sveika.lt
Maistas

Česnakas ir jo nauda sveikatai

Česnakas ir jo nauda sveikatai

Česnakas yra vienas iš vertingiausių ir universaliausių maisto produktų pasaulyje. Žinomas kaip vienas iš seniausių vaistinių augalų, česnakas plačiai pripažįstamas, kaip sveikatą gerinantis produktas. Tai vienas iš dažniausiai naudojamų prieskonių maisto ruošimui, kadangi maistui jis suteikia nuostabų aromatą ir viliojantį skonį, be to, jis yra labai naudingas mūsų organizmui. Moksliškai česnako nauda sveikatai buvo įrodyta jau 1858 metais.

Česnako nauda sveikatai

Česnakas gerina bendrą savijautą, širdies ir imuninę sistemą ir padeda išlaikyti sveiką kraujo cirkuliaciją. Veiklioji sudedamoji česnako dalis vadinama alicinu. Alicinas yra galingas natūralus antibiotikas, kuris slopina žalingų bakterijų gebėjimą augti ir daugintis mūsų organizme. Česnakas lėtina vėžinių ląstelių progresavimą. Taip pat jame yra sieros ir jos junginių, dėl ko česnakas gerina kvėpavimo sistemos veiklą ir valo toksinus. Mokslinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad dėl alicino ir sieros junginių česnako papildai reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje bei gali padidinti gerojo cholesterolio kiekį kraujyje. Bet tai – dar ne visa šio augalo nauda mūsų kraujotakos sistemai, česnakas mažina trombocitų agregaciją (susijungimą, didėjimą), dėl to kraujas gali lengviau judėti ir taip yra palaikomas optimalus kraujo spaudimas. Štai dar keletas naudingų česnako savybių:

Apsauga nuo peršalimo ir infekcijų

Ne vienas atliktas tyrimas parodė, kad cheminiai junginiai esantys česnakuose, kaip alicinas gali padėti įveikti daugybę sveikatai kenksmingų mikroorganizmų, kurie sukelia infekcijas, įskaitant ir peršalimą.

Vienas atliktas tyrimas, kuriame buvo tiriamos dvi žmonių grupės šaltuoju metų laiku. Pagrindinė grupė vartojo česnako maisto papildą 12 savaičių. Buvo pastebėta, kad vartojantys česnaką pasižymėjo mažesne tikimybe susirgti, o susirgus, pasveikdavo greičiau nei kontrolinė grupė.

Širdies apsauga

Daugybė tyrimų įrodė česnako naudą širdies sveikatai. Jis yra ne tik puiki prevencinė priemonė siekiant apsisaugoti nuo daugelio širdies ir kraujotakos ligų, bet ir potencialiai naudinga priemonė jas gydant. Tai liečia tokius susirgimus, kaip aterosklerozė, trombozė, hipertenzija, cukrinis diabetas, hiperlipidemija ir kt.

Vienas atliktas tyrimas parodė, kad česnako ekstraktas gali reikšmingai sumažinti arterijų apnašas jau metaboliniu sindromu sergantiems žmonėms ir ateityje išvengti tokių susirgimų kaip aterosklerozė.

Dialil trisulfidas, esantis česnakų aliejuje, padeda apsaugoti širdį širdies operacijos metu ir po širdies smūgio. Taip pat manoma, kad jis galėtų būti naudojamas širdies nepakankamumui gydyti. Kito tyrimu metu buvo nustatyta, kad česnakas gali apsaugoti diabetu sergančius žmones nuo kardiomiopatijos.

Cholesterolis ir aukštas kraujo spaudimas

Ankaros Universitete, Turkijoje buvo atliekami tyrimai nustatyti česnakų poveikį kraujo lipidams (riebalams), pacientams kenčiantiems dėl aukšto kraujo spaudimo. Tyrimo rezultatai parodė, kad česnako ekstraktas pagerino lipidų kiekį kraujyje, sustiprino kraujo antioksidantų potencialą ir sumažino kraujo spaudimą. Taip pat tyrimai parodė, kad česnako ekstraktas sumažino oksidacinius procesus organizme.

Kiti tyrimai atlikti tiriant česnako poveikį kraujo spaudimui, parodė, kad jis česnakas gali būti toks pat efektyvus kaip ir kai kurie receptiniai vaistais skirti mažinti kraujo spaudimą.

Apsauga nuo vėžio

Yra atlikti keletas tyrimų, kurie leidžia manyti, jog vartojant česnaką galima reikšmingai sumažinti tam tikrų vėžio formų riziką, pavyzdžiui skrandžio, storosios žarnos, stemplės, krūties ir kasos vėžių. Kaip manoma, tai yra dėl to, kad česnakas pasižymi stipriu antibakteriniu poveikiu arba dėl to, kad jis geba stabdyti vėžį sukeliančių medžiagų susidarymą, pagerinti gebėjimą atstatyti pažeistą DNR grandinę, mažinti vėžinių ląstelių proliferaciją (dauginimąsi) ir sukelti jų mirtį.

Kasos vėžys

Prancūzijoje atlikti tyrimai parodė, kad vartojant daugiau česnako, svogūno ir maistinių skaidulų, galima sumažinti krūties vėžio riziką. Kiti tyrimai parodė, kad česnakas gali padėti išvengti ir slopinti kasos vėžį, vieną iš agresyviausių vėžio formų. Tai patvirtino ir kiti tyrimai atlikti San Franciske.

Plaučių vėžys

Kinijoje atlikti tyrimai parodė, kad žmonės valgydami česnaką bent 2 kartus per savaitę, turi 44% mažesnę tikimybę susirgti plaučių vėžiu.

Smegenų vėžys

Pietų Karolinoje, JAV atlikti tyrimai parodė, kad organiniai sieros junginiai esantys česnake naikina piktybinio smegenų auglio, glioblastomos ląsteles.

Prostatos vėžys

Kinijoje atlikti tyrimai, parodė, kad česnako vartojimas gali sumažinti prostatos vėžio riziką.

Pagalba sergant diabetu

Česnakai taip pat parodė gebėjimą padėti diabetu sergantiems žmonėms. Buvo įrodyta, kad česnakas gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje bei potencialiai sumažinti kai kurių komplikacijų riziką, įskaitant aterosklerozę ir nefropatiją.

Kitas tyrimas pademonstravo česnako gebėjimą II tipo diabetu sergantiems žmonėms sumažinti mažo tankio lipoproteinų (blogojo cholesterolio) kiekį kraujyje ir padidinti didelio tankio lipoproteinų (gerojo choelsterolio) kiekį kraujyje.

Osteoartritas

Jungtinėje karalystėje buvo tiriama 1000 moterų dvynių, ir tos moterys kurios valgė daug česnako, turėjo mažesnę tikimybę susirgti ankstyvu osteoartritu.

Galingas antibiotikas

Tyrimai parodė, kad česnakuose esantis junginys vadinamas dialilftalato sulfidu, yra 100 efektyvesnis, nei kai kurie populiarūs antibiotikai, kovojant su žarnyne infekciją sukeliančiomis bakterijomis.

Priešlaikinis gimdymas

Norvegijoje atlikti tyrimai parodė, kad besilaukiančios moterys vartojančios česnaką, gali sumažinti priešlaikinio gimdymo tikimybę, kadangi priešlaikinį gimdymą gali sukelti mikrobinės infekcijos, o česnakas pasižymi antimikrobiniu poveikiu.

Daugiau česnako savybių:

  • Reguliuoja virškinimą
  • Česnakas ir jo papildai mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo
  • Apsaugo kraujagysles ir širdį nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio
  • Mažina puvimo ir rūgimo procesus žarnyne
  • Padeda geriau pasisavinti maistą
  • Jo sudėtyje yra daug antioksidantų, jis saugo nuo bakterinių ir virusinių infekcijų
  • Valo organizmą, jis saugo nuo daugybės pavojingų bakterijų, grybelių ir virusų.
  • Mažina kraujo spaudimą
  • Saugo nuo bakterijų ir grybelių
  • Stiprina širdies vožtuvus ir kraujagysles, išplečia periferines vainikines kraujagysles, stiprina širdies susitraukimus, lėtina širdies ritmą.
  • Stiprina imuninę sistemą
  • Česnakas puikiai tinka gydyti nuo kvėpavimo organų ligų, tokių kaip bronchitas, tereikia kasdien suvalgyti bent 2 jo skilteles
  • Dezinfekuoja plaučius
  • Gerina smegenų veiklą

Tačiau yra atvejų, kai česnako ir jo papildų reiktų vengti arba suvartoti minimaliai, tai yra žmonėms, naudojantiems kraują skystinančius vaistus, sergantiems kepenų ir inkstų ligomis.

Česnako vartojimas

Geriausia yra vartoti naminį šviežią česnaką, kadangi jis pasižymi didžiausiu naudingų maistinių medžiagų kiekiu. Tačiau, nors kai kurių maistinių medžiagų kiekis sumažėja česnaką apdorojant termiškai, tačiau jis pasižymi savybe neprarasti antioksidantinių savybių, kas retai pasitaiko tarp kitų maisto produktų.

Prieš vartojant česnaką, jį nulupus, supjausčius ar sutraiškius, leiskite jam maždaug 10 minučių pastovėti prieš valgant. Kadangi lupimas , pjaustymas ar traiškymas suaktyvina tam tikrus fermentus česnake ir leidžia pasigaminti didesniam kiekiui alicino, naudingo sveikatai junginio.

Geriausias būdas naudoti šviežią česnaką, pridėti jo gaminant maisto patiekalus: salotas, sriubas, troškinius, marinatus, padažus ir t.t.

Siekiant pagerinti sveikatą, Pasaulio Sveikatos Organizacija rekomenduoja suvartoti nuo 2 iki 5 gramų šviežio česnako arba česnako aliejaus, nuo 400 mg iki 1200 mg džiovinto česnako miltelių ir nuo 300 mg iki 1000 mg česnako ekstrakto.

Rekomenduojame natūralų maisto papildą su česnako ir čiobrelių ekstraktu: Česnakų ir čiobrelių kapsulės

Česnako maistinės savybės

Maistinė medžiaga, 100 gramų produkto Kiekis % dienos normos
Kalorijos 149 Kcal 7.5%
Angliavandeniai 33.06 g 25%
Baltymai 6.36 g 11%
Viso riebalų 0.5 g 2%
Cholesterolis 0 mg 0%
Maistinės skaidulos 2.1 g 5.5%
Vitaminai
Folio rūgštis 3 µg 1%
Niacinas 0.700 mg 4%
Pantoteno rūgštis 0.596 mg 12%
Vitaminas B6 1.235 mg 95%
Riboflavinas 0.110 mg 8%
Tiaminas 0.200 mg 17%
Vitaminas A 9 IU <1%
Vitaminas C 31.2 mg 52%
Vitaminas E 0.08 mg 0.5%
Vitaminas K 1.7 µg 1.5%
Elektrolitai
Natris 153 mg 10%
Kalis 401 mg 8.5%
Mineralai
Kalcis 181 mg 18 %
Varis 0.299 mg 33%
Geležis 1.70 mg 21%
Magnis 25 mg 6%
Manganas 1.672 mg 73%
Fosforas 153 mg 22%
Selenas 14.2 µg 26%
Cinkas 1.160 mg 10.5%

 

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas