Jei dėl dantų skausmo vengiate šaltų/karštų gėrimų, saldaus arba rūgštaus maisto, ar net šalto oro, tai reiškia, kad jau laikas pasikalbėti su savo odontologijos gydytoju ir įsitikinti, ar Jūsų dantys nėra jautrūs. Norint atsikratyti dantų jautrumo svarbu žinoti, kas už to slepiasi. Išsiaiškinus priežastį, lengviau rasite sprendimą.
Pasirūpinkite savo dantų emaliu
Emalis – kietas apsauginis sluoksnis, padedantis Jūsų dantims susidoroti su viskuo, su kuo turi tiesioginį sąlytį. Kai jo nebelieka, atsiranda skausmą sukeliančios nervų galūnėlės. Dantų jautrumas gali būti vienas iš emalio nusidėvėjimo požymių. Norėdami to išvengti arba sustabdyti, vadovaukitės šiais patarimais:
- Nevalykite per stipriai. Valote dantis visa jėga? Tokiu būdu didinate riziką pašalinti ne tik apnašas, tačiau ir emalį. Naudokite minkštą dantų šepetėlį ir valomuosius judesius atlikite ne ties dantenų linija, tačiau 45 laipsnių kampu dantenų atžvilgiu. Tokiu būdu išlaikysite emalį tvirtą ir švarų.
- Venkite rūgštaus maisto ir gėrimų. Gaivūs gėrimai, saldainiai ir kiti angliavandenių kupini gaminiai pažeidžia emalį. Vietoje to rinkitės vaisius ir daržoves, turinčias daug skaidulų, sūrį, pieną, natūralų jogurtą. Šie produktai sudrėkins burną ir padės kovoti su bakterijomis, kurios kenkia dantims. Atminkite, seilės yra vienas iš būdų, kurių dėka burna susidoroja su jomis. Kai visgi suvalgote rūgštaus maisto, neskubėkite valytis dantų ir palaukite bent pusvalandį arba valandą, kol suminkštėjęs emalis sustiprės.
- Griežimas dantimis (bruksizmas). Laikui bėgant šis ydingas įprotis paveikia emalio sluoksnį. Bruksizmas neretai atsiranda dėl patiriamo streso, tad pirmiausia raskite sau tinkamas priemones, kaip su juo kovoti. Jei tai nepadeda, kreipkitės į odontologijos gydytoją, kuris paskirtų naudoti tam tikras burnos apsaugas ar kitas priemones.
- Padarykite pertrauką nuo dantų balinimo. Perlinių dantų siekimas gali sukelti dantų problemas. Laimei, jautrumas dėl balinimo paprastai yra laikinas. Pasitarkite su Jus prižiūrinčiu odontologu, ar balinimas gali turėti tam įtakos ir ar verta jį tęsti.
Kitų problemų požymis
- Jeigu Jums yra diagnozuota recesija, tikėtina, kad dantenos yra susidėvėjusios. Atidengtos šaknys neturi emalio, kuris jas apsaugotų, todėl jaučiate jautrumą.
- Dantenų ligos. Ant dantų susikaupusios apnašos ir akmenys skatina dantenas atsitraukti, dėl to padidėja rizika atsirasti ligoms, kurios gali ilgainiui sunaikinti dantų atramas. Dantenų ligoms įtakos taip pat turi rūkymas.
- Nuskilęs dantis arba plomba. Dantų įskilimai gali siekti iki pat šaknies. Tuomet jusite skausmą, kai dantis susidurs su šalčiu.
Gydymas
Diagnozavus problemą, odontologas gali pasitelkti šias priemones, kad sumažintų dantų jautrumą:
- Dantų pasta jautriems dantims;
- Fluoro gelis;
- Užpildai, dengiantys atviras šaknis;
- Silantai;
- Desensibilizuojantis dantų lakas;
- Apsauga burnai, jei griežate dantimis;
- Dantų šaknų kanalų gydymas.
Taip pat svarbu nevengti dantų priežiūros dėl dantų skausmo. Jų ignoravimas gali dar labiau pabloginti situaciją. Du kartus per dieną valykite dantis šepetėliu ir tarpdančiams skirtomis priemonėmis bei nepamirškite reguliarių profilaktinių vizitų pas odontologą. Tai puikios priemonės, siekiant išvengti rimtų dantų problemų bei džiaugtis išskirtine šypsena.
Komentuoti