sveika.lt
Sportas

Ar sportuojant būtina vartoti papildus sportui?

Maisto papildai sportui

Sportuojant, valgant, dirbant įprastus darbus dažnas iš mūsų nesusimąsto, ar gauna visas reikalingas medžiagas iš mitybos, galbūt tik pastebi, kad treniruočių metu nebesugeba atlikti tam tikrų sporto pratimų, prastai miega, patiria daugiau streso ar net skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Tik tai pastebėjus pradeda ieškoti pagalbos. Viena iš pagalbų – maisto papildai sportui, kurie gali pagerinti fizinius ir psichologinius rodiklius gyvenime.

Kai kuriems žmonėms dėl nežinomybės sporto papildai kartais vis dar asocijuojasi su neigiamais potyriais, jie bijo tapti vaikštančiais laboratorijos eksperimentais, jaudinasi, kad tai pakenks sveikatai ar net neigiamai sumažins sportinius pasiekimus. Tačiau tiesa yra kitokia, tai rodo teorija ir praktika. Daugeliui iš mūsų trūksta vitaminų, mineralų, nes valgome nesubalansuotą maistą, per daug sportuojame, dirbame, mažai ilsimės. Dėl šios priežasties, norint pagerinti fizinius ir sveikatos rodiklius turime pakeisti savo mitybą ir  pradėti gerti sporto papildus, kurie padėtų surinkti mineralus, vitaminus, kad vėl būtume žvalūs, energingi, pailsėję.

Kodėl verta vartoti papildus sportui, ypač sportuojant, aktyviai leidžiant laikant, daug dirbant? Priežasčių tikrai ne viena.

Profesionalūs atletai, sportininkai, mėgėjai dažnai vartoja papildus sportui tam, kad atsistatytų po sunkių treniruočių, sumažintų kortizolio kiekį (streso hormoną), geriau miegotų, sudegintų riebalus, jaustųsi energingesni, rečiau sirgtų, priaugtų raumeninės masės, pagerintų rezultatus sporto salėje ir varžybų metu, sumažintų poreikį saldumynams – tai tik keletas priežasčių, kodėl sportininkai vartoja papildus sportui.

Kokius papildus renkasi atletai?

  1. Kreatinas. Nesvarbu ar esate sportininkas, ar ne, kreatinas yra vienas iš papildų, kuris labiausiai ištirtas mokslininkų, pasižymi teigiamomis savybėmis. Kreatino vartojimas padeda padidinti raumeninę masę (pagražinti kūną), maksimalią ir sprogstamąją jėgą, gerina širdies ir smegenų veiklą. Taip pat kiekvienas vegetaras turėtų vartoti kreatiną, nes šio elemento negauna iš maisto.
  2. Vitaminas D. Kiekvienas sportininkas turėtų gerti vitaminą D, kad pagerintų imunitetą, atsistatymą po sporto, geriau įsisavintų kalcį, turėtų geresnį hormonų profilį ir kt. Mokslininkai ištyrė, kad 1/5 UK gyvenančių žmonių trūksta vitamino D, todėl jeigu jaučiatės prastai, apsvarstykite šio papildo sportui naudą. Pasistenkite į dieną gauti 5,000 IU vitamino D3.
  3. Magnis. Nacionalinė sveikatos ir mitybos apklausa (NHANES) parodė, kad 61 proc. amerikiečių trūksta šio mineralo, tai reiškia, kad šio vitamino trūksta atletams ir aktyviems žmonėms. Dėl magnio trūkumo dažnai sunku atsigauti po sunkių treniruočių, gali traukti mėšlungis. Magnis reikalingas daugiau nei 300 biocheminių reakcijų vykstančių žmogaus organizme, todėl sportininkai geria magnį, nes nori pagerinti energijos lygius, baltymų raumenų sintezę, raumenų galingumą ir atsistatymą, širdies darbą. Taip pat, Turkish tyrimas parodė, kad maisto papildai sportui (magnio) su jėgos treniruotėmis padeda padidinti testosterono koncentraciją 25 proc. Vyrai turėtų gauti apie 400-420 mg per dieną, moterys 310-320 mg per dieną, atletai gali padidinti dozę ir jo suvartoti daugiau.
  4. Kurkuminas. Šiandien kiekvieno profesionalaus sportininko sporto papildų dėžutėje galite rasti šį papildą. Netgi 2000 mokslinių tyrimų parodė, kad kurkuminas gali padėti pagerinti atletiškumą, sumažinti vėžio tikimybę ir kelių skausmus. Kurkuminas yra stiprus antioksidantas, todėl yra geriamas profesionalių sportininkų ir nesportuojančių žmonių.
  5. Omega-3. Sportininkai geria omega, nes nori pagerinti smegenų veiklą, raumenų impulsų perdavimą, sumažinti uždegiminius procesus organizme. Šis papildas labai naudingas kiekvieno žmogaus organizmui.

Sportininkams būtina vartoti papildus, nes labai maža dalis jų dirba su mitybos specialistais, kurie rūpinasi sportininkų mityba. Dažnas daug sportuojantis žmogus negauna pakankamai mineralų ir vitaminų iš mitybos. Dėl šios priežasties, norint pagerinti treniruočių rodiklius, pabandykite papildus sportui, kad pasiektumėte dar neregėtus rezultatus.

KMI skaičiuotuvas