sveika.lt
Sveikata

Korekciniai akiniai: kaip nepasiklysti įvairovėje ir išsirinkti tinkamus?

Dažna klaida, kurią žmonės daro pirkdami akinius, kad didelį dėmesį skiria rėmelių išvaizdai, bet pamiršta, kad kur kas svarbiau išsirinkti akinių lęšių medžiagą, dizainą ir dangas. Žinoma, akinių rėmelių pasirinkimas svarbus tiek dėl išvaizdos, tiek dėl patogumo, bet reikėtų nepamiršti, kad lęšių pasirinkimas dar svarbesnis: nuo to priklauso išvaizda, patogumas, regėjimo kokybė ir saugumas. Pasirinkta korekcinių akinių rūšis turi atitikti visus poreikius ir užtikrinti komfortą kasdien. Svarbiausia nepasiklysti įvairovėje ir pasirinkti tinkamai.

Korekcinių akinių Glasses On stendas

Akinių lęšių įvairovė pagal paskirtį

Visų pirma korekciniai akiniai turi atitikti visus juos besirenkančio žmogaus norus ir padėti išspręsti regėjimo problemą. Akių ligas ir akinių poreikį dažniausiai nustato gydytojas, kuris išrašo receptą ir pataria, kokius akinius įsigyti. Visgi reikia atkreipti dėmesį ne tik į akių problemą, bet ir į žmogaus gyvenimo būdą. Šiuo metu vis populiariau net ir regos problemų neturintiems žmonėms dėvėti akinius, skirtus dirbti kompiuteriu ar vairuoti. Jie padeda sumažinti akių nuovargį ir išvengti kai kurių ligų. Akiniai be dioptrijų optikose parduodami be recepto, bet apie viską iš eilės.

Pirma pakalbėkime apie akinius skirtus spręsti regėjimo problemas. Vis dažniau pasitaikantis regėjimo sutrikimas yra trumparegystė. Žmonėms su trumparegystės defektu skiriami neigiamos optinės galios lęšiai, kurie padeda geriau matyti tolyje esančius vaizdus. Recepte toks defektas žymimas minuso ženklu.

Priešingas regos sutrikimas – toliaregystė. Tuomet reikalingi akiniai skaitymui, nes tampa sunku skaityti nedideliu šriftu parašytą tekstą. Toliaregystės defektas koreguojamas akinių lęšiais, kurie padeda geriau matyti arti esančius objektus. Recepte jie žymimi pliuso ženklu.

Akinių lęšiai padedantys koreguoti toliaregystės ar trumparegystės defektą bendrai vadinami vieno židinio. Tokių lęšių paviršiuje dominuoja vienodas dioptrijos stiprumas. Vieno židinio lęšiams įprastai naudojamos papildomos apsauginės dangos pagal kliento poreikius.

Kuomet reikia koreguoti tiek trumparegystės, tiek toliaregystės defektus, naudojami bifokaliniai lęšiai. Galima sakyti, kad tokiuose akiniuose apjungiami du skirtingo židinio lęšiai. Viršuje dažniausiai yra lęšio sritis įprastam regėjimui arba toli esantiems objektams matyti, o apatinė lęšio sritis leidžia geriau matyti arti esantį tekstą ar kitus objektus. Ant bifokalinių akinių galima aiškiai matyti skirtingas lęšio sritis. Visgi prie tokių akinių reikia priprasti, nes dažnai nepatogumą sukelia dėl lęšio padalijimo atsiradęs siauresnis matymo laukas nei dėvint įprastus vieną regos sutrikimą koreguojančius akinius. Be to, šie akiniai neužtikrina gero regėjimo vidutinėje zonoje, todėl gali būti sunku dirbti kompiuteriu ar matyti objektus nutolusius tarpiniu atstumu. Dėl bifokalinių akinių trūkumų juos vis dažniau keičia progresiniai akiniai.

Akių patikra Glasses On

Sulaukus maždaug 40 metų daugelis žmonių vis sunkiau mato iš arti. Ilgą laiką vienintelis sprendimas padėjęs matyti tiek toli, tiek arti nekaitaliojant dviejų skirtingų akinių buvo bifokaliniai lęšiai, tačiau akinių pramonės pažanga leido sukurti patogesnius progresinius lęšius. Ištobulinta technologija padeda visiškai sklandžiai matyti tiek arti esančius objektus, tiek nutolusius, nejuntamas perėjimas tarp skirtingų lęšių zonų ir nelieka blaškančių linijų kaip bifokaliniuose lęšiuose. Tad progresiniai akiniai puikus sprendimas tiems, kuriems reikia koreguoti tolimų ir artimų objektų matymą vienu metu.

Šiais laikais vis populiariau akinių pagalba ne tik spręsti regos sutrikimus, bet ir apsaugoti akis bei išvengti įvairių ligų ateityje, kurias gali sukelti bene kasdien sutinkama mėlyna ekranų šviesa. Nuo ryto iki vakaro naudojami kompiuteriai, išmanieji telefonai, plančetės, televizoriai spinduliuoja mėlyną šviesą, kuri įprastomis sąlygomis nėra kenksminga, tačiau per didelis kiekis gali kelti akių įtampą ir neigiamai veikti sveikatą. Dėl tokių prietaisų neišvengiamumo kasdieniam gyvenime yra siūlomi akiniai kompiuteriui, kurių lęšiai padengiami danga, sušvelninančia intensyvią mėlyną šviesą. Tokie lęšiai gali būti be dioptrijų arba su jomis pagal poreikį.

Dar vieni akiniai padedantys išvengi akių įtampos – akiniai vairavimui. Tokius apsauginius akinius taip pat galima įsigyti be dioptrijų arba kombinuoti su korekciniais akiniais. Akinių vairavimui lęšis padengiamas antirefleksine danga, pašalinančia perteklinius šviesos atspindžius. Taip akys apsaugomos nuo nuovargio ilgą laiką įdėmiai žiūrint į tolį. Akiniai vairavimui ypač praverčia vairuojant tamsiuoju paros metu arba esant blogoms oro sąlygoms, kuomet nuo gatvių apšvietimo ir automobilių žibintų susidaro daug atspindžių. Tad, jei tenka ilgus atstumus įveikinėti automobiliu ir dėl to jaučiamas akių nuovargis, to galima išvengti naudojant akinius su antirefleksine danga.

Akinių lęšių įvairovė pagal medžiagas

Seniau visi akiniai buvo gaminami iš mineralinio stiklo, todėl buvo paplitęs terminas “akinių stiklai”. Nors stiklas itin skaidrus ir dėl savo optinių savybių puikiai tinka koreguoti regėjimą, bet jis vis rečiau naudojamas akinių pramonėje. Stiklo naudojimas lęšių gamyboje sumažėjo dėl to, kad jis sunkus, be to, gali lengvai dūžti ir sužeisti akį.

Vėliau į optikos rinką atkeliavo plastikas CR39 ir kartu pradėtas naudoti terminas akinių lęšiai. Plastiko lęšiai žymiai lengvesni ir sunkiau lūžta, todėl yra saugesni ir patogesni. Pastebėjus, kad jie itin lengvai raižosi, ši problema buvo išspręsta. Atsirado įvairios apsauginės lęšių dangos.

Dar vienas galimas lęšių pasirinkimas – polikarbonato lęšiai. Ši medžiaga leidžia pagaminti gerokai atsparesnius smūgiams ir lengvesnius lęšius lyginant su plastiku. Tad ilgai netruko ir polikarbonato lęšiai imti naudoti vis dažniau. Dėl savo atsparumo jie ypač tinka vaikų, apsauginiams ir sportui naudojamiems akiniams.

Maždaug prieš 20 metų, reaguodami į vis plonesnių ir lengvesnių akinių poreikį, nemažai lęšių gamintojų pradėjo gaminti aukšto indekso plastiko lęšius. Šie gerokai lengvesni nei plačiai paplitęs CR39 plastikas. Aukšto indekso plastiko lęšiai savo atsparumu prilygsta polikarbonato lęšiams.

Taigi, renkantis korekcinius akinius verta nepamiršti, kad svarbu ne tik išvaizda, bet ir lęšių funkcijos bei kokybė. Pirkdami akinius atsižvelkite į regos problemas ir savo gyvenimo būdą, ar daug dirbate kompiuteriu, dažnai naudojate telefoną, vairuojate ilgus atstumus. Pagal tai ir išsirinksite jums geriausiai tinkančius akinius. Taip pat visuomet kreipkitės pagalbos į optikose dirbančius specialistus, kurie patars ir padės išsirinkti geriausią variantą.

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas