sveika.lt
Grožis

Celiulitas ir jo gydymas

celiulitas
celiulitas

Celiulitas – tai riebalų sankaupų susidarymas po oda. Susiformavus celiulitui, odos paviršius atrodo nelygus, su duobutėmis, oda pasidaro panaši į apelsino žievelę. Celiulitas paprastai gali atsirasti po brendimo, dažniausiai ant sėdmenų, klubų ir šlaunų, rečiau ant pilvo, rankų. Nors celiulitas gali pasireikšti tiek vyrams, tiek moterims, bet daug dažniau pasireiškia moterims, nes jų organizmas dažniau sukaupia celiulitą sukeliančius riebalus ir kaupia juos būtent ant tų kūno vietų, kur pasireiškia celiulitas. Taip pat celiulito formavimuisi įtaką daro jungiamojo audinio problemos. Manoma, kad celiulitas pasireiškia pas 90% moterų ir 10% vyrų ir labiau paplitęs tarp išsivysčiusių pasaulio valstybių gyventojų. Tai nėra sveikatos problema ir dauguma gydytojų celiulitą laiko norma. Tačiau dauguma žmonių, kenčiančių nuo šių akivaizdžiai matomų poodinių riebalų sankaupų, nenori su tuo susigyventi ir daro viską, kad celiulitas taptų nematomas.

Celiulitas klasifikuojamas pagal 3 klases:

  • Pirmo laipsnio celiulitas nepasireiškia jokiais pastebimais simptomais, tačiau mikroskopiniai ląstelių tyrimai pastebėtų prasidėjusius pakitimus.
  • Antro laipsnio celiulitas pasireiškia sumažėjusiu odos elastingumu, oda pasidaro blyškesnė ir vėsesnė, suėmus odą turėtumėte pamatyti odos tekstūrą primenančią varškės tekstūrą.
  • Trečio laipsnio celiulitas tampa aiškiai matomas odos paviršiuje, oda tampa panaši į apelsino žievelę ar varškę, celiulitas matosi stovint ir pasižymi visais 2 laipsnio celiulito požymiais.

Kas sukelia celiulitą?

Didžiausią įtaką celiuito atsiradimui turi:

  • Mityba – žmonės turi didesnę celiulito susidarymo riziką, jeigu valgo daug riebalų, angliavandenių ir druskos, taip pat valgo mažai ląstelienos turinčio maisto. Moterys, valgydamos maisto produktus, turinčius medžiagų imituojančių estrogeno poveikį, pavyzdžiui sojas, yra labiau linkę į antsvorį, kadangi estrogenai riebalų ląsteles daro didesnėmis, o tas celiulitą padaro matomesniu.
  • Gyvenimo būdas – celiulitas gali būti labiau paplitęs tarp žmonių, kurie mažai juda, dirba sėdimą darbą, nesportuoja ir rūko. Taip pat vienas iš rizikos faktorių yra nutukimas, tačiau celiulitas pasitaiko ir pas liesus žmones. Įtaką gali daryti ir amžius, kai oda tampa mažiau elastinga, celiulitas gali pasidaryti labiau pastebimas, tačiau vėlgi nuo celiulito kenčia ir paauglės mergaitės.
  • Apranga – labai aptemti apatiniai drabužiai, kurie gali sutrikdyti apatinės kūno dalies kraujotaką, taip pat gali būti vienas iš rizikos veiksnių, susidarant celiulitui.
  • Genetika – tam tikri genai yra reikalingi celiulito vystymuisi. Tai yra genai, nulemiantys lytį, lėtą medžiagų apykaitą, riebalų pasiskirstymą po oda ir kraujotakos nepakankamumą. Bet visa tai tik lemia didesnę celiulito atsiradimo riziką, bet nereiškia, kad celiulito būtinai turėsite. Valgydami sveiką, ekologišką maistą,pakankamai judėdami ir dėvėdami kraujotakos netrikdančius apatinius galite nuo to apsisaugoti.
  • Hormoniniai veiksniai – kaip manoma, hormonai atlieka svarbų vaidmenį celiulito susidaryme. Tai yra estrogenai, insulinas, noradrenalinas, prolaktinas ir skydliaukės hormonai – visi jie dalyvauja celiulito susidarymo procesuose. Nors hormonai gali prisidėti prie celiulito atsiradimo, tačiau celiulitas nėra išgydomas hormonų terapija.

Kaip apsisaugoti nuo celiulito susidarymo?

Geriausias būdas apsisaugoti nuo celiulito, tai gyventi sveiką gyvenimą: valgyti sveiką maistą, daug daržovių, vaisių, uogų, kuriuose daug maistinių skaidulų, vengti riebaus maisto, pakankamai judėti, nerūkyti, vengti streso, pakankamai miegoti, gerti pakankamai skysčių ir vengti dehidratacijos, ir dėvėti laisvesnius apatinius drabužius, kad nebūtų kliūčių kraujotakai.

Kaip atsikratyti celiulito?

Yra nemažai sukurtų kremų, maisto papildų ir panašių priemonių, padedančių atsikratyti celiulito, tačiau dažniausiai tai neduoda tokio efekto kokio tikimąsi, kadangi celiulitą reikia pradėti gydyti nuo gyvenimo būdo pasikeitimo. Siekiant visam laikui atsikratyti celiulito, rekomenduojama laikytis šių taisyklių:

1.Valgykite sveikai

Pastebėta, kad valgant sveiką maistą atsikračius perteklinių kūno riebalų ir padidinus fizinį aktyvumą, reikšmingai sumažėja celiulitas. Svorio numetimas ir sveiko riebalų kiekio organizme palaikymas gali padėti sumažinti arba visiškai panaikinti matomą celiulitą. Celiulito mažinimui ir prevencijai rekomenduojama:

  • Linų sėmenys – labai naudingos odos sveikatai bei svorio metimui, kadangi kontroliuoja estrogeno lygį ir taip pat gali padėti padidinti kolageno gamybą. Dažniau įtraukite linų sėmenis į savo mitybą – skaninkite jomis pusryčių košę, jogurtą, daržovių kokteilius, salotas.
  • Drėkinantis organizmą iš vidaus maistas – dehidratacija viena pagrindinių sausos odos priežasčių. Įtrauktie į svo mitybą daugiau daržovių, uogų.
  • Daug skaidulų turintis maistas – tai daržovės, riešutai, sėklos ir uogos. Skaidulos padeda išvalyti žarnyną, numalšinti alkį, ilgam laikui sutiekia sotumo jausmą, gerina metabolizmą (medžiagų apykaitą) bei padeda subalansuoti hormonus. Daug skaidulų bei antioksidantų turintis maistas (pvz., žalios lapinės daržovės, uogos) taip pat labai naudingos odai dėl gebėjimo mažinti ir naikinti laisvųjų radikalų daromą žalą, senėjimą.
  • Švarūs baltymai – tai aukštos kokybės baltymai, tokie kaip žole maitinamų jaučių/karvių mėsa (jautiena), laisvėje auginamų vištų mėsa ir kiaušiniai, laukinė lašiša, organiški baltymų milteliai. Jie gali pagerinti metabolizmą ir padėti mažinant celiulitą.
  • Kalio turintis maistas – perteklinių skysčių ir organizmo taršos šalinimas taip pat gali padėti sumažinti celiulitą. Žalios lapinės daržovės, avokdai, bananai, kokosų vanduo ir fermentuoti pieno (kefyras, jogurtas, varškė) produktai pasižymi kalio gausa.
  • Sveiki riebalai – kokosų aliejus, laukinė žuvis turi riebalų rūgščių, gerinančių sveiką odos sluoksnį. 1 vagomasis šaukštas gryno kokosų aliejaus per dieną ar porcija kokybiškos raudonosios žuvies gali padėti greičiau pasiekti norimų rezultatų, atsikratant celiulito.
  • Vanduo – pakanakamas išgeriamo vandens kiekis yra iš ties labai svarbus faktorius, siekiant atsikratyti celiulito. Vanduo padeda išlaikyti odos drėgmę, taip pat pašalinti toksinus ir kitus organizmui nereikalingus komponentus.

Pasistenkite kaip įmanoma daugiau vengti:

  • Cukraus ir druskos. Cukrus sukelia skysčių susilaikymą, uždegimą ir skatina riebalų kaupimąsi. Visa tai didina celiulito atsiradimą ir matomumą. Analogiškai, druska taip pat skatina skysčių kaupimąsi, kas neleidžia iš organizmo veiksmingai pasišalinti kenksmingos medžiagoms (toksinams).
  • Rafinuotų miltų ir rafinuotų grūdų. Balti (rafinuoti miltai) bei kiti grūdai (balti ryžiai, makaronai) labai greitai skylą į cukrų, turi daugybę kalorijų, kurios organizme bus kaupiamos riebalų pavidalu.
  • Nesveikų ir hidrintų riebalų. Nesveiki riebalai – tai dauguma gyvulinės kilmės riebalų, ypač randami riebioje mėsoje, pieno produktuose. Kaip ir hidrinti riebalai jei skatina organizme uždegimą bei riebalų kaupimąsi. Rinkitės sveikesnes alternatyvas – lydytą (Ghee) sviestą, nerafinuotus, šalto spaudimo aliejus.

2. Suvartokite daugiau kolageno

Jungiamieji audiniai ( tarp kurių ir odos sluoksniai) yra sudaryti iš kolageno. Kuomet oda yra stipri ir elastinga, celiulitas yra beveik nepastebimas arba o išvis nėra. Kolagenas – tai gausiausias kūno baltymas, reikalingas odos elastingumui, jaunatviškai struktūrai ir stiprybei palaikyti. Vienas iš efektyviausių būdų papildyti organizmo kolageno atsargas – valgyti/gerti  kaulų sultinį. Kaulų sultinyje (nuovire) kartu su svarbiais mikro elementais ir net anktioksidantais yra ammino rūgščių, vadinamų  prolinu ir glicinu, iš kurių susidaro kolagenas. 2015 metais Medicininio maisto žurnale publikuotame tyrime teigiama, kad kasdien suvartoję 2,5 g bioaktyvių kolageno peptidų pastebėjo reikšmingai sumažėjųsį celiulito kiekį.

3. Vartokite su celiulitu kovojančius maisto papildus

Siekiant sveikai ir suagiau numesti svorio ir pagerinti odos sveikatą, rekomenduojama vartoti šias maistines medžiagas:

  • Fermentus. Konkrečiai rekomenduojami bromelainas, serrapeptase, nattokwinase. Tyrimais įrodyta, kad šie fermentai padeda sėkmingia kovoti su uždegimu ir naikinti riebalų sankaupas po oda. Būtent bromelainas, serrapeptase ir nattokwinase – tai fermentai, gebantys skaidyti/tirpdyti firbinogeną – sluoksnį, laikantį nepageidaujamus darinius ar sankaupas.
  • Kola. Neapsigaukite, kalbama tikrai ne apie populiarų vaisvandenį, kuris yra vienas iš didžiausių celiulito naikinimo priešų. Kola – tai žolelė, kuri, kaip nustatyta tyrimais, gerina odos elastingumą, stangrumą ir padeda mažinti celiulitą ant odos.

4. Reguliariai mankštinkitės

Pradėję sveikiau maitintis, labai padėsite savo kūnui greičiau ir efektyviau atsikratyti papildomų riebalų ir, žinoma, celiulito, užsiimdami reguliaria mankšta. Reguliarus fizinis aktyvumas greitins medžiagų apykaitą, degins riebalus, padės greičiau atsinaujinti odos sluoksniui ir atsikratyti perteklinių riebalų, formuojančių celiulitą.

5. Išbandykite eterinius aliejus

Nors vis labiau populiarėja komercinės kosmetinės priemonės nuo celiulito, deja, dažnai jos yra ne tik brangios, bet ir neveiksmingos. Išmėginkite natūralius eterinius aliejus, kurie gali padėti efektyviai sumažinti matomą celiulitą. Riebalus naikinti padeda greipfrutų eterinis aliejus, tad galite jį sumaišyti su kokosų aliejumis ir gerai įtrinti į odą. Tyrimais įrodyta, kad greipfrutų eteriniame aliejuje gausu uždegimą mažinančių fermentų, tokių kaip bromelainas, kurie padeda suskaitydi ir naikinti celiulitą ir apsaugo nuo naujų riebalų ląstelių kaupimosi.

 

Taip pat yra nemažai praktikuojamų metodų, skirtų atsikratyti celiulito, bet nė vienas iš jų nėra pagrįstas moksliniais tyrimais:

  • Masažai – šis metodas remiasi tuo, kad intesyvūs masažai pagerina kraujotaką, šalina toksinus ir sumažina skysčių perteklių audiniuose tose vietose, kur pasireiškė celiulitas.
  • Endermologija – tai metodas, naudojamas celiulito gydymui nuo 1990 metų. Šiam metodui naudojamas neigiamą slėgį sukuriantis įrenginys, kuris įtraukia celiulito pažeistus audinius ir juos stimuliuoja. Dažniausiai reikalinga nuo 10 iki 12 procedūrų, kad būtų pastebimi rezultatai, tačiau manoma, kad tai duoda tik laikinus rezultatus.
  • Lazerio terapija – tai laikinas ir gana brangus metodas sumažinti celiulito požymius, jam reikalinga nuo 8 iki 10 procedūrų, kad būtų pastebėti rezultatai. Lazerio terapijos metu pažeisti audiniai būna įsiurbiami ir veikiami šviesos, panašios į infraraudonuosius spindulius.
  • Mezoterapija – tai prieštaringai vertinamas gydymas, kurio metu į pažeistus audinius švirkštais leidžiami aminofilinas, hormonai, fermentai, augaliniai ekstraktai, bei įvairios vitaminų ir mineralų kombinacijos. Tai nėra gerai ištirtas ir mediciniškai patvirtintas metodas, todėl gali būti rizikinga ir turėti šalutinių poveikių,kaip infekcijos, bėrimai ir panašiai.
  • Riebalų nusiurbimas (liposukcija) – tai nėra rekomenduojamas metodas celiulito požymių mažinimui, kadangi dažnai šis metodas tik pablogina odos būseną.
  • Šilumos terapija
  • Ultragarsas
  • Radijo dažnio terapija
  • Magnetinė terapija
  • Radialinių bangų terapija
  • Elektros stimuliacija

Antros klasės celiulito gydymas paremtas vaistais ir maisto papildais, kurie veikia riebalinius audinius:

  • Metilksantinas – tai kofeino, aminofilino ir teofilino kombinacija, kuri naudojama gaminant daugelį kremų, kovojančių su celiulitu. Metilksantinas pasižymi gebėjimu išskaidyti riebalų sankaupas. Tačiau per odą gaunamas kiekis šių chemikalų yra nepakankamas ir ši priemonė neduoda gerų rezultatų.
  • Pentoksifilinas
  • Beta antagonistas ir adrenalinas
  • Alfa antagonistas
  • Amino rūgštys
  • Ginkmedis (lot. Ginkgo biloba)
  • Rutinas

Tačiau visi šie būdai nėra laikomi veiksmingais, todėl rekomenduojama pradėti valgyti sveikai ir tai efektyviausiai gali padėti sumažinti celiulitą.

Natūralios priemonės, padėsiančios atsikratyti celiulito

  • Kavos šveitiklis – kofeinas, esantis kavos tirščiuose, slopina riebalų susidarymą. Visą procedūrą aprašėme smulkiai žemiau:
  1. Paimkite maždaug 1/3 puodelio kavos tirščių, arba 50 gramų kavos
  2. Paimkite 3 šaukštus pašildyto (skysto) kokosų aliejaus
  3. Paimkite 3 šaukštus cukraus arba jūros druskos
  4. Sudėkite visus ingredientus į stiklinį indą ir viską sumaišykite
  5. Paimkite pasidarytą pastą ir trinkite odą 3-5 minutes, pakankamai stipriai, kad būtų stimuliuojama kraujotaka, o po to nuplaukite. Procedūra kartokite bent 3 kartus per savaitę.

Šį būdą galite naudoti kartu su aukščiau aprašytu šveitimu sausu šepečiu. Prieš einant į dušą atlikite šveitimo šepečiu procedūrą, tada šveiskite odą pasidaryta pasta su kava, o po to duše tiesiog viską nuplauktie.

  •  Želatinos vartojimas – yra manoma, kad želatinos kiekio sumažėjimas maiste galėjo lemti celiulito susidarymą ir paplitimą visame pasaulyje. Tai yra todėl kad želatinoje yra amino rūgščių glicino ir prolino, kuris reikalingas sveikam jungiamajam audiniui. Taip pat želatina yra natūralus kolageno šaltinis, o kolagenas būtinas išlaikyti sveiką odos elastingumą.

Svarbiausia yra prisiminti, kad pats efektyviausias būdas apsisaugoti ar atsikratyti celiulito, tai sveikai valgyti, kuo daugiau judėti ir sportuoti, bei nedėvėti labai aptemtų drabužių, kurie sutrikdytų apatinės kūno dalies kraujotaką.

  • Sausos odos šveitimas šepečiu – vienas iš būdų tai sausos odos šveitimas šepečiu. Šis metodas padeda, suaktyvina kraujo ir limfos tekėjimą. Tai turėtų būti daroma kasdien ir geriausia bent 2 kartus per dieną. Svarbiausia, kad oda ir specialus šepetys būtų sausi. Odą šveiskite ilgais judesiais link širdies, nedarykite sukamųjų judesių ir venkite šveitimo nuo širdies pusės. Pradėkite nuo kojų ir kilkite aukštyn link krūtinės. Svarbiausia nepersistengti ir nešveisti per stipriai, oda neturėtų būti pažeidžiama ar paraudusi. Šepečio šeriai geriau, kad būtų natūralios augalinės kilmės ir ne per kieti. Šis metodas taip pat padės greičiau atsinaujinti odos ląstelėms ir oda taps gražesnė. Kad būtų paprasčiau, pateikiame vaizdo įrašą, kuriame pavaizduota, kaip viską atlikti teisingai:

2 komentarai

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  • Abejoju ar celiulitas gali atsirasti nuo netinkamos aprangos. Asmeniškai man, celiulitas yra paveldėtas iš mamos, tiesiog pas mane jis labiau kaupiasi. ir nesvarbu jog esu nestambi, bet celiulitas vargina nuo pat paauglystės. Kas padėjo kažkiek apmažinti jį ir sustangrinti odą, tai sportas, krioterapija ir mezoterapija. Nes celiulitas pilnai neišnyksta, bet jį padaryti vos matomą plika akimi, įmanoma.

  • Man celiulito atsiradimą įtakojo būtent dėl netinkamos aprangos, apie ką net nebuvau susimasčiusi. Keista… atrodo visiškai nereiškminga priežastis, o tiek nepatogumų sukelia.

KMI skaičiuotuvas