sveika.lt
Sveikata

Pilvo skausmas. 18 priežasčių, kodėl gali skaudėti pilvą.

Pilvo skausmas. 18 priežasčių, kodėl gali skaudėti pilvą.

Turbūt nėra žmogaus, kuris nebūtų susidūręs su skausmu pilvo srityje. Ir šis skausmas dažnai gali virsti nemenku iššūkiu, kadangi jis gali būti sukeltas praktiškai bet kurio vidaus organo, ar didelio kitų spektro priežasčių. Pilvo skausmai gali būti epizodiniai trumpalaikiai, kuomet pajaučiate skausmą, tačiau nieko nedarius, neilgai trukus jis praeina arba reguliarūs, kai jaučiamas nemalonus jausmas arba skausmas pilvo srityje pavalgius. Pilvo skausmo priežasčių gali būti labai įvairių, pateiksime keleto dažniausiai pasitaikančių aprašymus.

Tulžies pūslės akmenligė

Tulžies akmenligė yra akmenys, ar žvyras, kurie susiformuoja tulžies pūslėje – nedideliame organe pilvo srityje, gaminančiame tulžį, reikalingą riebalų virškinimui. Akmenys tulžies pūslėje gali sukelti tinimą, užblokuoti kanalus į žarnyną, kas sukelia skausmą. Akmenų tulžies pūslėje sukeliamas skausmas dažniausiai pasireiškia dešiniojoje, viršutinėje pilvo dalyje, ypač suvalgius riebaus, rūkyto, rūgštaus (acto) maisto, išgėrus alkoholio. Toks maistas priverčia tulžies pūslę susitraukinėti. Jei tulžies pūslėje yra uždegimas, bet kokie susitraukimai dėl sunkaus maisto bus dar labiau sustiprinti ir sukels skausmą.

Kasos uždegimas (pankreatitas)

Kasos uždegimas gali sukelti deginantį skausmą viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje. Kai kuriems žmonėms netgi pasireiškia veriantis skausmas, kuris pereina į nugarą. Kad palengvintumėte skausmą, galite palinkti į priekį, ar atsigulti ant nugaros. Kasos skausmas gali pereiti į buką skausmą, pykinimą ar vėmimą. Kasos uždegimo priežastimi taip pat gali būti alkoholis, tulžies pūslės akmenys (tulžies pūslė kaip ir kasa sultis virškinimui gabena tais pačiais kanalais).

Refliuksas

Gastroezofaginio refliukso liga, dar vadinama „GERL“ gali sukelti skausmą viršutinėje skrandžio ir apatinėje krūtinės dalyse, dar žinomą, kaip rėmens skausmą. Tokio skausmo priežastis – silpnas vožtuvas, skiriantis skrandį nuo stemplės, kas sudaro sąlygas maistui ir skrandžio rūgštims kilti aukštyn. Per daug sunkaus (pavyzdžiui, riebaus) maisto gali pabloginti situaciją.

Laktozės netoleravimas

Milijonai žmonų pasaulyje netoleruoja laktozės – cukraus, randamo piene ir jo produktuose. Laktozės netoleravimas sukelia nestiprų pilvo skausmą, pilvo pūtimą, pykinimą, viduriavimą, dujų kaupimąsi ir virškinimo sutrikimus. Sprendimas siekiant išvengti šių nemalonių jausmų – atsisakyti pieno produktų, tokių kaip pienas, varškė, jogurtas, sūriai ir kt., arba pakeisti juos alternatyvomis be laktozės.

Šalutinis vaistų poveikis

Dažnai vartojant vienus ar kitus vaistus pasireiškia šalutinis jų poveikis, kuris kartais apima ir pilvo skausmą. Bisfosfonatai (populiarūs vaistai, padedantys išlaikyti kaulų tankį ir išvengti osteoporozės) gali sukelti pabrinkimą ir skausmą apatinėje stemplės dalyje. Taip pat vaistai nuo skausmo, tokie kaip ibuprofenas, aspirinas gali sukelti skrandžio gleivinės paburkimą ar net opas.

Divertikulitas

Divertikulitas – tai divertikulų uždegimas (dėl išvaržų) žarnyne, paprastai storojoje žarnoje. Divertikulito simptomai apima spazmus apatinėje pilvo dalyje. Šiuo atveju gali padėti antibiotikai, daug skaidulų turinti dieta. Sunkesniais atvejais divertikulitas gali sukelti kraujavimą ar net trūkti, kas pasireikštų stipriu skausmu. Tokiu atveju reikalinga skubi medikų pagalba.

Glitimo netoleravimas

Kai kurie žmonės pakankamai prastai reaguoja į glitimą – baltymą randamą kviečiuose. Sunkios formos glitimo netoleravimas vadinamas celiakija. Žmonėms, sergantiems celiakija, glitimas sukelia pažeidimus plonojoje žarnoje ir ji negali normaliai funkcionuoti bei įsisavinti maistinių medžiagų. Be šių požymių, glitimo netoleravimas taip pat sukelia dujas žarnyne, pilvo pūtimą, nuo lengvo iki stipraus skausmo pilvo srityje bei nuovargį. Plonosios žarnos negebėjimas įsisavinti maistinių medžiagų gali sukelti chronišką viduriavimą, svorio netekimą ar netgi organizmo nusilpimą.

Endometriozė

Tai liga, kuria serga moterys, kuomet gimdos gleivinė atsiranda ir veši už gimdos ribų, dubens ertmėje. Tai paslaptinga, sunkiai diagnozuojama ir pavojinga liga, kurios simptomai – skausmas, nereguliarus kraujavimas ir nevaisingumas. Endometriozė gali būti nustatoma ultragarso tyrimu. Jei endometriozė pasireiškia viename nedideliame plotelyje, tuomet gali padėti chirurginė operacija. Kitu atveju, ji yra gydoma vaistų ir hormonų terapija.

Skydliaukės veiklos sutrikimai

Nors skydliaukė yra kakle, tačiau ji gali sukelti problemas ir žemiau esančiose kūno dalyse. Skydliaukė reguliuoja keletą funkcijų kūne, tarp kurių ir virškinamojo trakto sistema. Jei skydliaukė gamina per daug hormonų, tai pagreitina virškinamojo trakto veiklą ir gali sukelti viduriavimą, pilvo skausmus. Kita vertus, per mažai hormonų gaminanti skydliaukė sumažina virškinamojo trakto aktyvumą, kas gali pasireikšti taip pat skausmu, vidurių užkietėjimu ir dujomis pilve.

Parazitai

Kad ir kaip to nenorėtume, kartais skrandžio skausmai būna sukeliami parazitinių kirmėlių ar kitų būtybių užsiveisusių mūsų organizme. Yra daug rūšių parazitų, kurie gali apsigyventi mūsų organizme, tačiau dažniausi yra žarnyno parazitai enterobiozė (spalinės) bei trichineliozė, kuriomis galima užsikrėsti nešvarių (užkrėstų) rankų/daiktų kontakto su burna metu (enterobiozė) valgant užkrėstą kiaulieną (trichineliozė) maudantis ar geriant užterštą vandenį. Maži parazitai sukelia skausmus pilvo srityje, viduriavimą, pykinimą praėjus 2-4 savaičių nuo užsikrėtimo (enterolioze) arba 8-15 dienų (trichineliozė). Kitomis parazitų rūšimis galite užsikrėsti valgydami nepakankamai iškeptą ar užterštą maistą, maudantis ar geriant nešvarų, užterštą vandenį.

Apendicitas

Apendicitas – apendikso uždegimas pasireiškia ūmiu, labai stipriu skausmu.  Apendicitas dažniau pasireiškia vaikams ir jauniems suaugusiems (nors gali pasireikšti ir vyresniems suaugusiems). Apendicitas paprastai prasideda skausmu vidurinėje pilvo dalyje ir stiprėdamas pereina į apatinę, dešinę pilvo pusę.

Opos

Opaligė arba opos skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje (pirmojoje plonosios žarnos dalyje) labai dažna pilvo skausmų priežastis. Skausmas paprastai prasideda viršutinės pilvo dalies viduryje ir kartais pasireiškia po valgymo. Dažnai, žmonės turintys opų atsikelia vidury nakties dėl skausmo. Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai ir H. pylori bakterija yra pagrindinės priežastys. Skrandžio opoms, sukeltoms bakterijų, gydyti paskiriami antibiotikai ir skrandžio rūgštis mažinantys vaistai.

Per daug becukrės gumos

Jei suvartojate per daug sorbitolio (E420), kuris yra randamas produktuose, ženklinamuose „be cukraus“, jis gali sukelti pilvo skausmą ar viduriavimą. Pasak 2008 metais skelbtos informacijos, 21-erių metų moteris, suvartodavusi 16 gabaliukų kramtomosios gumos per dieną, neteko beveik 5 kilogramų savo kūno svorio, kentėjo pilvo skausmus ir nuolat viduriavo). Panašus atvejis užfiksuotas ir 46-erių metų vyrui, per dieną suvartodavusiam 20 gabaliukų becukrės gumos.

Stresas

Stresas gali būti galvos skausmų, aukšto kraujospūdžio, nemigos, ir pilvo skausmų priežastimi. Depresija yra siejama su virškinimo sutrikimais, įskaitant apetito nebuvimą, svorio netekimą, ar emocinį valgymą ir nuolatinį persivalgymą.

Apsinuodijimas maistu

Apsinuodijus maiste esančiais virusais ir bakterijomis, pasireiškia pilvo skausmas, viduriavimas ir vėmimas. Vienas iš dažniausių – salmoneliozė, kuria užsikrečiama per pieno, mėsos produktus, kiaušinius. Paprastai apsinuodijimo maistu simptomai tęsiasi 1-2 dienas.

Uždegiminė žarnyno liga

Uždegiminė žarnyno liga – tai plonosios ar storosios žarnos uždegimas. Uždegiminė žarnyno liga gali sukelti randus ar užblokuoti tam tikras žarnyno dalis, ko pasekoje sukeliamas pilvo skausmas, viduriavimas ir išangės kraujavimas. Simptomai yra chroniški, tačiau gali pasireikšti ir ūminiais epizodais. Labai svarbu tinkamai nustatyti ir prižiūrėti uždegimą žarnyne, kadangi tai vėliau gali tapti rimtų, netgi vėžinių susirgimų priežastimi.

Dirgliosios žarnos sindromas

Nors dirgliosios žarnos sindromas taip pat gali pasireikšti chronišku pilvo skausmu bei viduriavimu ar vidurių užkietėjimu, tai nėra tas pats kas uždegiminė žarnyno liga, kadangi tai nėra uždegimas ir niekada nepasireiškia kraujavimu iš išangės. Dažniau dirgliosios žarnos sindromas pasireiškia moterims, nei vyrams ir yra laikomas mažiau rimta nei uždegiminė žarnyno liga.

Vėžys

Bet kurio pilvo ertmėje esančio organo vėžys – kepenų, kasos, skrandžio, tulžies pūslės ar kiaušidžių, gali sukelti pilvo skausmus, tačiau dažniausiai tik vėlesnėse stadijose, tad vėžys nėra priskiriamas prie dažnų pilvo skausmo priežasčių. Net jei tai ir atsitiko, tai pilvo skausmai, lemiami vėžio, lydimi nuolatiniu vėmimu, svorio ir apetito netekimu, nuolatiniu pilvo pūtimu ir tuštinimosi įpročių pakitimais. Jei žmogus įpratęs eiti į tualetą vieną kartą ir pastarosiomis savaitėmis pastebi, kad tai padažnėjo iki 3-4 kartų per dieną, derėtų susirūpinti.

Pilvo skausmai dažnai yra painiojami su skrandžio skausmais. Visuomet rekomenduotina dėl bet kokių pasikartojančių, ūmių ar kitaip įtartinų pilvo ar skrandžio skausmų kreiptis į gydytojus, kurie atlikę reikiamus tyrimus galės nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti reikalingą gydymą.

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas