sveika.lt
Maistas

Krienai ir jų nauda sveikatai

Krienai
Krienai

Krienas yra ilga ir siaurėjanti šaknis, dažniausiai naudojamas virtuvėje kaip prieskonis. Ši šaknis yra stipraus ir aštraus skonio. Tai augalas, giminingas garstyčioms, kopūstams, ridikėliams ir panašiai. Krienai yra kilę iš Rytų ir Viduržemio jūros regiono  Europoje, iš čia jis paplito į Ameriką kolonizacijos laikais. Augalas turi plačius, klostytus lapus, geriausiai auga, kur klimatas yra vėsus, ir yra daug saulės. Augalas sodinamas pavasarį, o derlius nuimamas rudenį, šaknys, paprastai, būna 6-12 cm ilgio.

Krienų nauda sveikatai

Krienai yra nekaloringi  ir neriebūs, bet gausūs maistinių skaidulų, vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Jie turi tam tikrų veikliųjų medžiagų, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, yra diuretikas ir ramina nervų sistemą.

Taip pat krienai yra puikus antioksidantas ir turi detoksikacinių (organizmą valančių) savybių. Jie yra stiprūs skrandžio stimuliatoriai, skatina apetitą ir gerina virškinimą, stimuliuoja seilių, skrandžio ir žarnyno liaukas, skatina virškinimo fermentų išsiskyrimą ir taip palengvina virškinimą.

Krienuose gausu vitamino C, kuris yra stiprus antioksidantas. 100 g. šviežių krienų šaknų yra 29 mg arba 41% rekomenduojamos paros normos vitamino C. Jis padeda, saugo nuo virusinių infekcijų, stiprina imunitetą, taip pat pašalina laisvuosius radikalus iš organizmo, taip apsaugodamas nuo vėžio, uždegimo ar infekcijų.

Krienuose daug gyvybiškai svarbių mineralų, pavyzdžiui, natrio, kalio, mangano, geležies, vario, cinko ir magnio. Geležis yra svarbus faktorius vykdant ląstelių metabolizmą ir gaminant raudonuosius kraujo kūnelius kaulų čiulpuose. Kalis padeda reguliuoti širdies ritmą ir kraujospūdį.

Be visa to, krienų šaknis turi šiek tiek kitų svarbių vitaminų: folio rūgšties, vitamino B6, riboflavino, niacino, pantoteno rūgšties.

Pagalba metant svorį

Neskaitant to, kad krienai yra ypatingai nekaloringi, jie dar turi omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių. Šios riebalų rūgštys yra svarbi maistinė medžiaga žmogaus medžiagų apykaitai ir jų pats organizmas negali pasigaminti. Be to, krienuose yra maistinių skaidulų, o jos padeda išlaikyti sotumo jausmą ilgesnį laiką, pagerinti virškinimo procesus, palaikyti švarų žarnyną ir pagerinti maistinių medžiagų pasisavinimą žarnyne.  Visos šios savybės gali būti naudingos siekiant numesti svorio.

Imuninės sistemos stiprinimas

Izotiocijanato ir sinigrino formos randamos krienuose, pasižymi antioksidantinėmis savybėmis. Kaip parodė tyrimai, šios savybės leidžia padidinti imuninės sistemos atsparumą ir skatina baltųjų kraujų kūnelių gamybą. Prie šios savybės prisideda ir kitas antioksidantas – vitaminas C, kurio nemažai yra krienuose. Vitaminas C padeda apsaugoti organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.

Prevencija nuo vėžio

Dar vienas antioksidantas, randamas krienuose – sinigrinas. Tyrimai parodė, kad sinigrinas gali padėti organizmui apsisaugoti nuo vėžinių susirgimų. Jis saugo sveikas ląsteles ir neleidžia joms supiktybėti dėl laisvųjų radikalų veiklos. Be to krienai gali stabdyti vėžio ląstelių dauginimąsi metastazės vietose.

Kraujo spaudimo reguliavimas

Krienuose yra nemažai mineralų, tarp kurių yra ir kalis.  Kalis ypatingas tuo, kad jis reguliuoja kraujagyslių susitraukimą. Šio mineralo trūkumas gali pasireikšti padidėjusiu kraujo spaudimu, o tai gali lemti padidėjusią riziką susirgti širdies ir kraujotakos ligomis, įskaitant širdies smūgį ir insultą.

Sveikas nėštumas ir apsauga nuo nervinio vamzdelio defekto

Krienuose randama folio rūgštis yra viena svarbiausių maistinių medžiagų siekiant sveiko nėštumo. Folio rūgšties trūkumas gali reikšmingai padidinti prielaikinio gimdymo ir nervinio vamzdelio defekto riziką, kas gali sumažinti apsigimimų riziką.

Apsauga nuo bakterijų

Tyrimai parodė, kad galingos natūralios cheminės medžiagos randamos krienuose gali padėti apsisaugoti nuo mikrobų ir bakterijų sukeliamų infekcijų, įskaitant E. coli.

Krienų pasirinkimas ir laikymas

Paprastai krienų šaknys nuimamos vėlyvą rudenį, kai lapai jau būna žuvę nuo šalčio. Jei krienų neauginate patys, jų šviežių galima rasti prekybos centruose. Rinkitės šviežią, kietą šaknį, kad neturėtų daigų, pelėsio ar minkštų dėmių. Venkite šaknų, turinčių žalios spalvos, nes jos bus labai karčios. Tai pat venkite per daug subrendusių, senų šaknų, nes jos yra beskonės.

Namuose šaknį laikykite šaldytuve, kur ji gali stovėti 6 – 9 mėnesius. Pramoniniu būdu paruošti krienai prieinami parduotuvėse ištisus metus, bet jei nusprendėte pasiruošti tarkuotų krienų pats, tai krieno šaknį sutarkuokite ir įpilkite acto, tai padės stabilizuoti aitrumą. Bet taip paruošta krieno šaknis ilgai stovėti negali, nes praras savo skonines savybes, netgi jei bus laikoma šaltai.

Kitos krienų teigiamos savybės:

  • Plečia kraujagysles, todėl tinka žmonėms turintiems žemą kraujospūdį
  • Valo kraują nuo šlapimo rūgšties
  • Stimuliuoja kraujo kūnelių gamybą
  • Varo šlapimą
  • Tinka gydyti gastritą
  • Gydo kosulį
  • Krienų sultys naudojamos nuo plaukų slinkimo, įtrinant jomis plaukus
  • Esant artritui, radikulitui, krienų tyrele trinti skaudamas vietas, po to odą nuplauti

Maistinės krienų savybės

Maistinė medžiaga, 100 gramų produkto Kiekis % dienos normos
Kalorijos 48 cal 2%
Angliavandeniai 11.29 g 9%
Baltymai 1.18 g 2%
Viso riebalų 0.69 g 3%
Cholesterolis 0 mg 0%
Maistinės skaidulos 3.3 g 9%
Vitaminai
Folio rūgštis 57 µg 14%
Niacinas 0.386 mg 2.5%
Pantoteno rūgštis 0.093 mg 2%
Vitaminas B6 0.073 mg 6%
Riboflavinas 0.024 mg 2%
Tiaminas 0.008 mg <1%
Vitaminas A 2 IU <1%
Vitaminas C 24.9 mg 41%
Elektrolitai
Natris 314 mg 21%
Kalis 246 mg 5%
Mineralai
Kalcis 56 mg 6%
Varis 0.058 mg 6%
Geležis 0.42 mg 5%
Magnis 27 mg 7%
Manganas 0.126 mg 5.5%
Fosforas 31 mg 4.5%
Cinkas 0.83 mg 8%

2 komentarai

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  • perskaites aprasyma apie krienus. Prisiminiau senus gerus laikus. Kaip gyvenau kaime. Pas mus augo labai daug krienu. Tevai juos ivairiai ruosdavo kaip maisto prieskoni. Mes gan daug ju suvalgydavom. Esant slogai kvepuodavom tarkuotus krienus smarkiai griauzdavo akis trugdavo oro bet sloga praeidavo per 1-2 dienas. O gripai puldavo kas 4-5 metus. Dabar sloga gyja 10-14 d o gripas puola kas metus. Valgykit ir vergdami pakvepuokit krienu ir busit sveiki.

KMI skaičiuotuvas