sveika.lt
Maistas

Spanguolės ir jų nauda sveikatai

Spanguolės
Spanguolės

Spanguolių gydomosios savybės pripažįstamos jau šimtmečius. Senieji Šiaurės Amerikos gyventojai indėnai spanguoles naudodavo žaizdų gydymui, taip pat, esant apetito praradimui, virškinimo ir kraujo sutrikimams ir skorbuto gydymui.

Spanguolės yra vienas iš sveikiausių maisto produktų dėl jose esančio didelio maistinių medžiagų ir antioksidantų kiekio. Spanguolės yra geras vitamino C, vitamino E ir maistinių skaidulų šaltinis, o pusėje puodelio spanguolių yra tik 25 kalorijos. Spanguolės sumažina šlapimo takų infekcijos riziką, yra veiksminga prevencinė priemonė, siekiant apsisaugoti nuo tam tikrų vėžio formų, jos gerina imuninės sistemos funkcijų darbą ir t.t.

Spanguolių nauda sveikatai

  • Šlapimo takų infekcijos – spanguolės, turbūt, viena geriausiai žinomų priemonių, siekiant apsisaugoti nuo šlapimo takų infekcijų. Didelis proantocianidų kiekis spanguolėse saugo nuo tam tikrų bakterijų, įskaitant E. coli, sukibimo su šlapimo takų sienelėmis ir tokiu būdu kovoja su infekcijomis.
  • Širdies ir kraujagyslių ligos – kai kurie tyrimai rodo, kad spanguolėse esantys polifenoliai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Jos užkerta kelią trombocitų sukibimui ir saugo nuo uždegimų, mažina kraujo spaudimą.
  • Vėžys – tyrimai parodė, kad spanguolės padeda sulėtinti naviko vystymąsi ir saugo nuo prostatos, kepenų, krūties, kiaušidžių ir gaubtinės žarnos vėžio formų.
  • Dantys – spanguolės gali padėti apsisaugoti nuo dantenų ligų. Proantocianidai, saugantys nuo šlapimo takų infekcijų, taip pat gali padėti palaikyti gerą dantų sveikatą, nes jie saugo nuo bakterijų sukibimo prie dantų.
  • Skrandžio opa – spanguolės saugo nuo H. plyori (Helicobacter pylori) baterijos, kuri prikimba prie ląstelės sienelės ir gali sukelti skrandžo opas.

Maistinės spanguolių savybės

  • Vitamino C šaltinis – tai natūralus galingas antioksidantas, kuris saugo nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio ir didina organizmo atsparumą prieš įvairius uždegimus.
  • Vitaminas E –  tai dar vienas galingas antioksidantas, kuris dalyvauja imuninės sistemos funkcijose ir gali padėti apsisaugoti nuo lėtinių ligų, kurias gali sukelti laisvieji radikalai.
  • Maistinės skaidulos – didelis maistinių skaidulų kiekis siejamas su mažesne tikimybe susirgti vainikinių širdies arterijų ligomis, insultu, hipertenzija, diabetu, nutukimu ir tam tikromis virškinimo ligomis. Maistinės skaidulos reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, apetitą, palaiko žarnyno švarą ir mažina kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje. (plačiau skaitykite: Maistinės skaidulos ir jų nauda organizmui).
  • Be to, spanguolėse yra vitamino K, mangano ir kitų augalinės kilmės maistinių medžiagų, kurios saugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali padėti apsisaugoti nuo vėžio.

Maistinė spanguolių vertė

Maistinė medžiaga Kiekis % dienos normos
Kalorijos 46 Kcal 2.3%
Angliavandeniai 12.2 g 9%
Baltymai 0.4 g 1%
Viso riebalų 0.13 g <1%
Cholesterolis 0 mg 0%
Maistinės skaidulos 4.6 g 12%
Vitaminai
Folio rūgštis 1 µg <1%
Niacinas 0.101 mg 1%
Pantoteno rūgštis 0.295 mg 6%
Vitaminas B6 0.057 mg 4%
Riboflavinas 0.020 mg 2%
Tiaminas 0.012 mg 1%
Vitaminas A 60 IU 2%
Vitaminas C 13.3 mg 22%
Vitaminas E 1.20 mg 8%
Vitaminas K 5.1 µg 4%
Elektrolitai
Natris 2 mg 0%
Kalis 85 mg 2%
Mineralai
Kalcis 8 mg 1%
Varis 0.061 mg 7%
Geležis 0.25 mg 3%
Magnis 6 mg 1.5%
Manganas 0.360 mg 16%
Fosforas 13 mg 2%
Selenas 0.1 µg 0%
Cinkas 0.10 mg 1%
Augalinės kilmės maistinės medžiagos
Beta karotinas 36 µg
Beta kriptoksantinas 0 µg
Liuteinas ir zeaksantinas 91 µg

Spanguolių vartojimas

Spanguoles gali būti šaldytuve (arba kitoje šaltoje vietoje) iki 2 mėnesių, vėliau jos gali būti užšaldomos. Taip pat spanguoles galima vartoti šviežias arba džiovintas, tik nepridėkite cukraus.

Jeigu nusprendėte vartoti spanguolių sultis, įsitikinkite, kad spanguolės yra pagrindinė sudedamoji dalis, kadangi jos dažnai yra maišomos su kitų vaisių sultimis ir įvairiais saldikliais.

Keletas patarimų, kaip galite įtraukti spanguoles į savo racioną:

  • Pridėkite spanguolių į avižinę košę.
  • Pridėkite spanguolių į vaisių salotas.
  • Naudokite spanguoles kaip ingredientą įvairiems vaisių kokteiliams.
  • Naudokite džiovintas spanguoles kepiniams, pavyzdžiui, pyragams ir keksiukams.
  • Spanguolių padažas puikiai dera prie paukštienos.

Kada spanguolių geriau nevartoti?

Kai kurie tyrimai parodė, kad spanguolės gali sustiprinti kraują skystinančių vaistų poveikį, Todėl, vartojant tokius vaistus, spanguolių geriau atsisakyti arba prieš vartojant pasitarti su savo šeimos gydytoju.

KMI skaičiuotuvas