sveika.lt
Mityba Sveikata

Hialurono rūgštis

Hialurono rūgštis

Hialurino rūgštis (HA) (cheminis pavadinimas glikozaminglikanas), tai angliavandenis, konkrečiau mukopolisacharidas, natūraliai randamas visame žmogaus kūne. Vidutiniškai suaugusio žmogaus kūne yra 15 gramų šios rūgšties. Žmogaus organizme hialurono rūgštis jungiasi su vandeniu ir tampa klampia medžiaga, panašią į želę ar gelį. Jos pagrindinė funkcija organizme sutepti sąnarius ir raumenis. Taip pat ši rūgštis yra plačiai naudojama odos priežiūros priemonėse, kaip drėkiklis. Šiuo metu vyksta daug medicininių tyrimų, kurie analizuoja hialurono rūgšties naudą ortopedijos ir akių operacijų srityse.

Hialurono rūgštis labiausiai paplitusi audiniuose:  nerviniame, dengiamajame ir jungiamajame, tačiau mažesniu kiekiu randama beveik kiekvienoje ląstelėje. Tai viena iš labiausiai hidrofilinėmis savybėmis pasižyminti molekulė natūraliai randama gamtoje, todėl kaip natūralus drėkiklis, hialurono rūgštis, turi daug naudingų savybių žmogaus organizmui.

Nauda sveikatai

Hialurono rūgštis organizme gyvuoja trumpą laiko periodą, nuo 1 iki 3 dienų, todėl jos atsargas reguliariai būtina papildyti.

Hialurono rūgštis veikia žmogaus organizme panašiai, kaip automobilio variklyje tepalai, sutepa ir apsaugo mūsų sąnarius nuo susidėvėjimo. Kai mes senstame, sąnariuose apsauginių skysčių klampumas sumažėja ir jie tampa labiau pažeidžiami. Hialurono rūgštis padeda išsaugoti tą klampumą ir apsaugo sąnarius. Žemiau pateikiame sąrašą, kur hialurono rūgštis organizme daro didžiausią įtaką:

Kaulai ir kremzlės

Hialurono rūgštis randama visuose žmogaus kauluose ir kremzlėse. Daugiausiai  šios rūgšties randama įvairiose kremzlėse, bet labiausiai i visų kremzlių – hialininėje kremzlėje. Hialininė kremzlė dengia ilgų kaulų galus, kur vyksta lenkimas ir suteikia kaulams paminkštinantį poveikį. Hialininė kremzlė randama nosyje, gerklėje, bronchuose, šonkaulių galuose ir kuose sąnariniuose kaulų galuose.

Sąnarių skystis

Mūsų sąnarius, pavyzdžiui rankų ir kelių, supa sinovijos membrana, kuri kaulų galuose sudaro kapsulę. Ši membrana išskiria klampų sinovijos skystį. Šio skysčio funkcija apsaugoti sąnarį nuo susidėvėjimo ir nugabenti maistines medžiagas į kremzles.

Oda

Hialurono rūgštis didžiausiais kiekiais randama odos audiniuose ir juose yra maždaug pusė visų šios rūgšties atsargų. Hialurono rūštis randama tiek išoriniame, tiek vidiniame odos sluoksnyje. Hialurono rūgštis išlaiko odą drėgną, jauną ir sveiką. Kolagenas išlaiko odą elastingą, o hialurono rūgštis maitina kolageną. Tai labai svarbi medžiaga odos sveikatai, o su amžiumi jos odoje lieka vis mažiau.

Jungiamasis audinys

Jungiamasis audinys randamas daugelyje organizmo vietų ir jis atlieka kur kas daugiau funkcijų, nei sujungia kūno dalis. Jis sausgyslėmis sujungia kaulus su raumenimis ir raiščiais sujungia kaulą su kitu kaulu. Jungiamąjį audinį sudaro trys pagrindiniai elementai, tai hialurono rūgštis, elastingas pluoštas (kolagenas su elastinu) ir tam tikras esminis ląstelių tipas. Kadangi visus pirminius audinius daugiausia sudaro gyvos ląstelės. jungiamojo audinio pagrindas sudarytas iš negyvos medžiagos, o hialurono rūgštis atskiria ir apsaugo gyvas ląsteles nuo negyvų jungiamojo audinio medžiagų. Tai leidžia jungiamajam audiniui tapti atsparesniam įtempimams, svoriui ir kitiems fiziniams veiksniams. Visa tai dėl hialurono rūgšties gebėjimo sukurti želatiną primenantį skystį.

Galvos oda ir palukų folikulai

Iš esmės galvos oda yra tokia pati, kaip ir likusio kūno oda, išskyrus tai, kad joje yra apie 100 tūkst. plaukų folikulų. O plaukai ir plaukų folikulai yra odos audinio darinys. Odą sudaro 2 sluoksniai, tai išorinis – epiderminis, kuris atlieka apsauginę funkciją, ir vidinis – dermalinis sluoksnis, kuriame ir yra plaukų folikulai. Dermalinis odos sluoksnis sudarytas iš jungiamojo audinio ir  jungiamojo audinio su drebučius primenančiu skysčiu, kuris maitina ir drėkina gilius odos sluoksnius. Visas šias funkcijas leidžia atlikti jungiamajame audinyje esanti hialurono rūgštis, ir tai leidžia turėti sveika galvos odą ir gražius, blizgančius plaukus.

Lūpos

Lūpų odą sudaro jungiamasis audinys ir jo komponentai – hialurono rūgštis ir kolagenas, kurie suteikia lūpoms formą ir putlumą. Hialurono rūgštis jungiasi su vandeniu ir sukuria želatiną primenantį skysti, kuris drėkina audinius ir saugo kolageną. Tai leidžia turėti sveikas ir gražiai atrodančias lūpas.

Akys

Akyse yra daug hialurono rūgšties, ji akyje sukuria į želatiną panašią medžiagą ir padeda į akį pristatyti maistines medžiagas, taip pat veikia kaip akies amortizatorius. Manoma, kad nuo 60 metų akys pradeda gaminti vis mažiau taip svarbios hialurono rūgšties.

Dantenos

Dantenas sudaro pluoštiniai jungiamieji audiniai, kurie sujungia dantis su žandikaulio kaulu ir užtikrina, kad dantis būtų vietoje. Hialurono rūgštis užtikrina, kad dantenos būtų sudrėkintos ir gautų maistinių medžiagų.

Hialurono rūgšties šaltiniai

Šios rūgšties trūkumas gali pasireikšti suprastėjusiu regėjimu, sąnarių problemomis, odos elastingumo sumažėjimu, galvos odos ir plaukų problemomis.

Hialurono rūgštis gaminama natūraliai organizme, bet jeigu jaučiate, kad jos jums trūksta, jos galite gauti valgydami saldžiąsias bulves, krienus, vyšnias, sojos pupeles, špinatus, burokėlius, pupeles, jautieną, kiaulieną. Krakmolingos daržovės stimuliuoja hialurono gamybą.

Esant hialurono rūgšties trūkumui, galima taip pat naudoti maisto papildus, skirtus papildyti šios svarbios medžiagos atsargas. Pavyzdžiui: Active HA – Hialurono rūgštis

 

KMI skaičiuotuvas