sveika.lt
Mityba

Vitaminas C: vartojimas ir nauda sveikatai

Vitaminas C

Kas yra vitaminas C?

Vitaminas C, turbūt pats populiariausias ir dažniausiai linksniuojamas vitaminas viešojoje erdvėje. Turbūt ir jūs susidūrėte su situacija kai peršalus ar susirgus gripu, išgirdote klausimą: „Ar vartojote vitaminą C?“. Ne be reikalo, tai išties labai svarbus organinis junginys mūsų sveikatai. Vitaminas C, dar kitaip yra vadinamas L-Askorbo rūgštimi, askorbu arba askorbo rūgštimi yra svarbus elementas siekiant palaikyti gerą imuninės sistemos funkcionavimą.

Vitaminas C daugiausiai randamas vaisiuose ir daržovėse. Jis yra būtinas, norint išlaikyti sveikus kaulus, odą, kraujagysles ir svarbias organizmo funkcijas, kaip jau minėjome – imunitetą. Priešingai nei gyvūnų, žmogaus organizmas šio vitamino negamina, todėl būtina stengtis kuo daugiau jo gauti su maistu. Jis yra visiškai saugus, kadangi perdozuoti jo praktiškai neįmanoma, o esant sukauptam per dideliam kiekiui, vitaminas C tiesiog pašalinamas su šlapimu. Kai vitamino C gauname pakankamai, jis gali padėti išvalyti organizmą, paspartinti ląstelių gijimą, padėti susidoroti su stresu ir apsaugoti gerąsias bakterijas mūsų žarnyne.

Be jau išvardintų vitamino C savybių jis yra galingas antioksidantas, kuris apsaugo organizmą nuo oksidacinio streso, taip slopindamas molekulių oksidaciją. Oksidacijos metu organizme atsiranda laisvųjų radikalų, kurie kenkia sveikoms ląstelėms, sukeldami grandininę reakciją gali privesti net prie onkologinių susirgimų.

Kiti Vitamino C privalumai

 • Gali apsaugoti nuo hipertenzijos (aukšto kraujospūdžio), kadangi Vitaminas C plečia kraujagysles.
 • Padeda reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje.
 • Vitamino C trūkumas gali būti skaudančių sąnarių, kraujuojančių dantenų, silpnų dantų, anemijos ir nuovargio priežastis.
 • Mažina kataraktos riziką
 • Naudingas diabetu sergantiems žmonėms, padeda apsaugoti inkstus, akis ir nervus nuo pažeidimo.
 • Padeda geriau pasisavinti geležį
 • Vitaminas C gali padėti išvalyti organizmą nuo švino.
 • Stiprina imunitetą

Kodėl Vitaminas C yra svarbus žmogaus organizmui?

Kolageno gamyba ir prevencija nuo skorbuto

Vitaminas C dalyvauja kolageno gamyboje, kuris palaiko normalią kraujagyslių funkciją. Kolagenas yra labiausiai paplitęs baltymas žinduolių organizmuose ir jis yra pagrindinė medžiaga jungiamuosiuose audiniuose. Kolagenas sudaro 1%-2% raumenų audinio.

Kolagenas yra gyvybiškai svarbus ir gausiai randamas elementas pluoštiniuose audiniuose, pavyzdžiui, sausgyslėse, raiščiuose, odoje, ragenoje, kremzlėse, kauluose, žarnyne ir kraujagyslėse. Naujausių tyrimų metu nustatyta, kad Vitaminas C dalyvauja visuose kolageno gamybos procesuose. Visos šios išvardintos vitamino C savybės padeda apsisaugoti nuo skorbuto.

Apsauga nuo peršalimo ligų ir komplikacijų

Vitaminas C padeda palaikyti imuninės sistemos sveikatą. Jis gerina geležies pasisavinimą, o tai stiprina organizmo atsparumą infekcijomis. Nors, kaip dabar manoma šis vitaminas nėra efektyvi priemonė siekiant pasveikti jau peršalus, tačiau kai kurie atlikti tyrimai rodo, kad peršalus ar susirgus gripu jis gali padėti išvengti komplikacijų, kaip plaučių infekcijos ar plaučių uždegimo.

Spartesnis žaizdų gijimas

Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad vitaminas C padeda ir paspartina žaizdų ir kitų paviršinių pažeidimų gijimą. Tokiu atveju rekomenduojama suvartoti daugiau vitamino C, nei RPN (Rekomenduojama Paros Norma).

Kraujotakos sistemos sveikata

Atlikti tyrimai parodė, kad turint tokius kraujotakos sistemos sutrikimus kaip aterosklerozė, stazinis širdies nepakankamumas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje ir padidėjęs kraujospūdis, vartojant vitaminą C buvo pagerintas kraujagyslių gebėjimas išsiplėsti bei apsaugoti širdį bei kraujagysles nuo susirgimų.

Prevencija nuo vėžio

Vitaminas C lėtina dirgiklių, tokių kaip tabako dūmai, oro tarša ar kai kuriuose maisto produktuose esančių medžiagų virtimą į vėžį sukeliančias medžiagas. Taip pat moksliniai tyrimai parodė, kad didelėmis dozėmis vartojamas vitaminas C naikina vėžines ląsteles ir gali padėti apsisaugoti nuo tokių vėžio formų kaip plaučių vėžys, burnos ir balsų stygų vėžyių, storosios ir tiesios žarnos vėžių bei skrandžio ir stemplės vėžio formų. Prie to prisideda ir tai, kad vitaminas C dažniausiai aptinkamas vaisiuose ir daržovėse.

Akių apsauga

Nustatyta, jog padidinus vitamino C suvartojimą pagerėja kraujotaka akių srityse. Dėl to, tai padeda išvengti vieno dažniausių akių sutrikimo – kataraktos. Pastebėta, kad sergant katarakta, vitamino C kiekis akies lešyje būna sumažėjęs.

Sumažėjusi insulto rizika

Vartojant daug vaisių ir daržovių, kuriuose gausu vitamino C, galima sėkmingai sureguliuoti kraujo spaudimą. Be to vitaminas C yra efektyvi priemonė siekiant apsisaugoti nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Šios sąlygos yra svarbios siekiant reikšmingai apsisaugoti nuo insulto rizikos.

Astmos simptomų slopinimas

Askorbo rūgštis pasižymi savybe galinčia padėti apsisaugoti nuo žalingo aplinkos taršos poveikio, kuri sukelia tam tikrus astmos simptomus.

Apsauga nuo diabeto

Viena iš pagrindinių diabeto priežasčių, tai yra nepakankamas vitamino C kiekis kraujyje, kadangi jis dalyvauja apdorojant gliukozę ir insuliną.

Apsauga nuo širdies ligų

Vitaminas C yra be galo svarbi maistinė medžiaga siekiant išsaugoti sveikas kraujagysles. Tai yra dėl to, kad Vitaminas C gali apsaugoti nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, įskaitant jų sukeltus kraujagyslių pažeidimus. Šie pažeidimai gali būti pagrindinė aterosklerozės priežastis.

Apsauga nuo apsinuodijimo švinu

Didesniuose miestuose gyvenančių žmonių organizmai iš užterštos aplinkos neretai gauna tam tikrą švino kiekį, kuris organizme su laiku kaupiasi. Tai ypač paveikia vaikų sveikatą. Vaikai, kurių organizmuose yra švino gali susidurti su sunkumais mokantis ir turėti elgesio problemų, be to pastebima, kad tokių vaikų intelekto koeficientas gali būti mažesnis. O suaugusiems švinas gali turėti įtakos padidėjusiam kraujo spaudimui ir inkstų pažeidimams. Manoma, kad vitaminas C gali padėti nuo visa to apsisaugoti ir sumažinti švino kiekį organizme.

Rekomenduojame kokybišką vitamino C maisto papildą, kuris palaiko stabilų vitamino c lygį organizme ilgą laiką: Absorbent-C

Kiek vitamino C suvartoti?

Vyrams rekomenduojama suvartoti mažiausiai 90 mg, o moterims 75 mg per dieną. Tačiau rūkantiems, stresą ir daug neigiamų emocijų patiriantiems žmonės, nėsčioms moterims vitamino C reiktų kur kas daugiau. Kadangi surūkius vieną cigaretę organizmas netenka 25 mg vitamino C. O dėl vaistų vartojimo ir žalingo aplinkos poveikio jo reiktų kur kas daugiau, todėl specialistai nesutaria, kiek konkrečiai reiktų suvartoti šio vitamino, norint palaikyti gerą sveikatą, tačiau siekiant optimalios sveikatos, nereiktų viršyti 2000 mg (2g) per dieną.

Vitamino C poreikis kūdikiams, vaikams ir paaugliams

Pagal galiojantį LR rekomenduojamų paros maistinių medžiagų ir energijos normų įstatymą

 • 0 – 12 mėnesių amžiaus kūdikiui – 25 mg per dieną
 • 1 – 3 metų vaikui – 30 mg per dieną
 • 4 – 6 metų vaikui – 35 mg per dieną
 • 7 – 10 metų vaikui – 45 mg per dieną
 • 11 – 14 metų vaikui – 65 mg per dieną
 • 15- 18 metų paaugliui – 80 mg per dieną

Vitamino C trūkumas pasireiškia kraujavimu iš dantenų, susitrenkus greičiau atsiranda mėlynės bei lėtesniu žaizdų gijimu.

Natūralūs vitamino C šaltiniai

 • Geltonoji paprika (100g – 183.5mg Vitamino C)
 • Braškės (100g – 58.8mg Vitamino C)
 • Kivis (100g – 92.7mg Vitamino C)
 • Guava (100g – 228.3mg Vitamino C)
 • Tamsiai žalios lapinės daržovės, pavyzdžiui, kopūstai (100g – 120mg Vitamino C)
 • Brokoliai (100g – 89.2mg Vitamino C)
 • Apelsinai (100g – 53.2mg Vitamino C)
 • Pomidorai (100gr – 22.8mg Vitamino C)
 • Žirniai (100g – 60mg Vitamino C)
 • Papaja (100g – 60.9mg Vitamino C)

Reikia nepamiršti, kad termiškai apdorojant maisto produktus, kai kurių maistinių medžiagų kiekis, įskaitant vitaminą C, jose sumažėja.

1 komentaras

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas