Virškinimo sutrikimai vargina milijonus žmonių visame pasaulyje, sukelia diskomfortą ir dažnai trukdo kasdieniam gyvenimui. Probiotikai, neretai vadinami gerosiomis bakterijomis, sulaukė dėmesio kaip galimas šių ligų simptomų lengvinimo būdas. Šiame straipsnyje apžvelgsime probiotikus ir kokią įtaką jie gali turėti gydant virškinimo sutrikimus.
Kas yra probiotikai?
Probiotikai – tai gyvi mikroorganizmai, kurie, vartojami tinkamais kiekiais, yra naudingi mūsų organizmo bendrai sveikatai. Šių naudingųjų bakterijų galima rasti tam tikruose fermentuotuose maisto produktuose, pavyzdžiui, jogurte, kefyre ir raugintuose kopūstuose. Neretai gerosios bakterijos suaugusiems skiriamos kaip papildai, kurių sudėtyje yra tam tikrų bakterijų rūšių arba jų derinių.
Probiotikai ir virškinimo sutrikimai
- Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS):
DŽS yra dažnas sutrikimas, kuriam būdingas pilvo skausmas, pilvo pūtimas ir tuštinimosi įpročių pokyčiai. Keliuose tyrimuose buvo nagrinėjama probiotikų įtaka gydant DŽS simptomus. Vienoje apžvalgoje, paskelbtoje žurnale „American Journal of Gastroenterolog“, nustatyta, kad tam tikros probiotikų rūšys, pavyzdžiui, Bifidobacterium infantis ir Lactobacillus plantarum, veiksmingai mažina pilvo skausmą ir pilvo pūtimą asmenims, sergantiems DŽS. Tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti tikslias jų rūšis, dozes ir tokio tipo gydymo trukmę.
- Uždegiminės žarnyno ligos (UŽL):
UŽL apima tokias ligas, kaip Krono liga ir opinis kolitas, kurios susijusios su lėtiniu virškinamojo trakto uždegimu. Nors tiksli priežastis nežinoma, manoma, kad tam įtakos turi žarnyno mikrobiotos pusiausvyros sutrikimas. Gerosios bakterijos suaugusiems šiuo atveju buvo tiriami kaip galimas papildomas tokių ligų gydymo būdas. Žurnale „World Journal of Gastroenterology“ paskelbtoje metaanalizėje padaryta išvada, kad tam tikros probiotikų rūšys, pavyzdžiui, Escherichia coli Nissle 1917 ir VSL#3, gali būti naudingos mažinant opiniu kolitu sergančių pacientų ligos aktyvumą. Tačiau reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti tinkamas rūšis, dozes ir ilgalaikį poveikį.
- Su antibiotikais susijęs viduriavimas:
Antibiotikai gali sutrikdyti natūralią žarnyno bakterijų pusiausvyrą ir sukelti viduriavimą. Šiuo atveju, probiotikai buvo tiriami kaip prevencinė tokio poveikio priemonė. Vienoje apžvalgoje buvo nustatyta, kad probiotikai, ypač Lactobacillus rhamnosus ir Saccharomyces boulardii rūšys, sumažino šio poveikio atsiradimo riziką 60%. Probiotikai gali padėti atkurti žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą ir užkirsti kelią antibiotikų vartojimo sukeltam viduriavimui.
- Funkcinis vidurių užkietėjimas:
Funkcinis vidurių užkietėjimas yra dažnas reiškinys šiuolaikinėje visuomenėje, kuriai būdingas retas tuštinimasis ir sunkumas išmatoms išsituštinti. Šįkart probiotikai buvo tiriami kaip galimas gydymo būdas. Sisteminėje apžvalgoje, paskelbtoje žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“, nustatyta, kad probiotikai, ypač Bifidobacterium lactis ir Lactobacillus casei, reikšmingai pagerino tuštinimosi dažnumą ir išmatų konsistenciją funkciniu vidurių užkietėjimu sergantiems asmenims.
Trumpas apibendrinimas
Gerosios bakterijos suaugusiems gali būti naudinga papildoma priemonė gydant įvairius virškinimo sutrikimus. Teigiama, kad tam tikros probiotikų rūšys gali palengvinti dirgliosios žarnos sindromo, uždegiminės žarnyno ligos, su antibiotikais susijusio viduriavimo ir funkcinio vidurių užkietėjimo simptomus.
Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad probiotikų veiksmingumas gali skirtis priklausomai nuo organizmo, konkrečios būklės ir vartojamų bakterijų rūšies. Prieš pradedant vartoti bet kokius probiotikus, rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Nors įrodymų, pagrindžiančių probiotikų vartojimą virškinimo sutrikimams gydyti, daugėja, reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti tikslias dozes, gydymo trukmę ir galimą šalutinį poveikį.
Be to, tai reguliuojančios institucijos, pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų Maisto ir Vaistų administracija (FDA), nėra patvirtinusios konkrečių probiotikų rūšių, skirtų virškinimo sutrikimams gydyti. Nepaisant to, probiotikų turtingų maisto produktų įtraukimas į savo mitybą arba papildų vartojimas prižiūrint gydytojui gali būti naudingas visai virškinimo sistemos sveikatai.
Komentuoti