Vitaminas E – tai riebaluose tirpus komponentas su išskirtinėmis antioksidacinėmis savybėmis. Natūraliai tam tikruose augaluose randamas vitaminas E gamtoje egzistuoja aštuoniomis formomis: alfa-, beta-, gama-, delta-tokoferolis bei alfa-, beta-, gama, delta-tokotrienolis. Jie skiriasi biologinio aktyvumo lygiais. Alfa-tokoferolis (α-tocopherol) yra vienintelė vitamino E forma, tinkama žmogui.
Antioksidantai vitamine E
Antioksidantai apsaugo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Laisvieji radikalai – tai molekulės, turinčios neporinį elektroną. Laisvieji radikalai pažeidžia ląsteles ir gali stipriai prisidėti prie širdies ir kraujagyslių ligų, vėžinių susirgimų. Žmogaus organizmas yra veikiamas laisvųjų radikalų iš aplinkos. Tam įtakos tūri rūkymas, oro užterštumas, UV radiacija. Vitaminas E – natūralus, riebaluose tirpus antioksidantas, kuris padeda organizmui kovoti su laisvųjų radikalų žala.
Rekomenduojamos vitamino E paros normos:
- 0-6 mėn. – 3 mg
- 7-12 mėn. – 4 mg
- 1-3 m. – 5 mg
- 4-6 m. – 6 mg
- 7-10 m. – 7 mg
- 11-14 m. mergaitės – 8 mg
- 11-14 m. berniukai – 9 mg
- 15-18 m. mergaitės – 10 mg
- 15-18 m. berniukai – 11 mg
- 19-65+ vyrai – 12 mg
- 19-65+ moterys – 10 mg
- Nėsčiosios – 12 mg
- Žindančios – 14 mg
Vitamino E šaltiniai
Vitamino E galite gauti tiek vaistinėje, kapsulėmis, tiek skystą, tačiau taip pat vitamino E yra ir maiste. Pagrindiniai vitamino E maistiniai šaltiniai yra riešutai, sėklos, augaliniai aliejai, kai kurios žalios lapinės daržovės. Daugiausia vitamino E turi saulėgrąžų sėklos, migdolų riešutai, kviečių gemalų aliejus, virti špinatai, avokadai, lazdyno riešutai, žemės riešutai, alyvuogių aliejus.
Papildai
Vitamino E kapsulėmis ar skysta forma galite įsigyti vaistinėje. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kai kuriais atvejais parduodamas vitaminas E yra ne natūralia alfa-tokoferolio (d-alpha-tocopherol, alpha-tocopherol arba RRR-alpha-tocopherol) forma, o sintetine, žymima DL-alpha-tocopherol arba all rac-alpha-tocopherol forma. Sintetinį vitaminą E žmogaus organizmas įsisavina žymiai sunkiau, todėl sintetinis vitaminas E bus dvigubai mažiau efektyvus, nei natūralus tokiu pat kiekiu.
Kokybiškas Vitamino A ir Vitamino E maisto papildas: A-Beta-Care
Vitamino E nauda sveikatai ir grožiui
Antioksidacinės savybės, efektyvumas uždegimą mažinančiuose procesuose, trombocitų agregacijos slopinimas bei imuninės sistemos stiprinimas suteikia vitaminui E galimybę gerinti sveikatą, apsaugoti nuo susirgimų ir netgi gydyti kai kurias ligas.
Vitaminas E stimuliuoja plaukų augimą
Vitamino E antioksidacinės savybės padeda atstatyti pažeistus plaukų folikulus ir apsaugoti nuo plaukų viršutinio sluoksnio irimo. Apsaugoti ir sveikesni plaukai greičiau auga. Taip pat vitaminas E giliai maitina plauką iš vidaus, tad plaukai atrodo sveikesni ir labiau blizgantys. Vitaminas E gali pristabdyti priešlaikinį plaukų žilimą.
Panaudojimo būdai:
- sumaišykite 2 kapsules arba ~200 mg (0,2 g) skysto vitamino E su 2 šaukštais šilto alyvuogių ar kokosų aliejaus. Gerai įmasažuokite į galvos odą sukamaisiais judesiais. Palikite 30 minučių. Tuomet jums įprastu būdu išplaukite plaukus. Kartokite 2-3 kartus per savaitę.
- Nepamirškite įtraukti vitamino E turinčių produktų į savo mitybą. Tai padės maitinti plaukus iš vidaus.
Vitaminas E padeda naikinti randus
Dar viena vitamino E nauda grožiui – galimybė sumažinti ar visiškai panaikinti randus. Antioksidantai, esantys vitamine E pagreitina pažeistos odos gijimo procesus. Vitaminas E drėkina odą ir padeda greičiau atstatyti pažeistą sluoksnį.
Naudojimas:
- Patepkite vitaminu E pažeistą odos vietą. Švelniai masažuokite 5-10 minučių. Palikite bent 30 minučių prieš nuplaudami. Kartokite 2 kartus per dieną.
Vitaminas E padeda kovoti su raukšlėmis
Vitaminą E galite naudoti kovai su raukšlėmis, mimikos žymėmis ir kitomis su amžiumi atsirandančiomis odos dėmelėmis. Vitaminas E padeda panaikinti kenksmingų UV spindulių bei laisvųjų radikalų odai padarytą žalą. Vitaminas E netgi gali padidinti kolageno, skatinančio odos elastingumą, gamybą, kas apsaugo nuo odos senėjimo požymių.
Naudojimas:
- Patepkite vietas, kuriose matote smulkias raukšleles ar mimikos dėmes vitaminu E prieš eidami miegoti. Nenuplaukite, palikite per naktį.
- Problemines vietas gali masažuoti nedideliu kiekiu šilto alyvuogių aliejaus sumaišyto su vitaminu E kelis kartus per dieną.
- Vitaminu E praturtinta mityba papildomas, labai svarbus veiksnys, siekiant kovoti su senėjimo padariniais.
Vitaminas E minkština sausą ir šiurkščią rankų odą
Vitaminas E yra puikus drėkiklis sausai ir šiurkščiai rankų odai. Jis padeda palaikyti rankų odą švelnią, minkštą ir tinkamai drėkinamą.
Naudojimas
- Sumaišykite 1 citrinos sultis su puodeliu šilto vandens. Įdėkite šaukštą medaus. Įdėkite dvi kapsules, arba 0,4 g vitamino E. Gerai išmaišykite ir mirkykite rankas 5-10 minučių. Išėmę nusausinkite ir patepkite maitinančiu kremu.
- Šiek tiek vitamino E užlašinkite ant išspausto rankų kremo ir gerai įmasažuokite į rankas.
- Prieš eidami miegoti pamasžuokite rankas šiltu alyvuogių aliejumi, kuriame gausu vitamino E.
Vitaminas E gali padėti panaikinti strijas
Po gimdymo ar staigaus svorio netekimo atsiradusios strijos ne vienai moteriai yra tikras galvos skausmas. Išbandykite vitaminą E strijoms naikinti. Vitamine E gausu galingų antioksidantų, kurie apsaugo kolageną odoje nuo laisvųjų radikalų žalos. Tai didina odos elastingumą ir padeda gydyti strijų žymes.
Naudojimas:
- Sumaišykite 1 ml vitamino E su šaukšteliu citrinos sulčių ir alyvuogių aliejaus. Švelniai masažuokite mišinį strijų vietose apie 5-10 minučių. Palikite apie 30 minučių, tuomet nuplaukite. Kartokite procedūrą kasdien.
Vitaminas E padeda gydyti suskilinėjusias lūpas
Sausoms ir skilinėjančioms lūpoms vitaminas E gali būti labai efektyvi priemonė. Vitaminas E veikia kaip drėkiklis ir padeda lūpoms išlikti švelnioms ir minkštoms.
Naudojimas:
- Reguliariai tepkite nedideliu kiekiu vitamino E sausas lūpas. Lūpų apsaugai nuo vėjo, šalčio, UV spindulių naudokite apsauginį lupų pieštuką su bičių vašku.
- Nakčiai lūpas palepinkite keliais lašais vitamino E sumaišyto su medumi – švelniai pamasažuokite ir palikite per naktį.
Vitaminas E stiprina nagus
Išbandykite vitaminą E, jei norite turėti stiprius, ilgus ir neskilinėjančius nagus. Drėkinančios vitamino E savybės padeda nagams neprarasti drėgmės ir išlikti sveikiems. Vitaminu E drėkinamos nagų odelės neišsausėja ir suteikia nagams tvarkingesnę išvaizdą.
Naudojimas:
- Nedidelį kiekį vitamino E sumaišykite su alyvuogių aliejumi ir įmasažuokite į nagus ir odeles. Palikite 5-10 minučių. Nuplovę ir nusausinę patepkite maitinančiu kremu.
- Grynu vitaminu E galite švelniai įtrinti nagus ir odeles prieš einant miegoti. Tuomet nuplauti nereikia.
Vitaminas E gali padėti gydyti dermatitą
Išbandykite vitaminą E dermatito gydymui. Vitaminas E gali suteikti odai palengvėjimą, nuraminti uždegimą, tinimą, niežėimą ir raudonumą. Antioksidacinės vitamino E savybės greitina gijimo procesus.
Naudojimas:
- Užtepkite vitamino E prieš naktį ant pažeistos odos. Ryte nuplaukite švariu vandeniu. Kartokite kasdien.
- Įtraukite į mitybą daugiau vitamino E turinčio maisto (sėklų, riešutų, augalinių aliejų), kad padėtumėte ląstelėms greičiau atsistatyti iš vidaus.
Vitaminas E apsaugo nuo išsišakojančių plaukų galiukų
Dėl žalingo dažų, saulės, karščio, šalčio, vėjo, plaukų formavimo priemonių išsausėję plaukai yra linke lūžinėti, o jų galiukai – skilinėti. Vitaminas E gali padėti atstatyti plaukų folikulus, giliai pamaitinti ir suglotninti plauką. Sveiki, pankamai drėkinami plaukai padės išvengti galiuko skilinėjimo.
Naudojimas:
- Lygiomis dalimis sumaišykite vitaminą E, alyvuogių, kokosų bei ricinų aliejus. Mišiniu patepkite plaukų galiukus ir palikite kelioms valandoms. Tuomet išplaukite švelniu šampūnu.
- Plaukus galite palepinti kauke iš vitaminu E gausių ingredientų: sutrinkite 1 avokadą ir sumaišykite jį su 2 šaukštais alyvuogių aliejaus ir 2 šaukštais kokosų aliejaus. Ištepkite mišiniu plaukus ir palikite 30 min. Tuomet švariai išplaukite švelniu šampūnu.
Svarbi informacija
- Vitaminas E yra tirpus riebaluose. Vidiniam vartojimui, pasistenkite vitamino E kapsules gerti kartu su maistu, kuriame yra bent šiek tiek riebalų geresniam vitamino E įsisavinimui.
- Vitaminas E praranda dalį savo savybių sąveikoje su oru, karščiu ir šviesa, tad laikykite vitaminą E ar jo kapsules sausoje, tamsioje ir vėsioje vietoje.
- Prieš tepdami odą grynu vitaminu E, atlikite mažą lopinėlio testą, kad įvertintumėte, ar nesate alergiškas vitaminui E.
Svarbu rūpintis veido oda tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Tik taip su tinkamos mitybos ir kokybiškos kosmetikos pagalba galima siekti ilgiau išlaikyti ilgaamžiškumą, man asmeniškai tai padeda padaryti korėjietiška kosmetika http://www.asianblossom.lt/
Labai informatyvus straipsnis. Mano odai vitaminas E labai pasiteisinęs, esu atradusi tokį metodą, kad į savo mėgstamą produktą pvz. kremą įsiberiu ir susimaišau natūralaus vitamino E tą, kurį vartoju per burną. Dalinuosi su jumis būtent tuo kuris man pasiteisino https://astipri.lt/grozio-vitaminas-e/
žinoma, kad reikalinga visavertė mityba ir vitaminai odai. bet privaloma ir išorinė priežiūra, atitinkami serumai ir kremai. be abejonės aš tik už geros sudėties kosmetiką, natūralesnę, jos randu rossi.lt