sveika.lt
Maistas

Moliūgas – ne tik skanu, bet ir sveika (nauda sveikatai ir receptai)

Moliūgas - ne tik skanu, bet ir sveika

Moliūgas yra viena iš labiausiai paplitusių daržovių visame pasaulyje, kuris kilęs, kaip manoma, iš Šiaurės Amerikos. Pasaulyje yra daugybė rūšių moliūgų. Paprastas moliūgas paprastai sveria 4 – 6 kilogramus, tačiau yra tokių, kurie gali užaugti iki 25 kilogramų. Įprastai moliūgas yra oranžinės ar geltonos spalvos, bet gali pasitaikyti ir šviesiai ar tamsiai žalios, rudos, raudonos ar pilkos spalvos moliūgų. Nors moliūgas dažnai paplitęs kaip šventinė dekoracija per heloviną ar kaip pyragų įdaras, tai produktas, kurį dėl gausaus maistinių medžiagų kiekio, verta įtraukti į kasdieninį racioną. Ši daržovė gali būti naudojama sriuboms, salotoms, žaliesiems kokteiliams ar konservavimui. Taip pat kepiniams – pyragams, blynams ir t.t.

Moliūgas yra mažai kaloringas, todėl tinkamas daugeliui žmonių, 100 gamų moliūgo yra vos 26 kalorijos, jame nėra sočiųjų riebalų ir cholesterolio ir tai puikus antioksidantų, maistinių skaidulų, vitaminų ir mineralų šaltinis. O moliūgų sėklos yra puikus riebalų rūgščių omega-3 šaltinis.

Moliūgo nauda sveikatai

Moliūgas yra vienas iš geriausių beta karotino šaltinių, tai galingas antioksidantas, kuris moliūgui suteikia oranžinę spalvą, o organizme ši medžiaga paverčiama į vitaminą A. Šios maistinės medžiagos vartojimas gali sumažinti kai kurių vėžio formų riziką, apsaugoti nuo širdies ligų, astmos ir sulėtinti senėjimo procesus. Taip pat esant vitamino A trūkumui, gali pablogėti akių sveikata. Kita akims naudinga natūrali medžiaga randama moliūge yra zeaksantinas, jis apsaugo nuo su amžiumi susijusios geltonosios dėmės regeneracijos.

Moliūgų sėklos yra taip pat naudingas produktas mūsų organizmui, jos yra puikus maistinių skaidulų ir mononesočiųjų riebalų – omega-3 šaltinis, kurios yra svarbios gerai širdies sveikatai bei smegenų funkcijų palaikymui. Jose yra amino rūgšties triptofano, kuris smegenyse paverčiamas į gama-amino sviesto rūgštį (GABA), GABA padeda pagerinti miego kokybę ir natūraliai stimuliuoja augimo hormono išsiskyrimą. Taip pat moliūgų sėklos yra geras baltymų, geležies, niacino, seleno ir cinko šaltinis. Ir čia moliūgo naudos sveikatai tik prasideda.

Sveiko kraujo spaudimo ir širdies sveikatos palaikymas

Moliūgas yra naudingas jūsų širdies ir kraujotakos sistemai, jame yra maistinių skaidulų, kalio ir vitamino C. Kalio vartojimas yra labai svarbus norint sumažinti kraujo spaudimą ir kartu su natrio kiekio sumažinimu yra efektyviausia priemonė natūraliai gydant hipertenziją. Be visa to, didesnis kalio kiekis padeda apsisaugoti nuo insulto, saugo nuo raumenų masės praradimo, saugo nuo inkstų akmenų susidarymo ir išsaugo kaulų mineralų tankį. Maistinės skaidulos padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir reguliuoja cukraus kiekį. Vitaminas C yra galingas antioksidantas, kuris saugo kraujagyslių sieneles nuo pažeidimo ir susilpnėjimo.

Geresnis virškinimas ir apetito kontrolė

Jau minėtos maistinės skaidulos esančios moliūguose yra ypatingai svarbios virškinimo sistemai. Tai ypač aktualu šiomis dienomis, kai daugelis žmonių nesuvartoja rekomenduojamos paros normos skaidulų. Maistinės skaidulos padeda užtikrinti gerą virškinimą, žarnyno švarą, o tai leidžia geriau pasisavinti kitas maistines medžiagas bei spręsti tuštinimosi sutrikimus. Be to maistinės skaidulos padeda ilgesnį laiką jaustis sotesniems ir sulėtinus virškinimo procesus sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tai be galo svarbu siekiant palaikyti sveiką kūno svorį.

Geresnis miegas ir nuotaika

Moliūgas savyje kaupia, svarbią gerai savijautai ir geram miegui, amino rūgštį vadinamą triptofanas. Triptofaną mūsų organizmai paverčia į neuromediatorių serotoniną, kitaip dar vadinamą geros nuotaikos hormonu. Šio hormono ypatingai trūksta mūsų organizmuose tamsiuoju metų laiku. Be nuotaikos gerinimo, serotoninas taip pat padeda atsipalaiduoti ir lengviau užmigti.

Imuniteto stiprinimas

Dėl didelio vitamino A ir vitamino C kiekio, moliūgas gali padėti sustiprinti imuninę sistemą.goo

Prevencija nuo vėžio

Moliūgas turi daug pro-vitamino beta karotino. Kaip moksliniai tyrimai parodė, mityba, kurioje gausu beta karotino, gali padėti apsisaugoti nuo prostatos ir gaubtinės žarnos vėžio

Akių sveikata

Moliūge esantys antioksidantai beta karotinas, vitaminas A ir vitaminas E padeda išlaikyti gerą akių sveikatą ir apsaugo akis nuo degeneracinės žalos. Vartodami vaisius bent 3 kartus per dieną gali apsisaugoti nuo su vyresniu amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos.

Moterų vaisingumas

Tokių maisto produktų, kaip moliūgas, vartojimas gali paskatinti moterų vaisingumą, kadangi jame yra daug geležies. O vitaminas A (beta karotinas organizme paverčiamas vitaminu A), esantis moliūge, yra svarbus nėštumo ir žindymo laikotarpiu dėl hormonų sintezės.

Prostatos sveikata

Moliūgo sėklos pasižymi dideliu kiekiu cinko savyje. 100 gramų moliūgų sėklų yra daugiau nei 10 mg cinko, o tai yra šiek tiek daugiau nei100% rekomenduojamos paros normos suaugusiam žmogui. Atlikti tyrimai parodė, kad cinkas padeda apsisaugoti nuo prostatos vėžio rizikos. Pastebėta, kad sergančių prostatos vėžiu vyrų organizmuose buvo rastas mažesnis cinko kiekis, palyginus su sveikų vyrų organizmais.  Be to keletas kitų tyrimų parodė, kad nepakankamas cinko kiekis siejamas su piktybinių navikų prostatoje progresavimu.

Magnio nauda

Moliūgo sėklos ypatingai turtingos mineralu magniu. 100 gramų moliūgo sėklų yra 262 mg magnio, o tai 75% rekomenduojamos paros normos vyrams ir 87% – moterims. Magnis yra svarbus elementas palaikant daugelį organizmo funkcijų, kaip nervų sistemos atsipalaidavimas, raumenų judėjimas ir tuštinimosi (žarnyno judėjimo) reguliavimas.

Moliūgų receptai

Moliūgų sriuba

Jums reikės:

  • 1kg nulpto ir supjaustyto moliūgo
  • 2 smulkiai supjaustytų svogūnų
  • 2 arbat. šaukšt. alyvuogių aliejaus
  • 700 ml vištienos arba daržovių sultinio
  • 140ml 48% riebumo arba riebesnės grietinėlės

Paruošimas:

  1. Paimkite didelį puodą ir įpilkite 2 arbat. šaukšt. alyvuogių aliejaus ir sudėkite 2 smulkiai supjaustytus svogūnus. Virkite ant silpnos ugnies maždaug 5 minutes.
  2. Sudėkite nuluptą ir susmulkintą moliūgą ir virkite maždaug 10 minučių, kol moliūgas pradės suminkštėti.
  3. Į puodą supilkite 700 ml pasirinkto sultinio, pagal skonį pridėkite druskos ir pipirų. Tuomet pavirkite viską dar 10 minučių, kol moliūgas taps visiškai minkštas.
  4. Užsukite ugnį, supilkite grietinėlę ir sutrinkite moliūgą su trintuvu (blenderiu).
  5. Patiekite sriubą su mėgiamomis bandelėmis (rekomenduojame bandeles su sėklomis)

Skanaus!

Moliūgų pyragas

Jums reikės:

  • 2 puodeliai cukraus
  • 1 1/4 puodelis augalinio aliejaus
  • 1 arbat. šaukšt. vanilės ekstrakto
  • 2 puodeliai konservuoto moliūgo
  • 4 kiaušinių
  • 2 puodelių kvietinių miltų
  • 3 arbat. šaukšt. kepimo miltelių
  • 2 artbat. šaukš. kepimo sodos
  • 1/4 arbat. šaukštelio druskos
  • 2 arbat. šaukšt. malto cinamono

Paruošimas:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C
  2. Paimkite nedidelę kepimo formą, maždaug 20x30cm, išklokite kepimo popieriumi ir patepkite sviestu.
  3. Paimkite indą ir sudėkite miltus, kepimo miltelius, sodą, druską ir cinamoną. Atidėkite į šalį.
  4. Dideliame dubenyje sumaišykite aliejų su cukrumi. Sudėkite vanilės ekstraktą, konservuotus moliūgus ir įmuškite kiaušinius. Maišykite ir po truputį supilkite prieš tai apsidarytą mišinį su miltais.
  5. Išmaišę paskleiskite tešlą kepimo formoje. Kepkite įkaitintoje orkaitėje maždaug 30 minučių. Iškepę leiskite šiek tiek atvėsti ir mėgaukitės pyragu.

Skanaus!

Maistinės moliūgo savybės

Maistinė medžiaga, 100 gramų produkto Kiekis % dienos normos
Kalorijos 26 Kcal 1%
Angliavandeniai 6.50 g 5%
Baltymai 1.0 g 2%
Riebalai 0.1 g 0.5%
Cholesterolis 0 mg 0%
Maistinės skaidulos 0.5 g 2%
Vitaminai
Folio rūgštis 16 mcg 4%
Niacinas 0.600 mg 4%
Pantoteno rūgštis 0.298 mg 6%
Vitaminas B6 0.061 mg 5%
Riboflavinas 0.110 mg 8.5%
Tiaminas 0.050 mg 4%
Vitaminas A 7384 IU 246%
Vitaminas C 9.0 mg 15%
Vitaminas E 1.06 mg 7%
Vitaminas K 1.1 mcg 1%
Elektrolitai
Natris 1 mg 0.5%
Kalis 340 mg 7%
Mineralai
Kalcis 21 mg 2%
Varis 0.127 mg 14%
Geležis 0.80 mg 10%
Magnis 12 mg 3%
Manganas 0.125 mg 0.5%
Fosforas 44mg 5%
Selenas 0.3 mcg <0.5%
Cinkas 0.32 mg 3%
Augalinės kilmės maisto medžiagos
Alfa karotinas 515 mcg
Beta karotinas 3100 mcg
Kriptoksantinas 2145 mcg
Liuteinas ir zeaksantinas 1500 mcg

 

KMI skaičiuotuvas