sveika.lt
Mityba

Kofeinas ir jo poveikis

Kofeinas

Kofeinas tai natūrali, stimuliuojanti medžiaga, kartais dar vadinama legaliu narkotiku. Jis išgaunamas iš kavamedžio sėklų, arbatos krūmų. kolamedžio riešutų ir retesniais atvejais iš paragvajinio bugienio, guaranos uogų ir t.t.. Augalai kofeiną naudoja atbaidyti kenkėjams. Bet pakalbėkime apie kofeino poveikį žmonėms.

Daugelis žmonių ryte tik pabudę griebiasi kavos puodelio, kad galėtų lengviau pradėti dieną. Maždaug 1,6 milijardo puodelių kavos yra išgeriama kasdien visame pasaulyje. Pagal statistinius duomenis vienas žmogus per dieną suvartoja apie 300 mg kofeino, tai yra maždaug nuo 2 iki 4 puodelių kavos per dieną. Tai labiausiai pasaulyje vartojama psichiką veikianti medžiaga (narkotikas). Kofeinas veikia kaip centrinės nervų sistemos stimuliatorius ir laikinai suteikia energijos, padeda atsikratyti mieguistumo ir padeda išlaikyti budrumą. O populiariausi kofeino šaltiniai yra kava, arbata, saldūs gaivieji ir energetiniai gėrimai. Vis dėlto kofeinas ne tik suteikia energijos, o kava ar arbata nėra toks nekaltas gėrimas.

Neigiamas kofeino poveikis

Kofeinas pasižymi ne tik geromis savybėmis, o jo naudojimas didelėmis dozėmis turi neigiamą poveikį žmonių sveikatai. 500 – 600 mg kofeino per dieną arba daugiau, gali sukelti nerimą, nervinę įtampą, nerimą, dirglumą, skrandžio veiklos sutrikimų, pagreitinti širdies plakimą ar net sukelti raumenų tremorą (drebėjimą).

Tačiau yra atliktų mokslinių tyrimų kurie parodo, kad net ir ne tokiomis didelėmis dozėmis kofeinas gali sukelti problemų. Manoma, kad bent 300 mg kofeino per dieną vartojančioms besilaukiančioms moterims padidėja rizika susilaukti naujagimio su per mažu kūno svoriu. Taip pat tyrimai parodė, kad geriant 4 puodelius kavos per dieną, galite padidinti ankstyvos mirties tikimybę.

Kofeinas sutrikdo maistinių medžiagų pasisavinimą

Turbūt nedaugelis žinote, kad ryte gerdami kavą ar arbatą, kurioje yra kofeino, ir maisto papildus kartu, jūs kai kurias maistines medžiagas pasisavinate daug prasčiau arba jų netenkate.

Kofeinas šalina kalcį iš organizmo per šlapimą ar tuštinimąsi. Išgėrę puodelį kavos su maždaug 150 mg kofeino, jūs netenkate apie 5 mg kalcio. Taip pat kofeinas sutrikdo kalcio pasisavinimą. Tai gali pakenkti jūsų kaulams ir kitoms svarbioms organizmo funkcijoms. Kofeinas slopina vitamino D receptorius, todėl organizmas pasisavina jo daug mažiau. Kadangi vitaminas D svarbus kalcio pasisavinimui, tai gali daryti įtaką susirgimui osteoporoze, į tai reiktų atkreipti dėmesį visoms moterims, nes jos turi didesnę riziką susirgti šia liga.

Kofeinas trukdo geležies pasisavinimui ir sumažina ją iki 80%, todėl reiktų vengti vartoti maisto papildus ir maisto produktus kuriuose yra geležies kartu ir padaryti bent 1 valandos pertrauką tarp šių 2 nederančių produktų vartojimo.

Kofeinas taip pat konfliktuoja su B grupės vitaminais. Kadangi kofeinas veikia kaip diuretikas ir skatina skysčių netekimą, o B grupės vitaminai yra tirpūs vandenyje, todėl kofeinas gali daryti įtaką šių maistinių medžiagų trūkumui. Taip pat kofeinas trukdo kai kurių B grupės vitaminų pasisavinimui, pavyzdžiui, tiamino (vitamino B1). Viena išimtis, kad kofeinas padeda pasisavinti vitaminą B12, kadangi jis skatina išsiskirti skrandžio rūgščiai.

Taip pat kofeinas gali trukdyti pasisavinti manganą, varį ir cinką, taip pat skatina natrio, magnio, kalio ir fosfato pašalinimą iš organizmo.

Kofeino poveikis ne visiems vienodas

Kofeinas kiekvieną asmenį veikia skirtingai, priklausomai nuo to asmens gyvenimo būdo ir asmeninių ir sveikatos savybių. Todėl vien dėl šios priežasties yra girdima tiek gerų, tiek blogų nuomonių apie kofeiną. Pavyzdžiui, žmonės. turintys nerimo sutrikimų, yra daug jautresni kofeino poveikiui.

Kiekvienas organizmas metabolizuoti kofeiną geba skirtingai greitai. Rūkantys žmonės kofeiną metabolizuoja dvigubai greičiau nei nerūkantys. Taip pat kofeino metabolizmas lėtesnis pas kūdikius, nėščias moteris ir sergančius kepenų ligomis. Taip pat kai kurie vaistai lėtina kofeino metabolizmą, todėl iškyla rizika, kad kofeinas gali pradėti nuodyti organizmą. Bet mes visi esame skirtingi ir kofeino poveikis skiriasi nuo genetinių ir gyvensenos veiksnių. Todėl pastebėjus nemigos ar nerimo simptomus reiktų nustoti vartoti kofeiną.

Kofeinas gali sutrikdyti miegą

Turbūt daugelis žmonių žino, kad prieš miegą kofeino geriau nevartoti. Atlikti nauji tyrimai ištyrė kofeino poveikį miegui, vartojant jį skirtingomis valandomis. Tyrimai parodė, kad net ir po darbo išgerdami 1 didelį puodelį kavos, galite sutrikdyti miegą, todėl reiktų vengti kofeino vartojimo po 17:00 valandos. Suvartojus kofeino net ir 6 valandoms prieš miegą, jis sutrumpina miego trukmę 1 valanda.

Vyrus ir moteris kofeinas veikia skirtingai

Atlikti tyrimai parodė, kad po brendimo, mergaičių ir berniukų organizmai į kofeiną reaguoja skirtingai. Jau yra žinoma, kad kofeinas didina kraujo spaudimą ir mažiną širdies susitraukimų dažnį vaikams, paaugliams ir suaugusiems.

Tyrimai parodė, kad 12 – 17 metų berniukai jaučia didesnį energijos antplūdį suvartojus kofeino nei mergaitės. Taip pat berniukams padidėja kraujo spaudimas ir sumažėja širdies susitraukimų dažnis, o mergaitės tokio poveikio nejaučia. Berniukai jautriau reaguoja į kofeiną, tačiau šis skirtumas atsiranda tik po brendimo.

Priklausomybė nuo kofeino

Dėl teigiamo kofeino poveikio žmogaus jausmams ir savijautai, kofeinas gali sukelti priklausomybę. Kofeinas aktyvina tuos pačius elgesio ir neurofarmakaloginius mechanizmus kaip ir kai kurie draudžiami narkotikai. Taip pat kaip ir kitos narkotinės medžiagos kofeinas sužadina teigiamus pojūčius kaip gera savijauta, lengvesnė socializacija, didesnis energijos ir budrumo pojūtis. Dėl šių priežasčių nedidelė dalis žmonių kenčia dėl kofeino vartojimo sutrikimų.

Kofeinas gali sukelti fizinę priklausomybę, ir jaučiant kofeino trūkumą gali kilti tokie negalavimai, kaip galvos skausmas, nuovargis, mieguistumas, depresija, dirglumas, pykinimas, vėmimas ir koncentracijos sutrikimai. Tokiems žmonėms patiems nustoti vartoti kofeiną beveik neįmanoma, net jeigu jie ir jaučia šiuos simptomus.

Kofeino poveikis vaikams ir paaugliams

Vaikai ir paaugliai turėtų vengti kofeino, nes yra neištirtas jo poveikis besivystančioms smegenims, bet yra žinoma, kad kofeinas sutrikdo miegą, o miego trūkumas sutrikdo gebėjimą mokytis. Su graužikais atlikti tyrimai parodė, kad kofeinas sutrikdo neurologinį vystymąsi, kurio pasekmės yra pastebimos ir suaugus.

Psichologai taip pat nepataria vartoti kofeino, nes manoma, kad suaugus, tai gali padaryti įtaką įvairioms problemoms, susijusioms su alkoholiu ir narkotikais.

Kiti neigiami kofeino poveikiai

  • Daugiau nei 4 puodeliai kavos yra susiję su ankstyva mirtimi – Mayo klinikos atlikti tyrimai parodė, kad vyrai. išgėrę 4 puodelius ir daugiau kavos per dieną, turėjo 21% didesnę riziką mirti ankstyva mirtimi. Tačiau tyrimams reikalingas patikslinimas, nes jie taip pat vartojo tabaką ir mažai judėjo fiziškai.
  • Kofeino vartojimas gali pakelti kraujo spaudimą kenčiantiems nuo hipertenzijos – žmonėms, sergantiems hipertenzija, buvo duodami 2 puodeliai kavos ir pastebėta, kad po 2 – 3 valandų jų kraujo spaudimas pakilo.
  • Kofeinas didina podagros paūmėjimo riziką – tyrimai parodė, kad besaikis kofeino vartojimas gali iššaukti podagros paūmėjimą.
  • Kofeinas gali sukelti šlapimo nelaikymą –  Alabamos universiteto atlikti tyrimai parodė, kad moterys, vartojančios daug kofeino, turi 70% didesnę tikimybę susidurti su šlapimo nelaikymo problemomis.
  • Kofeinas gali sukelti virškinimo sistemos sutrikimus – žmonės, kurie vartoja gėrimus, kuriuose yra kofeino, dažnai skundžiasi skrandžio ir virškinimo problemomis. Tai dažniau pasireiškia, kai šiuos gėrimus vartoja esant tuščiam skrandžiui.
  • Kofeinas gali sukelti galvos skausmus – nors kartais kofeinas gali padėti skaudant galvai, tačiau didelės jo dozės gali sukelti galvos skausmą.
  • Kofeinas gali sumažinti moterų vaisingumą – Nevados Universiteto Medicinos mokyklos atlikti tyrimai parodė, kad kofeinas sumažina tikimybę pastoti 27%.
  • Kofeinas kenkia žmonėms, sergantiems 2 tipo diabetu – Amerikos Diabeto Asociacijos atlikti tyrimai parodė, kad kofeinas sutriko gliukozės apykaitą žmonėms, sergantiems 2 tipo diabetu.
  • Kofeinas gali pakenkti kūdikiams žindymo laikotarpiu – žindymo laikotarpiu moterys turėtų apriboti kofeino vartojimą, kadangi kūdikiai dėl to gali tapti irzlūs ir kofeinas gali sutrikdyti jų miegą

Kofeino kiekis kavoje ir arbatoje

Gėrimas Kofeino kiekis
Užpilama kava (237 ml) 95-200 mg
Užpilama be kofeino (237 ml) 2-12 mg
Espresso kava (30 ml) 47-75 mg
Espresso kava be kofeino (30 ml) 0-15 mg
Tirpi kava (237 ml) 27-173 mg
Tirpi kava be kofeino (237 ml) 2-12 mg
Juoda arbata (237 ml) 14-70 mg
Žalia arbata (237 ml) 24-45 mg

Kofeino perdozavimas

Dauguma sveikos gyvensenos specialistų rekomenduoja suvartoti iki 100 mg kofeino per dieną (maždaug vieną puodelį kavos), tai neturėtų paveikti jūsų sveikatos. Tačiau maksimali saugi dozė laikoma 250 – 500 mg kofeino, priklausomai nuo žmogaus sveikatos būklės ir reakcijos į kofeiną.

Kofeino perdozavimo simptomai trunka maždaug 4 valandas, tačiau gali užsitęsti, jeigu esate jautrus kofeinui arba suvartojote labai didelę jo dozę. Dažniausiai pasitaikantys kofeino perdozavimo simptomai:

  • Nerimas, nervingumas
  • Padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis
  • Pykinimas
  • Aritmija
  • Nemiga
  • Prakaitavimas
  • Galvos svaigimas
  • Vėmimas

Sveiki suaugę žmonės turėtų per daug nesirūpinti dėl kofeino vartojimo, nes daugelis jį vartoja saugiomis dozėmis, tačiau nereiktų pamiršti, kad tai psichoaktyvi medžiaga, kuri gali sukelti ar paaštrinti tam tikras sveikatos problemas.

Kofeinas taip pat pasižymi ir teigiamomis savybėmis, apie jas galite paskaityti kitame mūsų straipsnyje pavadinimu: Kava ir jos teigiamas poveikis

 

KMI skaičiuotuvas