sveika.lt
Maistas

Mėtos ir jų nauda sveikatai

Mėtos
Mėtos

Kalbant apie sveikiausius maisto produktus, dažniausiai minimi yra vaisiai ir daržovės, o vaistažolės dažnai pamirštamos. Tačiau vaistažolės taip pat gali būti labai vertingos mūsų organizmui ir naudingos sveikatai. Šį kartą pakalbėsime apie mėtos naudas. Šis augalas kilęs iš Europos, tačiau dabar auginamas visame pasaulyje. Nemažai žmonių mėtas augina savo soduose ar tiesiog namuose. Mėta pasižymi vienu iš stipriausių antioksidantiniu poveikiu, o jos vartojimas, įtraukiant į savo dietą, gali padėti sumažinti natrio kiekį, kurio padidėjimas yra siejamas su padidėjusia širdies ir kraujotakos ligų rizika.

Mėta dažnai naudojama kaip prieskonis, ji pasižymi savo aromatu, o mėtos panaudojimo galimybės išties labai plačios, ją galima naudoti kaip prieskonį, gėrimams paskaninti ir papuošti, ar tiesiog kramtyti lapus. Mėtų aliejus naudojamas dantų pastoms, kramtomajai gumai, saldainiams ir grožio produktams, o mėtos lapai – arbatai ir maisto ruošimui.

Mėtos nauda sveikatai

  • Virškinimas – mėtos yra puikus maisto papildas turint virškinimo sutrikimų. Mėta skatina išsiskirti seilėms, ramina skrandį ir gali padėti, jei pykina. Mėtos gali būti naudojamos įvairiomis formomis, pavyzdžiui, galite įlašinti kelis lašus mėtų eterinio aliejaus į arbatą. Mėtos pagerinti virškinimui yra naudojamos jau tūkstančius metų.
  • Alergijos – mėtose yra antioksidanto vadinamo rozmarinine rūgštimi, kuri, kaip buvo įrodyta, yra efektyvi priemonė, gydant alergijos simptomus, įskaitant ir sezonines alergijas.
  • Galvos skausmas – mėtos gali būti efektyvi priemonė, norint nuslopinti galvos skausmą, tam geriausia naudoti mėtų balzamą ir skaudant galvai tiesiog patepti juo kaktą. Jei galvos skausmas yra lydimas tvinksėjimo, tada patepkite mėtų balzamu aplink nosį ir smilkinius. Mėta pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, o jos kvapas ramina.
  • Peršalimas ir gripas – kenčiant nuo peršalimo ligų mėtos gali padėti palengvinti kvėpavimą. Taip pat mėtos gali būti naudingos žmonėms, kenčiantiems nuo astmos. Jos teigiamai veikia visą kvėpavimo sistemą. Tam geriausiai naudoti mėtų eterinį aliejų, jį garinant.
  • Nuovargis ir depresija – jeigu jaučiatės prastai ir išsekę emociškai, mėtos gali būti puikus stimuliatorius. Jos gali būti naudojamos daugeliu formų, pradedant balzamais, trinant jais odą, baigiant eteriniais aliejais.  Net mėtų arbata gali padėti pagerinti nuotaiką ir atsipalaiduoti.
  • Svorio reguliavimas – mėtos stimuliuoja virškinimo sistemą ir skatina medžiagų apykaitą, todėl tai gali būti puiki natūrali priemonė žmonėms, norintiems atsikratyti nereikalingų kilogramų ir sureguliuoti savo kūno svorį. Manoma, kad naudojant mėtas savo dietoje, mažiau riebalų yra kaupiama organizme, o kalorijos yra deginamos sklandžiau. Tai bus ypač efektyvu, jeigu prie visa to dar sportuosite.
  • Atminties gerinimas – mėto siejamos su geresnėmis pažinimo funkcijomis, vykstant senėjimo procesams. Mėtos padeda išsaugoti aštrų protą, net ir žmogui senstant, taip pat jos teigiamavai veikia psichinę sveikatą.
  • Odos gydymas – mėtos yra naudinga priemonė, gydant odos problemas. Tam gali būti naudojamas mėtų aliejus. Mėtos gali būti pridedamos į odos prausiklį, tai padės atsikratyti spuogų ir nuvalyti bakterijas nuo odos, taip išvengiant infekcijos. Mėtos taip pat pasižymi raminamuoju poveikiu, jeigu oda yra sudirginta įgėlimo, įbrėžimo ar bėrimo.

Maistinės mėtos savybės

2 arbatiniai šaukšteliai mėtos turi vos 2 kalorijas, 0,12 gramų baltymų ir 0,48 gramų angliavandenių. Mėtose nedideliais kiekiais yra kalio, magnio, kalcio, fosforo, vitamino A ir vitamino C.

Komentuoti

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

KMI skaičiuotuvas