausių būdų užsikrėsti ligomis ar pabloginti esamą būklę;
  • valgykite daug šviežių vaisių ir daržovių. Sustiprinkite imuninę sistemą vartodami vitaminais ir mineralais prisotintą maistą;
  • reguliariai sportuokite. Aktyvumas padeda stiprinti imuninę sistemą, fizinę ir psichologinę sveikatą;
  • stenkitės vengti streso. Pavasarį atsipalaiduokite, praktikuokite meditaciją, jogą ar kitas atpalaiduojančias veiklas;
  • kasdien miegokite bent 7–8 valandas. Žiemą esame pripratę ilsėtis ir miegoti daugiau, todėl staiga pakitęs režimas gali kelti stresą organizmui;
  • konsultuokitės su specialistais. Jei turite kokių nors sveikatos problemų, nenumokite ranka – kreipkitės į gydytoją, kuris padės kuo greičiau pagyti;
  • stebėkite sveikatą. Atidus stebėjimas gali padėti kuo anksčiau diagnozuoti ligas bei gerinti sveikatą. Elektroninėje parduotuvėje Farma24 rasite bene svarbiausias sveikatos stebėsenai skirtus prietaisus už konkurencingą kainą.

Taigi, pavasarį daugelis žmonių gali patirti ligų paūmėjimą susijusį su temperatūros, drėgmės svyravimais ir alergijų sezonu. Kad išvengtumėte šių ligų, svarbu laikytis paprastų rekomendacijų, kurios padės sustiprinti imunitetą ir apsisaugoti nuo negalavimų.

KMI skaičiuotuvas