sveika.lt
Sveikata

Ilgaamžiškumas – kas tai yra iš tiesų?

Vaizdas iš viršaus į baltą marmurinį paviršių su natūralių gydymo priemonių kolekcija: imbiero šaknis, mėtų lapai, česnako skiltelės, baltos gėlės ir maži balti indai su tabletėmis ir kapsulėmis.

Amžinos jaunystės paslaptis žmonėms buvo aktuali visais laikais. Apie tai yra rašoma knygose, kalbama tarpusavyje ir net diskutuojama mokslinėse konferencijose. Daugelis nori sužinoti atsakymą, kaip nugyventi kuo ilgesnį gyvenimą. Jeigu apie tai pagalvojate ir Jūs, tikriausiai domitės ilgaamžiškumu. Kas tai yra iš tiesų? Ir kaip atrasti tikrąjį ilgaamžiškumo receptą?

Amžėjimas – natūralus procesas

Amžėjimas yra natūralus fiziologinis procesas, su kuriuo kiekvienas iš mūsų susiduria apie trisdešimtuosius gyvenimo metus, kuomet organizmo funkcijos pradeda silpnėti. Pirmiausia nusilpsta ląstelių mitochondrijos, kurios generuoja energiją. Be to, sulėtėja ląstelių apsivalymas nuo įvairių nereikalingų medžiagų.

Tačiau ekspertai teigia, kad kartais žmogaus biologinis laikas gali prasilenkti su kalendoriniu. Ką tai reiškia? Na, pavyzdžiui, asmuo gali būti vos trisdešimties metų, tačiau jo fiziologija gali atitikti penkiasdešimtmečio.

Nors kiekvienas senstame individualiu tempu, svarbu žinoti, kad įtakos tam turi ne tik genetika. Nemažai priklauso ir nuo mūsų gyvenimo būdo, aplinkos, mitybos, psichologinės būsenos ypatumų. Ilgaamžiškumui labai svarbus fizinis aktyvumas, atsparumas stresui, subalansuota mityba ir pan.

Ilgaamžiškumas – siekiamybė

Ilgaamžiškumas dažniausiai apibūdina žmonių norą gyventi kuo ilgesnį ir sveikesnį gyvenimą. Tai – sudėtinga ir daugialypė sąvoka, kuriai įtakos turi skirtingi veiksniai. Vis dėlto, laikui bėgant, žmonių gyvenimo trukmė ilgėja, ypač ekonomiškai stipriose šalyse. Tai lemia ženkliai pagerėjusios sąlygos – higiena, medicina ir pan.

Specialistai teigia, kad ilgaamžiškumui labai svarbus sveikas gyvenimo būdas ir stabili emocinė būklė. Prisidėti prie geresnės savijautos taip pat gali įvairių papildų vartojimas. Tačiau tai jokiu būdu nėra vienintelis atsakymas į visas problemas. Kartu su kitomis sveikatinimosi priemonėmis papildai gali padėti sustiprinti mūsų sveikatą ar pagerinti išvaizdą. Vis dėlto jų pasirinkimas turi būti gerai apgalvotas.

Bet kokiu atveju, jeigu norite išlaikyti ilgaamžiškumą, svarbu atsižvelgti į šiuos aspektus:

  • Mitybą, kurioje gausu vaisių, daržovių, liesų baltymų ir sveikųjų riebalų;
  • Reguliarų fizinį aktyvumą. Rekomenduojama bent 5 kartus per savaitę po 30 minučių užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla;
  • Pakankamą ir kokybišką miegą. Suaugusiam žmogui reikia išmiegoti ne mažiau nei 7–9 valandas per naktį;
  • Streso mažinimą ir psichologinio atsparumo didinimą;
  • Rūpinimąsi savo sveikata, t.y. atlikti reguliarius apsilankymus pas gydytoją, tyrimus ir kt.

Kokių medžiagų reikia organizmui?

Papildų ilgaamžiškumui įvairovė gali apstulbinti, tačiau ji tikrai nepalengvina pasirinkimo. Renkantis papildus rekomenduojama atsižvelgti į produkto sudėtį, o dar geriau – pasitarti su gydytoju dėl konkretaus preparato. Specialistai teigia, kad egzistuoja 5 pagrindinės priežastys, skatinančios ląstelių senėjimą. Tai yra lėtiniai uždegimai, telomerų trumpėjimas, glikacija, imuninės sistemos nusilpimas ir oksidacinė pažaida. Laimei, tinkamai parinkta papildų sudėtis gali padėti organizmui ilgiau išlaikyti sveikatą ir jaunystę. Taigi, kokių ingredientų ieškoti papilduose?

Apsisaugoti nuo oksidacinės pažaidos padės cinkas ir selenas. Papildų sudėtyje taip pat rekomenduojama ieškoti vitaminų B6 ir C, kurie padeda palaikyti normalią glikogeno apykaitą ir kolageno susidarymą. Ne ką mažiau svarbus ir fosforas, kuris padeda palaikyti normalią ląstelių membranų funkciją. Be to, idealu, jeigu tarp ingredientų randate chromo, kuris prisideda prie normalios gliukozės koncentracijos kraujyje palaikymo.

KMI skaičiuotuvas