sveika.lt
Sveikata

Kaip sustiprinti imunitetą?

Kaip sustiprinti imuninę sistemą?
Kaip sustiprinti imuninę sistemą?

Kas yra imunitetas?

Imunitetas (arba imuninė sistema) tai mūsų organizmo gynybinė sistema, kuri saugo nuo žalingo aplinkos poveikio, svetimkūnių, kurie sukelia uždegiminius procesus ir mus susargdina, o susirgus, aktyviai kovoja su mikroorganizmais, kurie gali sukelti įvairius susirgimus. Nusilpus imunitetuii, žmogus pradeda jaustis prasčiau, jis pradeda dažniau sirgti, sumažėja bendras organizmo atsparumas žalingam aplinkos poveikiui, taip pat toks nekaltas organizmo nusilpimas gali padidinti tikimybę susirgti onkologinėmis ir kitomis mirtinomis ligomis. Tai kaip sustiprinti imuninę sistemą? Gal reiktų pradėti maitintis sveikai? Gal pradėti vartoti maisto papildus ir vaistažoles? Ar keisti savo gyvenimo būdą, kad imuninteto atsakas svetimkūniui būtų kiek galima stipresnis ir efektyvesnis?

Nuo ko pradėti?

Imuninės sistemos pavadinimas jau išduoda tai, kad tai yra sistema, o ne vienas subjektas, todėl, norint turėti stiprią imuninę sistemą, reiktų sukurti harmoniją savo organizme. Pirmas žingsnis, kurį galite žengti siekiant harmonijos, tai sveiko gyvenimo būdo pasirinkimas. Jeigu žengsite šį žingsnį, tai ne tik sustiprinsite savo imuninę sistemą, bet pagerinsite visų organizmo funkcijų darbą. Taigi turėtumėte pradėti nuo šių patarimų:

 • Nerūkykite
 • Valgykite daug vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir venkite sočiųjų riebalų
 • Reguliariai mankštinkitės
 • Palaikykite sveiką kūno svorį
 • Stebėkite ir kontroliuokite savo kraujo spaudimą
 • Jeigu vartojate alkoholį, darykite tai saikingai
 • Skirkite pakankamai laiko poilsiui ir miegui
 • Venkite infekcijų: dažnai ir kruopščiai plaukite rankas, maisto produktus, kaip mėsą, gerai apdorokite termiškai
 • Reguliariai tikrinkitės sveikatą
 • Išmokite suprasti savo organizmą ir pasirinkite tinkamus maisto papildus
 • Palaikykite žarnyną švarų
 • Venkite streso

Daugiau apie sveiką mitybą skaitykite straipsnyje: Sveika mityba

Žarnyno reikšmė imunitetui

Būtų galima teigti, kad didžiausią įtaką mūsų imunitetui daro virškinimo sistema, o ypač žarnynas. Žarnyno būklė daro įtaką maistinių medžiagų virškinimui ir pasisavinimui. Jei žarnynas nėra švarus, galimybė pasisavinti gyvybiškai reikalingas maistines medžiagas susilpnėja ir ląstelės pradeda badauti. Pritrūkus svarbių maistinių medžiagų, imunitetas pradeda silpti ir pradedame sirgti.

Maisto papildai

Vaikščiojant parduotuvėse, turbūt, pastebėjote užrašus ant maisto produktų, kad jie padeda sustiprinti imunitetą. Šiuo klausimu reiktų būti skeptiškiems, kadangi tai retai būna paremta moksliniais tyrimais. Taip pat kai kurie produktai gali padėti padidinti imuninės sistemos ląstelių kiekį, tačiau tai nebūtinai geras dalykas ir gali padidinti insulto riziką.

Taip pat prekybos centruose ar vaistinėse galima pastebėti daugybę buteliukų ir tablečių, kurie teigia stiprinantys imuninę sistemą. Nors tyrimai parodė, kad kai kurie produktai gali pakeisti ar atstoti imuninės sistemos komponentus, tačiau nėra mokslinių įrodymų ar tai tikrai sustiprina imunitetą iki tokio lygio, kad žmogaus organizmas būtų geriau apsaugotas nuo infekcijų ir ligų. Kalbant apie vaistažoles, mokslininkai vis dar nežino ar žolelė, kuri padidina antikūnų kiekį kraujyje, iš tiesų daro teigiamą įtaką bendrai imuninės sistemos būklei. Bet tai nereiškia, kad turėtumėme atsisakyti tokių preparatų, kadangi kiekvieno žmogaus imuninė sistema yra unikali ir jeigu jūsų močiutė sako, kad ji vartotojo tam tikrą produktą, ir dėl to ji nesirgo ištisus metus, kas galėtų paneigti kad taip nėra? Mokslininkams iškyla problema, kai jie bando ištirti dideles žmonių grupes, kadangi jei kažkas suveikė vienam žmogui, bet nesuveikė žmonių grupei, tai poveikis negali būti patvirtintas moksliškai.

Mokslininkai pažvelgė į tam tikrus produktus ir vitaminus, kurie potencialiai gali daryti teigiamą įtaką imuninei sistemai. Tyrimai buvo atlikti su vyresniais žmonėmis, vaikais, bei žmonėms, sergantiems imuninės sistemos ligomis, todėl tai negali būti taikytina visiems žmonėms, tačiau tam tikras prielaidas padaryti galima. Kai kurie produktai atkreipė mokslininkų dėmesį:

Alavijas (aloe vera)

Šiuo metu nėra įrodymų, kad alavijas gali  daryti įtaką tiesiogiai imuninei sistemai, kadangi daug skirtingų formulių ir junginių buvo naudota moksliniams tyrimams ir juos sulyginti sunku. Tačiau yra įrodymų, kad alavijas naudingas nudegimams, žaizdoms, nušalimams ir odos uždegimams.

Česnakas

Česnakas gali turėti pajėgumą kovoti su infekcijomis Atliekant tyrimus, mokslininkai pastebėjo, kad česnakas kovoja su bakterijomis, virusais ir grybeliais. Taip pat 2006 metais vieno tyrimo metu buvo analizuojamas česnako ir svogūno ryšys tarp sergamumo vėžiu, ir buvo pastebėta, kad žmonės, naudojantys šiuos produktus, turi mažesnę tikimybę susirgti tam tikromis vėžio formomis.

Ženšenis

Nors nėra aišku, kaip ženšenio šaknis veikia žmogaus organizmą, tačiau pastebėta, kad Azijos ženšenis turi daug sveikatą gerinančių savybių, o viena iš jų – imuninės sistemos funkcijų stimuliavimas. Nors vis dar trūksta tyrimų, norint išsiaiškint, kaip veikia ženšenis, bet šiuo metu jie jau yra atliekami.

Probiotikai

Šiuo metu mokslininkai randa vis daugiau įrodymų dėl ryšio tarp gerųjų bakterijų ir imuninės sistemos. Pavyzdžiui, jau yra žinoma, kad tam tikros bakterijos žarnyne daro įtaką imunitetui: ištaiso trūkumus ir padidina T ląstelių skaičių. Gerųjų bakterijų skaičių gali sumažinti antibiotikų vartojimas, todėl reiktų vengti antibiotikų, o jeigu neina to padaryti, po jų vartojimo pavartoti probiotikų maisto papildą. Renkantis probiotikus, reikia atkreipti dėmesį, kad jie būtų pateikti taip, kad skrandžio rūgštys jų nesunaikintų ir gerosios bakterijos pasiektų žarnyną, priešingu atveju, tai neturės jokios įtakos jūsų sveikatai.

Maisto produktai, kurie kaip manoma, gali padėti sustiprinti imunitetą:

2 komentarai

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

 • Imunine sistema is tiesu be galo verta saugoti ir stiprinti, net tokie baisus susirgimai, kaip vezys gali atsirasti del nusilpusios imunines sistemos… Stai mano pazistamas vos pradejo bet kaip maitintis, nustojo sportuoti, nusprende gyventi palapineje – is karto prostatos vezys atsirado. Neabejoju, o ir gydytojai taip sake, kad cia butent nuo imuniteto sutrikdymo…

 • Sveiki, norejau paklausti del imuniteto stiprinimo – galvoju pries vasara pradeti vartoti daug sulciu (svieziai spaustu), skaiciau, kad tai sustiprintu organizma. Beda ta, kad bijau, jog ne visos sulciaspaudes tam gali buti tinkamos. Ar negali taip but, kad kokia sena seneliu sulciaspaude paliks visus vaisiu toksinus ir pan. dalykus? Galvojau gal nusipirkt sulciaspaude, bet velgi nezinau, kokia pirkt. Gal kaip sveikatos specialistai galite patarti, i ka atkreipti demesi?

KMI skaičiuotuvas