sveika.lt
Mityba

Dieta pagal kraujo grupę

dieta pagal kraujo grupę
dieta pagal kraujo grupę

Mityba (dieta) pagal kraujo grupę, tai 1996 metais Peter J. D’Adamo knygoje „Eat Right 4 Your Type“ aprašyta dieta, kurioje teigiama, kad kiekvienai kraujo grupei turėtų būti taikomas atskiras mitybos planas. Knyga buvo išversta į 52 kalbas ir joje kalbama ne tik apie mitybą, bet ir susirgimų riziką kiekvienai kraujo grupei, reikalingą fizinį aktyvumą ir t.t. Viskas šioje dietoje paremta tuo, kad žmonės, atsižvelgiant į jų kraujo grupę, vystėsi skirtingai, pagal tai, kokį gyvenimą gyveno tam tikros kraujo grupės turėtojai. Šiuo metu yra žinomos 4 kraujo grupės, tai O, A, B ir AB.

  • O (I) kraujo grupė – tai pati seniausia ir labiausiai paplitusi kraujo grupė. Šią kraujo grupę turinčių žmonių protėviai buvo medžiotojai, daugiausiai valgę gyvulinės kilmės maistą
  • A (II) kraujo grupė – Tai žmogaus užsiimančio žemės ūkiu kraujas, šią kraujo grupę turinčių žmonių protėviai augino grūdus ir naminius gyvulius. Jie yra geriau adaptuoti ir atsparesni infekcijoms nei O kraujo grupės turėtojai, šis skirtumas yra išlikęs iki dabar. Šiai kraujo grupei rekomenduojama vegetariška mityba.
  • B (III) kraujo grupė – Tai klajoklių kraujo grupė, atsiradusi himalajų kalnuose, jie vertėsi gyvulių auginimu ir daugiausia valgė mėsos ir pieno produktus. Jie gali valgyti taip, kaip valgė O ir A kraujų grupių turėtojai kartu, arba paprasčiau, subalansuotai – gyvulinės ir augalinės kilmės maistą.
  • AB (IV) kraujo grupė – Tai pati naujausia kraujo grupė, atsiradusi per paskutinį 1000 metų. Ji atsirado klajokliams apsistojus europiečių žemėse. Šį kraują turi 5% planetos gyventojų ir tai labiausiai šiandieniai mitybai prisitaikiusi kraujo grupė, kadangi jie gali valgyti praktiškai viską ir betkokiomis kombinacijomis.

Mūsų kraujas daro įtaką mūsų imuninei sistemai, o imuninė sistema, priklausomai nuo kraujo grupės, yra užprogramuota kaip reaguoti į svetimkūnius, tarp jų maistas ir netgi kraujas, todėl pavyzdžiui A grupės kraujo turėtojui netiks O ar B grupės kraujas. Tuo pačiu principu organizmas reaguoja į maistą – jį priima, pasisavina, arba atmeta, reaguoja netinkamai ir suserga.

Mityba (dieta) pagal kraujo grupę:

Kraujo grupė Vartoti Nevartoti
O (I) Mėsa, žuvis, žvėriena, daržovės, vaisiai Kopūstai, pupos, kukurūzai, lęšiai, garstyčių sėklos
A (II) Daržovės, vaisiai, jūros gėrybės, grūdai, pupos, ankštiniai augalai, sojos produktai Mėsa, pieno produktai, kviečiai, raudonos pupelės
B (III) Mėsa, grūdai, pieno produktai, daržovės, vaisiai, ankštiniai augalai Paukštiena, kviečiai, grikiai, lęšiai, žemės riešutai, kukurūzai, sezamo sėklos
AB (IV) Žuvis, pieno produktai, jūros gėrybės, soja, pupos, grūdai, daržovės, vaisiai, ankštiniai augalai, kiaušiniai Raudona mėsa, raudonos pupos, grikiai, kukurūzai

Veikia ar neveikia?

Mes esame labai unikalūs individai ir suskirstyti visus žmones į 4 grupes, vien pagal kraują, būtų labai drąsus žingsnis. Nors tai gana plačiai paplitusi dieta, bet iki šiol moksliniais tyrimais jos veiksmingumas nėra įrodytas.

Dar šiais metais Toronto universiteto mokslininkai paskelbė tyrimo rezultatus, kuriame bandė išsiaiškinti dietos pagal kraujo grupę efektyvumą. Buvo tiriami 1455, daugiausiai sveiki ir jauni žmonės. Apie juos buvo surinkta informacija apie jų įprastinį maitinimąsi, taip pat buvo paimti kraujo mėginiai, nustatyti jų kraujo grupę, insulino, cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje, įvertinti kraujotakos sistemos būklę. Visi dalyviai laikėsi Peter J. D’Adamo knygoje parašytos dietos.

Rezultatai parodė, kad nėra jokio sveikatos būklės pagerėjimo, kurį būtų galima susieti su mityba (dieta) pagal kraujo grupę. Kiekvieno dalyvio organizmas turėjo individualų atsaką į tokią dietą ir dalis pajuto pagerėjimą valgant vegetariškai arba mažai angliavandenių turintį maistą, bet tai nebuvo niekaip susiję su jų kraujo grupe.

Pagerėjimai, nesusiję su dieta pagal kraujo grupę:

  • O (I) kraujo grupė – Mažesnis trigliceridų kiekis kraujyje
  • A (II) kraujo grupė – Sumažėjęs KMI, kraujo spaudimas, liemens apimtis, trigliceridų ir insulino kiekis kraujyje
  • B (III) kraujo grupė – Pagerėjo cholesterolio kiekis kraujyje
  • AB (IV) kraujo grupė – Sumažėjo kraujo spaudimas, cholesterolio, trigliceridų ir insulino kiekis kraujyje.

Neatlikti moksliniai tyrimai nereiškia, kad dieta neveikia. Tačiau, kalbant apie mitybą (dieta) pagal kraujo grupę, iki šiol nebuvo jokių moksliškai pagrįstų įrodymų, kad ji veikia.“Tai buvo intriguojanti hipotezė, taigi sumanėme ją patikrinti. Dabar mes galime būti tikri sakydami, kad dieta pagal kraujo grupę neveikia“ – sakė tyrime dalyvavęs mokslininkas.

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas