sveika.lt
Maistas

Avižos ir jų nauda sveikatai

avižos
avižos

Avižos dažniausiai valgomos kaip avižinė košė, naudojamos kepiniams, pavyzdžiui avižiniams sausainiams arba naudojamos pusryčių dribsniams gaminti. Avižos priskiriamos prie naudingiausių maisto produktų žmogui. Tai vienas geriausių maistų pradėti dieną, jose nemažai angliavandenių, kurie suteiks energijos dienos pradžiai. Be visa to tai sveikas maisto produktas, tai turbūt geriausias natūralus maistinių skaidulų šaltinis, o jos gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir ne tik.

Avižų nauda sveikatai

  • Avižos gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką – avižose esančios tirpios maistinės skaidulos gali padėti sumažinti išeminių širdies ligų riziką. Taip pat jose yra antioksindantų avenantramidų, jie padeda sumažinti žalingą laisvųjų radikalų poveikį prieš cholesterolį, tai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Harvarde atlikti tyrimai parodė, kad žmonės, kasdien pusryčiams valgydami dubenėlį (nevalyt) nesmulkintų grūdų, kaip avižos, turėjo 29% mažesnę riziką susirgti širdies nepakankamumu.
  • Cholesterolio kiekis – Avižos, dėl jose esančių skaidulų, gali padėti sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.
  • Imuninė sistema – beta gliukanas, kurio gausu avižose, gali padėti sustiprinti apsaugines imuninės sistemos funkcijas kovojant prie bakterijas, virusus ir mikrobus. Beta gliukanas padeda neutrofilams greičiau nukeliauti į infekcijos vietą ir sustiprina jų poveikį kovojant prieš svetimkūnius.
  • Avižos mažina vėžio riziką – tyrimai parodė, kad avižos gali sumažinti vėlai diagnozuojamo kolorektarinio (storosios žarnos) vėžio riziką. Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių vėžio formų, nuo kurio Lietuvoje miršta daugiau nei pusė sergančiųjų visomis vėžio formomis. Atlikti tyrimai parodė, kad kiekvienas papildomas gramas ląstelienos kasdien, gali sumažinti šio vėžio riziką 1 procentu. Tai reiškia, kad 100 gramų avižų, gali sumažinti šio vėžio riziką 11%. Taip pat avižose esančios skaidulos gali žymiai sumažinti krūties vėžio riziką moterims.
  • Kraujo spaudimas – tyrimai parodė, kad avižos gali sumažinti kraujo spaudimą taip pat efektyviai, kaip ir vaistai skirti slopinti hipertenzijos simptomus.
  • Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje – Beta gliukanas esantis avižose gali padėti žmonėms sergantiems diabetu. Atlikti tyrimai parodė, kad žmonės sergantys 2 tipo diabetu ir valgantys avižas, turėjo mažesnį cukraus kiekį kraujyje, negu tie, kurie valgė duoną arba ryžius. Taip pat avižų vartojimas mažina riziką susirgti šio tipo diabetu

Maistinės avižų savybės

100 gramų avižų yra 66,3 gramai angliavandenių ir 389 kalorijos.

Avižose yra daug maistinių skaidulų vadinamų beta gliukanu. Šios skaidulos gali padėti sumažinti blogjo cholesterolio kiekį. Viename puodelyje avižų (maždaug 150g) yra pusė rekomenduojamos maistinių skaidulų dienos normos – 17 gramų.Taip pat avižose nemažai B grupės vitaminų, kurie yra svarbūs mūsų smegenų ir nervų sistemos funkcijoms. Daugiausia tiamino (vitamino B1), folio ir pantoteno rūgšties. Taip pat tai puikus mineralų šaltinis:

Mineralai 100 g produkto Kiekis % dienos normos
Kalcis 54 mg 5%
Geležis 4,7 mg 26%
Magnis 177 mg 44%
Fosforas 523 mg 52%
Kalis 429 mg 12%
Natris 2,0 mg 0%
Cinkas 4,0 mg 26%
Varis 0,6 mg 31%
Manganas 4,9 mg 246%
Vitaminai 100 g produkto Kiekis % dienos normos
Tiaminas 0,8 mg 51%
Riboflavinas 0,1 mg 8%
Niacinas 1,0 mg 5%
Vitaminas B6 0,1 mg 6%
Folio rūgštis 56 mcg 14%
Pantoteno rūgštis 1,3 mg 13%

2 komentarai

Spauskite čia, kad galėtumėte komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  • Avižos: avižinius dribsnius užpilu vandeniu. Palaikau, kol išbrinks. Tada išplaku elektriniu plaktuvu. Gaunasi kaip gėrimas. Tirštumas priklauso avižų ir vandens santykio. Geriu, valgau šaukštu. Neverdu. Man labai skanu. Manau, kad organizmui reikia kažkokių vitaminų.

    pagarbiai

  • man šiaip avižos, nepatinka (tačiau valgau kitokias košes rytais arba sausus pusryčius), tačiau, reikiamas naudingas medžiagas gaunu – geriu beta gliukano kapsules iš internetinės parduotuvės efarma.lt. cholesterolio kiekis – jau šiek tiek sumažėjo.

KMI skaičiuotuvas